Vitamin B12 ve Folik Asit Eksikliği ile Belirtileri Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 11.05.2020 07:08 | Yazar: Dr. Cem Argun
Vitamin B12 ve folik asit (folat), özellikle vücudumuzda alyuvar (RBC-eritrosit) oluşumu, doku ve hücre onarımı ve DNA sentezi için gerekli B kompleks vitaminleridir.Bu vitaminlerin eksikliğinde ise vücudumuz bir takım belirtiler ile bu eksikliği ortaya koyar.Aşağıdaki yazımızda Vitamin B12 ve Folik Asit eksikliği belirtileri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Vitamin B12 ve Folik Asit Eksikliği ile Belirtileri Nedir?
A

Vitamin B12 ve folik asit (folat) B kompleks vitaminleridir.Bu vitaminlerin eksikliği de vücudumuzda bazı sağlık sorunlarına sebep olur.Günümüzde Vitamin B12 ve folik asit eksikliği sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur.

Vitamin B12 Nedir?

Vitaminin B12, diğer tüm B vitaminleri gibi suda çözünenbir vitamindir.Bu da B12 vitamininin suda çözünebileceği, kan dolaşımına geçebileceği anlamına gelir.
İnsan vücudu normal şartlerda  Vitamin B12'yi dört yıla kadar saklayabilir.Vücudumuz gereğinden fazla veya istenmeyen B12 vitaminini ise  idrarla atar.
Vitamin B12 , en büyük ve yapısal olarak en karmaşık vitamindir. Et ürünlerinde doğal olarak bulunur.
Vitamin B12 , beynimiz ve sinir sisteminin normal fonksiyonları için de çok önemlidir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda ve DNA'nın sentezine yardımcı olur.
Vitamin B12 ,yağ asitlerinin sentezinde ve enerji üretiminde rol oynamaktadır. B12 vitamini ayrıca insan vücudunun folik asidi emmesine yardımcı olarak enerji sağlanmasına katkıda bulunur.
İnsan vücudu her dakika milyonlarca alyuvar (eritrosit) (rbc) üretir. Bu hücreler B-12 vitamini olmadan düzgün bir şekilde çoğalamaz. B-12 vitamini seviyeleri çok düşükse alyuvarların(eritrosit) üretimi azalır. Alyuvar sayısı düşerse de kansızlık(anemi ) oluşur.

Vitamin B12 Eksikliği Belirtileri:

Vitamin B-12 eksikliği sinir sistemi ve beyinde hasar, 
Depresyon,unutkanlık, yapabilir.
Halsizlik ve yorgunluk,
Kabızlık,
Saç dökülmesi,
iştahsızlık ve kilo kaybı,
Denge sağlamakta bozukluk,
Beebk ve çocuklarda gelişim geriliği,
Kansızlık oluşturması sebebiyle kansızlığa bağlı bazı belirtiler(ıyorgunluk, nefes darlığı ve düzensiz kalp atışı),
Enfeksiyonların etkilerine karşı daha duyarlı olunması.

Vitamin B 12 Normal Değeri:

 7 gün den küçük yeni doğanlarda:160-1300 pg/ml
 7 günden büyükler ve yetişkinlerde:220-940 pg/ml olarak belirtilmiştir.

Folik Asit Nedir?

Folik asit, B9 vitamininin stabil ve yapay bir formudur. Gıdalarda doğal olarak bulunmaz, ancak genellikle işlenmiş gıdalara eklenir ve multivitamin-mineral takviyelerinde kullanılır. Folik asit ise sentetik olarak üretilmektedir. 
Folik asit normalde kuru fasulye, bezelye, mercimek, portakal, tam buğday ürünleri, karaciğer, kuşkonmaz, pancar, brokoli, brüksel lahanası ve ıspanak gibi gıdalarda bulunan bir B vitamini türüdür.
Folik asit vücudumuzda hücre üretimi ve hücrelerin korumasına yardımcı olur.Flolik asitin bir diğer işlevi ise  kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini önlemeye yardımcı olmasıdır.
Folik asit ilaç olarak ise tıpta, folik asit eksikliğini ve folik asit eksikliğinin neden olduğu belirli anemi tiplerini  alyuvar (rbc) (eritrosit) tedavi etmek için kullanılır.
Folik asit aynı zamanda pernisiyöz, aplastik veya normositik anemiyi tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. 
Folik asit ilaçlarının gebelikte de kullanımının büyük önemi vardır.Burada hem anne hem de bebeğin sağlığının korunması önemli gayedir.
Gebe kadınlar fetusun (anne karnındaki bebek) doğru gelişmesi için artan miktarlarda folik asite ihtiyaç duyarlar.
Bir kadında gebelikten önce folik asit eksikliği mevcutsa gebelik sırasında eksiklik artacağı gibi bu durum vaktinden önce doğum ve çocukta spina bifida, nöral tüp gibi doğum defektlerine yol açabilir.

