Arı Sokması İlk Yardımı Nasıl Olmalıdır?

18.09.2018 01:10
Arı sokması sık karşılaşılan bir durum olup çoğunlukla bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir.Ancak kimi zaman özellikle de alerjik bünyeli kişilerde hayatı tehdit eden ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.Arı sokmasında ilkyardımın nasıl olduğu konusunda pratik bilgilerin işinize yarayacacağını umuyoruz.
Arı Sokması İlk Yardımı Nasıl Olmalıdır?
A

Arı sokması ülkemizde sıklıkla karşı karşıya geldiğimiz bir sağlık sorunudur.Arı sokma vakalarının bir çoğu tıbbi müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir.Ancak arı sokması bazı vakalarda özellikle de alerjik bünyeli kişilerde hayatı tehdit eden ciddi sağlık sorunlara da yol açabilmektedir.

Arının soktuğu bölgede acı, yanma hissi, kabarıklık  ve kaşıntı en sık görülen belirtilerdir.
Ağrı ve acı birkaç saatte kendiliğinden geçer.Şişlik ise ortalama bir gün sonra geçmektedir.Arının vücudumuzda soktuğu yer de  önemlidir. Özellikle yüz  ve boyun bölgesi nefes borusuna  yakın olduğundan, alerjik reaksiyonların gelişmesi  yönünden daha fazla risk taşımaktadır.

Arı sokmalarında istenmeyen durumlardan biri de arının ağız içi ve dili sokmasıdır.Bu oldukça tehlikeli bir durum olup ilk yardımı da gerektirir.

Arı sokmasına bağlı gelişen alerjik reaksiyonlar kimi zaman hayatı tehdit eder niteliktedir.
Mide bulantısı, dilin şişmesi, nefes alamama veya nefes almada zorluk, boğulma hissi, dudakların  şişmesi, yüz ve dudakta  morarma ve sonrasında da bilinç kaybı, tansiyonda  düşme  ve anafilaktik şok gibi ciddi sağlık sorunları gelişebilir.

Arı Sokmasında İlk Müdahale Ne Olmalıdır?

Mümkünse öncelikle arının iğnesi sokulan bölgeden çıkarılmalıdır. Ancak iğneyi tutup çıkarmak yerine deriden kazıyarak çıkarmak daha doğrudur. Bunun için plastik bir banka kartı veya benzeri  keskin olmayan bir cisimle kazıma işlemi yapılmalıdır.

Arının soktuğu bölge sonraki aşamada sabun ve su ile yıkanmalıdır. Daha sonra bu bölgeye buz uygulanması da oldukça yararlıdır. Buz uygulanması özellikle ağrının geçmesi ve şişlik olmaması yönünden önemlidir. 

Arı ağız içini ve dili soktuğunda ise kişiye buz emdirmek, ağızdan buz verilmesi uygun bir ilkyardım yöntemi olacaktır.

Basit arı sokmalarında ise tercihen doktor kontrolünde olmak üzere antihistaminik içeren hap veya kremler  ( alerji ilaçları) ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

Bu tür ciddi alerjik reaksiyon ve şok durumlarında mutlak suretle acilen tıbbi yardıma ihtiyaç vardır. Kişi en yakın sağlık merkezine nakil edilmelidir.

Paranoid Nedir?
Daha çok ilk çocuklarda ve ergenlik döneminde yaşanan psikolojik bir hastalıktır.
Orşit Nedir?
Orşit; iki testisin veya bir tanesinin iltihaplanması hastalığıdır.Üroloji bölümünde tanı ve tedavisi yapılır.
Kan Kanseri Türleri
Kan kanseri, kan hücrelerini ve kan hücrelerinin yapıldığı kemiklerin içinde bulunan süngerimsi doku olan kemik iliğini etkiler. Bu kanser, kan hücrelerinin davranışlarını ve…
Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?
Diş eti hastalığı; diş etini saran ve koruyuculuk görevi yapan destek dokuların zedelenmesi sonucu oluşan hastalıklardır.
MS (Multiple Skleroz) Hastalığının Başlangıç Belirtileri Nelerdir?
MS hastalığı  (Multiple Skleroz) merkezi sinir sisteminde oluşan nörolojik bir hastalıktır.
Polip Nedir?
Polip vücudun mide, bağırsak, burun ve rahim gibi çeşitli organlarında doğal olmayan büyümelerdir. Normal olmayan bir oluşumdur.Bu nedenle incelenmesi ve klinik takibi gerekebilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com