Eşim meme ca geçirdi. Ca15-3 değeri 25 ler seviyesinden 147'ye çıktı.

Eşim meme ca geçirdi eski tahlilleri ca15-3 tahlili 25 ler seviyesindeydi ama bugün yapılan test sonucunda mhrs den baktım 147 çıktı.çok korktu metastas yada tekrarlama olabilir diye. Birde aspartat transammınaz ast testi 37 çıktı.Lütfen bilgi verir misiniz?

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle eşinize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. CA 15-3 testi önceden meme kanseri tedavisi gören veya hala görmekte olan kadınlara hastalığın nüksü ve/veya tedavinin seyrinin incelenmesinde uygulanan kan testlerinden biridir.Bu testin sonuçlarına göre doktor hastası hakkında  tedavinin ne ölçüde etkin olduğunun saptanması ve/veya  meme kanseri metastaz veya nüksünü  kontrol etmesi konusunda bilgi sahibi olur. Ayrıca metastaz olan kişilerde bu değer yüksek çıkabilir.Ancak şunu da belirtmeliyim bu değerdeki yükseklik tek başına asla metastaz veya nüks bilgisini vermez. Mutlaka ileri tetkiklerle nüks veya metastaz kanıtlanmalıdır.Eşinizde CA 15-3 değerinin 25 lerden 147 ye çıkması istediğimiz bir durum değil. Neredeyse 6 katına kadar yükselmiş.Bu aşamada değerdeki bu yüksekliğin de nedeninin araştırılması için bazı ilave tetkikler yapılması gerekmektedir.
En kısa sürede bu testleri isteyen ve eşinizin tedavisini yapan klinik ve doktorları ile iletişime geçmeniz ve onların önereceği ilave tahlilleri yaptırmanız uygun görülüyor şu aşamada.
Ancak önceden de belirttiğim gibi hemen canınızı sıkmamanızda yarar var. Bu hastalıklarda mağızdan ve psikolojinin iyi olması son derece öenmliidir. Tek başına CA 15-3 yüksekliği de kesin nüks ve metastaz bilgisini asla vermez.

Son olarak sorduğunuz  aspartat transammınaz (AST) tahliline gelelim. Bu değerde ciddi bir yükseklik yok.37 çıkmış bir AST değeri çoğu zaman yükseklik olarak kabul edilmez. AST bir karaciğer testidir. Kadınlarda 40 hatta 42'ye  kadar normal olarak da kabul edilir.Bu nedenle AST değerini normal olarak kabul edebiliriz.

Eşinize sağlık dolu günler dilerim. Selam ve sevgilerimle,