Enfeksiyon hastalıkları

Hocam ben bir kişi ile iki kere şüpheli ilişki yaşadım ilk iliskiden 100 gün ikinceden ise 85 gün geçtikten sonra 24.04.2023tarinde özel bır hastanede hiv testi yaptım değer 0.9 sınırda dediler . birgün sonra ise egitim araştırma Hastanesi'nde enfeksiyon hastalıkları dokturuna anlattim tekrar test yaptıAnti Hbs 92.64 pozitif Anti hcv 0.43 negatif Anti hiv 0.429 negatifVDRL-RPR 0.095 negatif.Bu sonuçlar çıktı ama eğitim hastanesi nde ki kanı sabah 9.30 da verdim sonuç 4 de çıktı makinalar bozulmuş geç çıktı sonuç makina bozulmasından dolayı yanlış sonuç cikarmi bilgilendirirseniz sevinirim bide bir gün arayla bu kadar değer farkı normal mi ? Kafam çok takılıyor hocam beni bilgilendirirseniz çok sevinirim .

Tahlil.com Cevabı :

İyi günler, test sonuçlarınızı inceledim, bu testler ELİSA yöntemi iie çalışılmaktadır ve her laboratuvarda farklı test kitleri kullanılabilir, sonuçlar incelenirken önemli olan testin negatif olmasıdır, negatif sayılan tüm testler değer farklı olsa da aynı değerlendirilir. Yani testlerinizda bir sorun yok, hepsi temiz görünüyor. Makinaların bozulmasından bahsetmişsiniz, bu durumda test sonucu çıkmasında gecikme olmuş ama bu sonucun yanlış olduğunu göstermez, bu tür testlerde cihazlarda kontrol testleri yapıldıktan sonra testler tekrarlanarak yeniden çalışılır.

Sonuç olarak testlerinizde sorun yok, sağlıklı günler dilerim.