Kuduz riskim devam ediyor mudur?

Merhabalar.23 gün önce akrabamin köpeğiyle oynarken dişleri biraz baş parmağımın derisini sıyırmıştı aşıları yokmuş aynı gün içinde hastaneye gidip kuduz aşısı yaptırdım toplam 4 doz aşı oldum doktor sıyrık olduğu için serum tedavisine gerek görmedi bugün köpeğe baktım 23 gün geçmiş olmasına rağmen hayatta acaba kuduz riski geçmiş demek midir ? Ancak köpek çok kaşınıyor ve cildinde yaralar olmuş bunun kuduzla ilgisi var mıdır yoksa başka birşeyden midir bana temas eden köpek olduğu için biraz endişe yaptım belirttiğim gibi bana temastan 23 gündür hayatta olan bir köpek sizce kuduz riski hâlâ var mıdır yoksa endişeye son vermeli miyim ? Şimdiden Teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba hemen sorunuzu cevaplayalım. Kuduz riskiniz devam etmiyor hatta bu risk tamamen ortadan kalkmış. Öncelikle artık sizi ısıran köpeği takipten çıkarın.Zira bu köpek kuduz olsa idi en geç 1 hafta  10 gün içinde ölmesi beklenirdi.Kuduz bir köpek 23 gün yaşayamaz. Köpeğin kaşınması yada cildinde yaralar olması ise kuduzla alakalı değildir. Ayrıca zaten gereken aşı koruması da size uygulanmış.

Kuduz ile uzaktan yakından bir riskiniz yok.İçiniz rahat olsun.Sonuç olarak kuduz endişenize son verin lütfen.

Sağlıklı günler dileriz.