Köpek ısırması ve kuduz riski

İyi günler..31 temmuz günü akrabamın köpeği el paş parmağımı hafif ısırmıştı ve o gün ilk doz olmak üzere toplam 4 doz kuduz aşısı oldum serum tedavisi uygulanmadı geçenlerde haberde 4 doz aşı olmasına rağmen bir vatandaşımızın vefat ettiğini öğredim o günden sonra çok efham yapar oldum ve yenice bir bilgi öğrendim 10 gün içerisinde köpek ölmezse kuduz olmadığı bilgisini yeni öğrendim ve bugün beni ısıran köpeğin sağlıklı ve hayatta olduğunu öğrendim acaba bu köpeğin kuduz olmadığını doğruluyor mu kafama takıldı uyuyamadım içim rahat etmesi için sizlere sormak istedim.şimdiden teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

İçiniz rahat olsun. Kuduz yönünden korkulacak bir durumunuz yok. Öncelikle sizi ısıran köpeğin sağlıklı olması iyi bir haber. Sağlıklı bir görünümü olan köpek, insanı ısırdığında,10 gün süre ile  gözlem altında tutulmalıdır.Bu süre içinde hayvanda kuduz görülmezse, Korkulacak bir şey yok demektir.Sizi ısıran köpekte de bir sağlık sorunu olmamış.
Kaldı ki size uygun miktarda yani 4 doz kuduz aşısı da uygulanmış. Bu da doğru uygulama.

Kuduz riski yönünden içiniz rahat olsun. Bir problem gözükmüyor. Sağlıklı günler diliyoruz.