Korona Virüs Hastasına Evde Nasıl Bakılmalı?

06.10.2020 08:10 | Güncelleme: 06.10.2020 08:11 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Korona virüs, etkisi uzun süredir devam eden ve tüm dünyanın hala savaşmaya devam ettiği bir virüstür. Ne yazık ki, artık hayatın bir parçası olmuş ve artık onunla yaşamaya alışmaya başlamışız.
Korona Virüs Hastasına Evde Nasıl Bakılmalı?
A

Korona virüs, etkisi uzun süredir devam eden ve tüm dünyanın hala savaşmaya devam ettiği bir virüstür. Ne yazık ki, artık hayatın bir parçası olmuş ve artık onunla yaşamaya alışmaya başlamışız. Başta maskeyle gezmeye adapte olamamışken, şimdi maske takmadığımızda kendimizi garip hisseder olmuşuz.

Madem korona artık bu kadar yakın o zaman şunu da öğrenmemiz gerekir; korona kapıyı çaldığında ne yapılmalı? Hayatın gerçeği madem bu virüs, o zaman bizim veya ailemizden bir üyenin kapısını çaldığında tavrımız ne olmalıdır?

Görünmeyen Varlıktan Korunmak Çok Zordur

Korona virüsün en tehlikeli yanı görünmez olmasıdır. Haliyle görünmeyen bir şeyden kaçmak da hayli zordur, hele ki aynı evin içindeyseniz.

Bu sebeple korona virüs şüphesinin taşındığı veya varlığının tespit edildiği ilk andan itibaren aile bireyleri tedbirini almalıdır. Herkesten izole bir odada kalmalıdır.

Evde korona virüs taşıyan kişinin mutlaka el dezenfektanı veya eldiveni olmalıdır. odasından çıkacakken ellerini dezenfekte etmeli veya eldivenini giymeli ve sadece ihtiyacını giderip sonra hemen odasına dönmelidir.

Korona virüslü kişinin yemeği her öğün odasına küçük porsiyonlarla, yiyebileceği kadar verilmeli ve artanı kesinlikle tekrar tüketilmemelidir. Çünkü korona virüs, en çok ağızdan çıkan tükürükle bulaşır ki, aynı tabağa defalarca kaşık sokmak bile bu bulaşa sebep olabilir.

Korona virüs taşıyan kişinin kullandığı mutfak eşyaları mutlaka yüksek ısıda yıkanmalıdır.

Korona Virüs Taşıyan Kişinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Korona virüs, bağışıklığı düşük kişilerde ağır seyretmektedir. Bu sebeple başlıca amacımız hastanın bağışıklığını diri tutmaktır. Beslenme de bu işin en önemli sırrıdır.

Her öğün taze ve besleyici olmalıdır. sebze yemekleri, ilik suyu, sarımsak, soğan gibi bağışıklık güçlendirici besinler mutlaka her gün tüketilmelidir.

Hasta bol su tüketmeli ve günlük olarak bardağı değiştirilmelidir.

Ara öğünlerde kuruyemiş ve meyvesi verilmeli, böylece vitamin ve sağlıklı yağ depoları doldurulurken, kaliteli beslenmesi de sağlanmış olacaktır.

Hastanın özellikle yastık örtüsü ve yatak örtüleri 3 güne bir yıkanmalı ve değiştirilmelidir. Böylece hastanın virüsü tekrar tekrar soluması engellenecektir.

Odası mutlaka devamlı surette havalandırılmalı ve sirkülasyon sağlanmalıdır.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Memede Hangi Akıntı Tehlikelidir?
Meme kanseri şüphesi ve tanısında, kişinin şikayetleri son derece önemlidir.
Sivrisineklerden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Havaların giderek ısındığı, sıcakların iyice arttığı bu günlerde sivrisinekler de sağlığımız için tehdit olabiliyor.Sivrisineklerden hangi hastalıkların geçtiği sıklıkla merake dilen…
Topuk Dikeni Neden Olur? Tekrar Eder mi?
Topuk dikeni pek çok kişide var olan ve oldukça ağrılı geçen bir hastalıktır.
Boop Hastalığı Nedir? Boop Hastalığı Nedenleri Nelerdir?
Boop hastalığı henüz yeni olarak bilinmekte olan bir çeşit akciğer hastalığıdır.
Hamilelik Sürecinde Görülen Kan Uyuşmazlığı Nedir?
İnsanda kan grupları A ve B proteinlerinin yanı sıra Rh faktörü olarak kısaltılan bir protein daha bulunup bulunmamasına göre isimlendirilir.
Chrohn Hastaları İçin Beslenme Önerileri
Chrohn hastalağı bir çeşit bağırsak iltihabıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com