Basit bir bel ağrısı şikayetiyle gittiğim doktor

asit bir bel ağrısı şikayetiyle gittiğim doktor bende tahliller ayrıca ultrason emar istedi tahliller arasında ca 19-9 da varmış çıkan değer 76.34 normal değer 37 diğer tahliller ultrason ve emar normal sadece karaciğerde hemalgiom var onu da yıllardır takip ediyorum..yapmam gereken nedir tşk

Tahlil.com Cevabı : Normal Değer: 0-37 U/ml   Kullanımı: Tüm gastrointestinal sistem kanserleri (pankreatik kanserler, kolanjiokarsinomlar, kolon kanserleri vb) ve diğer adenokarsinomlarda CA 19-9 düzeyi artar.  Pankreatik kanserlerde sensivitesi( hassaslığı)  %70-80’dir.  CA 19-9 düzeyi ile tümör kitlesi arasında ilişki yoktur. CEA ile beraber kullanıldığında mide kanseri rekürrensinin tespitinde sensitivitesi %94’e kadar yükselir  . Ayrıca kronik pankreatit, kolanjit ve siroz gibi bazı benign durumlarda da CA 19-9 seviyelerinde yükseklik görülebilir. Tarama testi olarak