Yemek Borusu Kanseri

02.12.2016 11:40 | Güncelleme: 22.05.2021 07:26 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Yemek borusu veya bilimsel ismi ile özofagus besinleri mideye ulaştıran kanaldır
Yemek Borusu Kanseri
A

 

Yemek borusu veya bilimsel ismi ile özofagus besinleri mideye ulaştıran kanaldır. Aslında sadece bir kanal olduğundan, görevi sadece; ağız yolu ile alınan besinin, sindirim organı olan mideye ulaştırılmasıdır. İç yüzeyinde çeşitli nedenlerle kötü huylu tümörler oluşarak kansere dönüşebilir. Bu duruma genetik yatkınlık ve sağlıksız bir yaşam neden olabilir. Gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde ciddi sonuçlara yol açabilir.

Yemek borusu kanseri çoğu zaman ölümle sonuçlanan , sinsi bir hastalıktır. Tedavisinde görülebilen başarısızlığın sebebi ise   tümöre yaklaşmanın kolay olmamasından ziyade başlama seyrinin  sinsi seyretmesi ve hastalığın farkına varıldığında durumun çok ilerlemiş olmasıdır. Bir cerrah için erken devrede yemek borusu kanseri tanısını koyabilmek her zaman kolay değildir. Bu sebeple yutma fonksiyonu ile ilgili şikayetleri olanlar vakit kaybetmeden ayrıntılı bir muayeneden geçirilmelidir. 

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Genellikle ileri yaşların bir hastalığı olmakla birlikte bu kanserlere çok genç insanlarda da rastlamak mümkündür. Bu hastalık başlangıçta basit bir hazımsızlık olarak nitelenen hafif rahatsızlıklara neden olur. Hafif mide ağrısı ve bir batma hissi şikayeti vardır. Kilo kaybı geç bir  belirtidir. 

Yemek Borusu Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Kanser; düzensiz ve kontrolsüz büyüyen hücreler topluluğudur. Haliyle bir bölgede kanser varsa, burada gözlenen doku normalin dışında bir büyüme ve düzensiz bir şekilde ayırt edilir. Yani görüntüsünden normal olmayan bir durum olduğu anlaşılır. Yemek borusunu da gözlemlemenin yöntemi endoskopidir. 

Endoskop adı verilen cihaz, ucunda kamera olan, yemek borusundan geçebilecek boyutta bir borucuktur. Uç kısmındaki bu kamera sayesinde bozuk dokular gözlemlenir, yine bu cihaz sayesinde o bölgeden biyopsi alınır ve incelemelere gönderilir. Kanser tespiti yapılmış olur. 

Bu sebeple devam eden hazımsızlık, yutkunmada zorluk gibi hastalıklarda karşılaşıldığında bir gastroenteroloji uzmanına danışmak gerekir. 

 

Düşük Bebeklerde Annenin Payı
Düşük gebelik; hamileliğin 20.20. haftasına kadar rahimde tutunamayan bebeğin vajina yoluyla vücuttan atılmasına verilen tanımlamadır.
Reyno Hastalığı Nedir?
Eğer parmaklarınız üşüyorsa ayaklara giden kanın azalmasının belirtisidir.
Schilder Hastalığı ve Yaygın Olarak Görülen Belirtileri
Schilder hastalığı, beynin miyelin kaplı aksonların bulunduğu beyaz madde bölgesinde miyelinsizleşmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır.
Vajinismus ve Nedenleri
Vajinismus sıklıkla görülen cinsel hastalıklardan biridir.
Pansitopeni Nedir?
Pansitopeni bir hematoloji hastalığıdır.Hematoloji bölümünde tedavisi yapılmaktadır.
HIV Testi ve AİDS İle İlgili Sıkça Sorulan Soru Ve Cevaplar
Tahlil.com doktorlarına HIV, AİDS ve ELİSA testlerine dair bir çok soru geliyor. Uzmanlarımızca sorulara verilen cevapları aşağıdaki bağlantımızda oluyabilirsiniz.
Dolama Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Dolama, bakteri ve mikropların parmak uçlarında tırnak diplerinde oluşturduğu iltihaplanma diye tanımlanmaktadır. İvedilikle tedavi edilmez ise buradan vücuda da yayılabilir.
Corona Virüsün Tedavisi Yüksek Doz C Vitamini mi?
Amerika'nın haberlerinde, eyaletlerde laboratuvar tarafından onaylanmış ilk corona virüs (COVID-19) vakalarından biri, yakın zamanda Çin'in Wuhan şehrine seyahat eden Illinois'te yaşayan bir…
COVİD-19 dan Sadece Vücudunuzu Değil, Psikolojinizi de Koruyun
Tüm dünyayı etkisine alan ve Türkiye’de de etkisini gün geçtikçe hissettiren COVİD-19 salgını, yarattığı tedirginlikle de insan sağlığını tehlikeye atıyor.
Corona Virüs Gibi Salgınlar Neden Artarak Yayılır?
İlk covid-19 vakasından sonra, Amerika yavaş yavaş enfeksiyonun yayıldığını bildiriyor. İki ay sonra, bu yayılma istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Git gide artan sayılar uzmanları endişelendiriyor.…
Yemek Borusu ve Gırtlak Kanserini Artıran Etkenler
Yemek borusu ve gırtlak kanseri; sayı olarak diğer kanserlerin gerisinde dursa da, günlük yaşamda sürekli olarak tahriş edilmesi, önemli oranda kanser riskini artırıyor.
Miyom Nedir? Neden Olur? Nasıl Alınır?
Miyom; rahimde bulunan miyometriyum adı verilen kas tabakasının üstünde, anormal olarak büyüyen, iyi huylu düz kas hücreleridir.  
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com