Korona Virüs Hastasına Evde Nasıl Bakılmalı?

06.10.2020 08:10 | Güncelleme: 06.10.2020 08:11 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Korona virüs, etkisi uzun süredir devam eden ve tüm dünyanın hala savaşmaya devam ettiği bir virüstür. Ne yazık ki, artık hayatın bir parçası olmuş ve artık onunla yaşamaya alışmaya başlamışız.
Korona Virüs Hastasına Evde Nasıl Bakılmalı?
A

Korona virüs, etkisi uzun süredir devam eden ve tüm dünyanın hala savaşmaya devam ettiği bir virüstür. Ne yazık ki, artık hayatın bir parçası olmuş ve artık onunla yaşamaya alışmaya başlamışız. Başta maskeyle gezmeye adapte olamamışken, şimdi maske takmadığımızda kendimizi garip hisseder olmuşuz.

Madem korona artık bu kadar yakın o zaman şunu da öğrenmemiz gerekir; korona kapıyı çaldığında ne yapılmalı? Hayatın gerçeği madem bu virüs, o zaman bizim veya ailemizden bir üyenin kapısını çaldığında tavrımız ne olmalıdır?

Görünmeyen Varlıktan Korunmak Çok Zordur

Korona virüsün en tehlikeli yanı görünmez olmasıdır. Haliyle görünmeyen bir şeyden kaçmak da hayli zordur, hele ki aynı evin içindeyseniz.

Bu sebeple korona virüs şüphesinin taşındığı veya varlığının tespit edildiği ilk andan itibaren aile bireyleri tedbirini almalıdır. Herkesten izole bir odada kalmalıdır.

Evde korona virüs taşıyan kişinin mutlaka el dezenfektanı veya eldiveni olmalıdır. odasından çıkacakken ellerini dezenfekte etmeli veya eldivenini giymeli ve sadece ihtiyacını giderip sonra hemen odasına dönmelidir.

Korona virüslü kişinin yemeği her öğün odasına küçük porsiyonlarla, yiyebileceği kadar verilmeli ve artanı kesinlikle tekrar tüketilmemelidir. Çünkü korona virüs, en çok ağızdan çıkan tükürükle bulaşır ki, aynı tabağa defalarca kaşık sokmak bile bu bulaşa sebep olabilir.

Korona virüs taşıyan kişinin kullandığı mutfak eşyaları mutlaka yüksek ısıda yıkanmalıdır.

Korona Virüs Taşıyan Kişinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Korona virüs, bağışıklığı düşük kişilerde ağır seyretmektedir. Bu sebeple başlıca amacımız hastanın bağışıklığını diri tutmaktır. Beslenme de bu işin en önemli sırrıdır.

Her öğün taze ve besleyici olmalıdır. sebze yemekleri, ilik suyu, sarımsak, soğan gibi bağışıklık güçlendirici besinler mutlaka her gün tüketilmelidir.

Hasta bol su tüketmeli ve günlük olarak bardağı değiştirilmelidir.

Ara öğünlerde kuruyemiş ve meyvesi verilmeli, böylece vitamin ve sağlıklı yağ depoları doldurulurken, kaliteli beslenmesi de sağlanmış olacaktır.

Hastanın özellikle yastık örtüsü ve yatak örtüleri 3 güne bir yıkanmalı ve değiştirilmelidir. Böylece hastanın virüsü tekrar tekrar soluması engellenecektir.

Odası mutlaka devamlı surette havalandırılmalı ve sirkülasyon sağlanmalıdır.  

Kişi Kendine HPV Muayenesi Yapabilir mi?
HPV; kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olan genital bölge siğilidir. HPV kanseri dünyada kadın ölümleri sebeplerinde 3. Sırada yer alsa da, Türkiye’de bu sıralama 13’tür.
Astigmatizm Hipermetrop ve Miyopi Belirtileri ve Nedenleri
Bu yazımızdan Astigmatizmin, Hipermetropinin ve Miyopinin ne olduğunu, nasıl önlem alabileceğinizi görebilirsiniz. Ayrıca çocuklarda ve bebeklerde nasıl ayırt edilebileceğini yazımızın…
Paranoid Nedir?
Daha çok ilk çocuklarda ve ergenlik döneminde yaşanan psikolojik bir hastalıktır.
Orşit Nedir?
Orşit; iki testisin veya bir tanesinin iltihaplanması hastalığıdır.Üroloji bölümünde tanı ve tedavisi yapılır.
Kan Kanseri Türleri
Kan kanseri, kan hücrelerini ve kan hücrelerinin yapıldığı kemiklerin içinde bulunan süngerimsi doku olan kemik iliğini etkiler. Bu kanser, kan hücrelerinin davranışlarını ve…
Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?
Diş eti hastalığı; diş etini saran ve koruyuculuk görevi yapan destek dokuların zedelenmesi sonucu oluşan hastalıklardır.
MS (Multiple Skleroz) Hastalığının Başlangıç Belirtileri Nelerdir?
MS hastalığı  (Multiple Skleroz) merkezi sinir sisteminde oluşan nörolojik bir hastalıktır.
Polip Nedir?
Polip vücudun mide, bağırsak, burun ve rahim gibi çeşitli organlarında doğal olmayan büyümelerdir. Normal olmayan bir oluşumdur.Bu nedenle incelenmesi ve klinik takibi gerekebilir.
Parasentez Nasıl Yapılır? Hangi Durumlarda Parasentez Yapılmaz?
Bu makalemizden parasentezin  nasıl ve neden yapıldığına dair teknik bilgilere ulaşmanız mümkündür. Parasenteze dair detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
Lenfoma Nedir?
Lenfoma; kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bir kanser türüdür. Kadınlarda 8. erkeklerde ise 7. sıklık sırasında görülmektedir.
Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?
Daha çok 40 yaşından sonra görülen meme kanseri son zamanlarda 40 yaşın altında sıkça görülmeye başlandı.
Ampiyem Nedir?
Ampiyem vücut boşlulklarında meydana gelen bir enfeksiyon hastalığı olup ciddi bir sağlık sorunudur.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com