Kan tahlili sonuçlarımda Ca19-9 seviyem ..

Merhaba, kan tahlili sonuçlarımda Ca19-9 seviyem 46.6 çıktı. 2 hafta kadar bir süre önce diz bölgemde kist meydana gelmişti (menisküs yırtığı ve arka bağlardaki iltihap), hala tedavisi sürüyor (buzlu tedavi),CA-19-9 seviyemin artma sebebi bu kistle veya bu kistin tedavisiyle alakalı olabilir mi?

Tahlil.com Cevabı : CEA'nın arttığı durumlar;Kolon, rektum, akciğer, meme, karaciğer, pankreas, prostat, mideve over kanserlerinde,-Benign karaciğer hastalıkları, ülseratif kolit ve polipozis gibi bazıbenign gastrik ve intestinal durumlar,-Benign meme hastalıkları, pulmoner enfeksiyonlar, amfizem,böbrek yetmezliğinde serum CEA düzeyi artabilir.-Sigara içenlerde CEA düzeyi hafif yüksektir. Bu nedenlerle taramatesti olarak kullanılmamalıdır,