Beta HCG Değeri kaç olursa kese görünür?

Hamileyim. Beta HCG değerim yüksek çıktı ama kese görülmedi. Beta HCG Değeri kaç olursa kese görünür? Teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Hamile olduklarını Beta HCG testinin pozitif çıkması ile öğrenen kadınlar gebeilk kesesinin de ne zaman görüleceğini merak ederler. Doktorlar gebelik kesesi görülmedikçe kesin bir hamilelikten söz etmezler. Bu nedenle ultrason muayenesinde gebelik kesesinin görülmesi önem arz eder.

Gebelik kesesinin ultrason muayenesinde görülmesi, ultrason muayenesinin trans vajinal veya abdominal (karından) yapılmasına göre küçük farklılık gösterir.

Kanda Beta HCG seviyesi  yaklaşık 1500 mIU/mL  değerine ulaştığında yani 4,5 - 5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile gebelik kesesi görülebilir.
Abdominal ultrason muayenesinde ise bu süre yaklaşıl 1 hafta uzar. Kanda Beta HCG düzeyi  2000-3000 mIU/mL düzeylerine vardığında bir başka ifadeyle ortalama 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi trans abdominal (karından) ultrason aracılığıyla da görülebilir.

Gebelik kesesinin ultrason muayenesinde ne zaman ve hangi Beta HCG seviyelerinde görüleceğine dair detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızı da okumanızı öneririz.

Kese Ne Zaman Ultrason Muayenesinde Görülür?