HBs ag testim 924, alt 36 ast 20 ggt 30 çıktı. Yorumlar mısınız?

Selam hbsag testim 924 ciktı. Ancak alt 36 ast 20 ggt 30. ,Ben hepatit hastasiyim son sonuclarim busekilde morular ve tavsiyenizi beklerimve yaptiracagim baska testler varmi tesekurler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Hepatit B testiniz 924.5 değerle pozitif çıkmış. Ancak beraberinde yaptırmış olduğunuz ve karaciğer fonksiyonları yönünden önemli bilgi veren ALT, AST ve GGT testleri ise normal aralıklarda çıkmış. Bu değerlerin normal çıkması olumlu ve karaciğer fonksiyonlarında bir bozukluk olmadığı konusunda bilgi veriyor.
Şu aşamada düzenli olarak bir enfeksiyon hastalıkları ve/veya gastroenteroloji uzmanı kontrolünde takiplerinizi yaptırmanız uygun gözüküyor. Hepatit B taşıyıcısı olup olmadığınız, bulaştırıcılık olup olmadığı yönünden ek testlere gerek olacak.

 Bu ek testleri sizinle paylaşalım. Bu testler 3 temel testten oluşur.

1. Hepatit B e antijeni (HBeAg): Bu, sizin de  olduğu gibi HBsAg pozitif olan bazı hastalarda bulunan HBV virüsüne ait bir  proteindir. Bu  testin yapılması, doktorların bulaşıcılığı,yani HBV'yi başkalarına bulaştırma potansiyelinizi   anlamasına yardımcı olabilir.
2. Hepatit B e antikoru (anti-HBe): Bu antikor,  HBeAg'ye yanıt olarak üretilir. Serokonversiyon adı verilen HBeAg'nin ortadan kalkması ve kanda anti-HBe'nin saptanması, durumunuzun düzeldiğini düşündürür ve virüsün uzun vadeli olarak kandan temizlenmesini düşündürür. Kronik karaciğer hastalığı, HBeAg testi pozitif kişilerde  daha sık görülür ancak  anti-HBe testi pozitif kişilerde  daha az görülür.
3.Hepatit B DNA8HBV DNA PCR testi)  Hepatit B viral DNA testi, virüsün genetik materyalini saptar ve kandaki viral yükü belirler. Pozitif HBV DNA testi, virüsün bir kişinin vücudunda çoğaldığını ve o kişiyi bulaşıcı hale getirdiğini gösterir.
Bu test genellikle kronik HBV enfeksiyonu olan kişilerde antiviral tedavinin etkinliğini izlemek için de kullanılır.

Sonuç olarak bu testlerin size yapılması uygun olacaktır ayrıca doktorunuz gerek görür ise karaciğerinizi gösteren bir ultrason muayenesi de isteyebilir. Bu testler maaliyeti yüksek olan testler olduğu için takiplerinizi tercihen eğitim ve araştırma hastanelerinde sosyal güvenlik sigortanızı kullanarak yaptırmanız ve muayene olmanızı öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.