Folik Asit Normal Değeri Nedir?

Folik asit normal değeri aşağıda belirtilmiştir:

15 yaş altı: 3-21 ng/ml
15 yaş üstü: 3-17 ng/ml 

Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Folik asit eksikliğinde genel olarak anemi (kansızlık) belirtileri görülür.
Başlıca folik asit eksikliği belirtileri:

Yorgunluk ve halsizlik,
Baş dönmesi,
Kaslarda kuvvet eksikliği,
Unutkanlık,
Depresyon ve zihinsel karışıklık,
Uyuşukluk,
Sinirlilik durumları,
Özellikle çocuklarda gelişimde yavaşlama,
Karıncalanma, uyuşukluk , ellerde ayaklarda karıncalanma gibi sinirsel ve nörolojik bir takım semptomlar (nöropati)
Solgunluk.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

strannqe | 11.11.2013 02:15

Merhaba. Folat: 5,01 (Normal Değerler: 2,34 17,56). Aynı zamanda Vitamin B12: 86 (Normal Değerler:126,5 505), Ferritin: 32,2 (Normal Değerler: 23,9 336,2). Demir ve Folik asit normal değerler aralığında ama alt sınıra çok yakın. Demir ve Folik Asit değerim sizce normal mi yoksa düşük mü?

Tahlil.Com | 16.11.2013 10:10
Vitamin B 12 eksikliği yönünden tedavi olmanız gerekebilir.
erhan_23_ttt | 17.04.2013 07:48

bugun kan tahlılı yaptırdım vitaminB12 124 çıktı normal deger 180-914 çokmu düşmüş benımki

Tahlil.Com | 18.04.2013 11:07
Evet Vitamin B12 değeriniz düşük, bu yönde tedavi olmalısınız
Hifema Hastalığı Nedir?
Göze delici bir cisim çarpması veya travmatik bir rahatsızlık sonucu gözün ön bölgesinde oluşan yoğun kanamaya Hifema adı verilir.
Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?
Alzheimer; nörolojik bir rahatsızlıktır.
Polinöropati Nedir? Polinöropati Belirtileri,Tanı ve Tedavisi ile Türleri Nelerdir?
Pllinöropati nöroloji bölümümü ilgilendiren önemli hastalıklar arasındadır.Polinöropati hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalenin tamamını okuyabilirsiniz.
Yunis Varon Sendromu Nedir?
Yunis Varon Sendromu nadir görülen bir hastalıktır.Bu yazımızda Yunis Varon Sendromu hakkında genel bilgiler ve Yunis Varon Sendromu belirtileri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Gut ve Kalp Krizi
Eklemlerde protein birikimi gut olarak adlandırılır. Gut; eklemlerde iltihap şeklidir ve şişlik, kızarıklık ve ağrılara sebep olur.
B12 Eksikliği Nedenleri Nelerdir?
B12 vitamini; suda çözünebilme özelliğine sahip, vücudun pek çok fonksiyonu gerçekleştirebilmesi için (DNA sentezi, yağ asitleri ve amino asitlerin vücutta…
Kadınlarda Kalp Krizi Riski Nedir?
Kalp krizi; daha çok erkeklerde ön plandadır. Ancak düşünülenin aksine; kadınlarda ölüme en çok sebep olan rahatsızlık, kalp krizidir.
Hamilelikte Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?
Hamilelik çok keyifli, ancak zorlu bir süreçtir. Bu süreci doğru yönetmek; annenin kaliteli bir gebelik yaşamasının yanında, bebeği de bu durumdan oldukça olumlu etkilenecektir.
Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder) Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Bu yazımızda sıklıkla bilinmeyen ancak giderek daha sık rastladığımız bir psikiyatrik hastalığa değineceğiz.Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder) ortalama her 50 kişiden birinde görülmektedir.Tıkınırcasına…
Yüksek Trigliseridin Vücuda Bilinen 5 Zararı Nedir?
Trigliserid; yağların bir türüdür ve vücut işleyişinde bir takım görevleri vardır. Vücut; beslenme sonrasında yağları parçalar ve protein ve kolesterol ile kaynaştırarak…
Çift Rahimlilik Nedir? Gebeliğe Engel midir?
Çift rahimli olmak kadınlar arasında çok nadir görülür ve bazen hiç teşhis edilmez. Doğumsal bir problemdir. Hiçbir şikayet meydana getirmediğinden, çoğu…
Distoni Hastalığı Nedir?
Distoni; beyin tarafından yanlış sinyal gönderilmesi sonucu oluşan kas spazmlarıdır. Yanlış sinyal, etkilediği kası sürekli uyarır ve bir tik gibi o kas istemsiz olarak devamlı kasılır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com