İç hastalıkları alanında kan verdim sonucunda nasıl bir yol izlemeliyim?

Bağırsağımda ve midemde olan fazla tuvalete çıkmam neticesinde büyük çiş ve kan testi verdim kan tahlili sonucunu yorumlayabilir misiniz? bu süreçte çene bölgemde sivilcelenmem fazla oldu içten geldiğini düşünüyorum çünkü yara gibi iltihaplı sivilceler ve sabah kalktığımda cildim yağ içinde uyanıyor böyle değildi bu bağırsaklarımdaki sorunlar artıktan sonra oldu ve şuan başım dönüyor ellerim titriyor yemek yesem de tuvalete çıkıyorum hep. Ne yapmam gerekiyor sonuçlarıma göre nasıl bir yol izlemeliyim? Dün çıktı sonuçlarım acil yorumlayabilir misiniz? Randevu aldım daha var o nedenle şimdi ne yapmalıyım buradan size sormak istedim.Teşekkür ediyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Tahlil sonuçlarınızı inveledim. Normal olmayan tahlil sonuçlarını sizinle paylaşayım.

Ferritin vücudunuzdaki depo demiri gösterir. Bu değerdeki düşüklük vücudunuzdaki depo demirin düşük olduğunu gösterir. Sizde de 13 olan alt sınır 8.99 çıkmış. Bu durumda demir eksikliği yönünden demir takviyesi almanız gerekebilir. Bu yönde doktorunuz bir tedavi başlayacaktır.

Anti TPO testiniz de yüksek çıkmış. Bu durumda ilk olarak akla bir tiroid bezi bozukluğu olan Hashimato hastalığı gelir. Tiroid hormonları insan vücudu fonksiyonlarında son derece etkilidir. Belirttiğiniz bazı şikayetler ( sivilcelenme gibi) buna bağlı olabilir. Bu yönde de doktorunuz gerek görürse tiroid bezi ultrason muayenesi ve ilave bazı kan tahlilleri isteyebilir.

Ayrıca büyük çiş olarak ifade ettiğiniz GAITADA SINDIRIM (YAĞ) testi pozitif çıkmış. Gaitada yağ görüldüğünde gastroenterolojik bir hastalıktan söz edilebilir. Bu durumda akla yağ emilim  bozuklukları, safra kesesi ve kanalı hastalıkları, pankreas  hastalıkları ve barsakların hareketkerinde anormallik gibi durumlar gelir. Tuvalete çok çıkmanızda bu barsak hareketlerindeki artışa bağlı olabilir.

Sonuç olarak dışkıda yağ araştırılması için gastroenteroloji ve Anti TPO yüksekliği içinde tiroid bezinizin araştırılması amacıyla endokrinoloji bölümüne başvurmanız uygundur. Ferritin eksikliği yönünden de bir ilaç tedavisi başlayabilir doktorlarınız.

Diğer tahlillerinizde bir anormallik görülmüyor.

Sağlıklı günler dilerim.