Bel fıtığı için ameliyat gerekir mi?

Merhaba, bel fıtığından rahatsızım çektiğim mr sonucuna göre doktorum (beyin cerrahı) ameliyat olmamı söyledi gittiğim fizik tedavi merkezi de 10 seans fizik tedavi ve 2 seans kök hücre tedavisiyle sonuca ulaşabileceğimi söyledi. sizin yorumlarınız nedir acaba mr sonucunu ekte gönderiyorumiyi çalışmalar.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar,öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Bel fıtığı hemen ameliyat edilmeden önce farklı ( fizik tedavi gibi ) tedavi seçenekleri tercih edilmelidir.
Buradan da anlaşılacağı üzere bel ağrıları olan bel fıtığı teşhisi konulmuş ve fizik tedavi ve ilaç gibi tedavi yöntemlerine cevap vermeyen hastalara bel fıtığı ameliyatı önerilmektedir.
Sizin MR sonucunuzu inceledim. Evet bel fıtığı bulguları var. L4 ve L5 (bele denk gelen) omurlarınızda fıtık gözlenmiş.  Protrüzyon bulguları da bunu desteklemektedir. Ayrıca yine bele denk gelen L5 ve S1 omurlarında da fıtık bulgusu ve buna bağlı S1 omurunda da fıtığa bağlı bulgular ve bundan kaynaklanan S1 sinir köküne bağlı bası var.

Bu sonuçlar tabii ki normal değil ancak bu konuda sizin şikayetlerinizin ne ölçüde olduğu, bel fıtığına bağlı bacaklarınıza ağrı yayılıp yayılmadığı ve daha önemlisi muayene bulgularınızı da incelemek son derece önemli. Bu şekilde MR sonucunda fıtık bulgusu olan her hasta hemen ameliyat edilmemelidir. Başta da söz ettiğimiz gibi fizik tedavi seçenekleri varsa fazla kilolarınızı verip bele binen yükü azaltmanız ve ilaç tedavileri de önem arz etmektedir.
Sonuç olarak fizik tedavi doktorununun da belirttiği üzere ameliyat  öncesi fizik tedavi seanslarının öncelikle yapılması beraberinde ilaç tedavisinin uygulanması ardından ise sizin muayene bulgularınızın tekrar değerlendirilip son çare olarak ameliyat seçeneğinin değerlendirilmesi sizin için en uygun seçenek olarak gözükmektedir.

Geçmiş olsun dileklerimle birlikte sağlıklı günler dilerim.