Annem15 gündür korona tedavisi görüyor ve kortizon kullanılıyordu hastanede ve kan sulandırıcı iğne ve ilaçlar.iyileşmeye başlıyor taburcu oldu tedaviyi evden devam ediyoruz ;ama başı çok fazla dönüyor

Annem15 gündür korona tedavisi görüyor ve kortizon kullanılıyordu hastanede vekan sulandırıcı iğne ve ilaçlar.iyileşmeye başlıyor taburcu oldu tedaviyi evden devam ediyoruz ;ama başıçok fazla dönüyor , ayağa kalktığında çok fazla güçsüzlük ve ayaklarında ağırlık hissettiği için fazla hareketedemiyor ve geçen ayakta namaz kılmayı denediğinde eğildiğinde kulaklarında aşırı basınç ve çınlamahissettiBu normal mi ve kortizonun yan etkileri olabilir mi ? Kontrole 5 gün sonra gidecez ama bu zamana kadarsize sorayım dedim

Tahlil.com Cevabı : Öncelikle geçmiş olsun.Korona hastalığı süresi ne yazık ki insan vücudundaki bir çok sistem hastalığın etkisini bir süre daha yaşıyor.Kortizon da yan etki yapabilen bir ilaçtır.Ancak belirttiğiniz şikayetler korona enfeksiyonu sonrası nekahat döneminde görülmesi beklenen şikayetlerdir.
Önümüzdeki haftalarda annenizde görülen bu şikayetlerin giderek azalması beklenmektedir.
Bu dönemde annenizin beslenmesine dikkat etmesi, günlük en az 1 gr C vitamini takviyesi alması uygun olacaktır.