Gebelikte Kese Ne Zaman Ultrasonda Görülür?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 05.05.2020 09:08 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Gebe olan anne adayları gebelik testi sonrası gebelik kesesinin de ultrasonda görülmesini sabırsızlıkla beklerler. Gebeliğin kesin tanısı gebelik kesesinin ultrasonda görülmesiyle koyulmaktadır.Gebelikte kesenin ne zaman ultrasonda görüleceğine dair aşağıdaki yazımızda merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabilirsiniz.
Gebelikte Kese Ne Zaman Ultrasonda Görülür?
A

Gebe olan anne adayları gebelik testi sonrası gebelik kesesinin ultrason muayenesinde görülmesini sabırsızlıkla beklerler. Kanda Beta HCG tetsinin yüksek çıkması sonrası konulan gebelik tanısı gebelik kesesinin ulltrason muayenesinde de görülmesiyle kesinleşmiş olur.

Tahlil.com'a en sık sorulan sorulardan biri de gebelikte kesenin ultrason muayenesinde ne zaman görüleceğidir.
Gebelik büyüdükçe kandaki gebelik hormonu yani B-HCG giderek artar.

Gebelikte Kese Ne Zaman Ultrasonda Görülür?

Sadece Beta HCG düzeyinin yüksek olması tek başına çok fazla anlam ifade etmez önemli olan gebeliğin ultrason muayenesi ile de teyit edilmesidir.
Kanda B-HCG düzeyi yaklaşık 1500'e ulaştığında yani 4,5 - 5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile gebelik kesesi görülebilir.Transvajinal ultrason muayenesi halk arasında alttan ultrason bakılması olarak bilinmektedir.

B-HCG düzeyi biraz daha yükselerek 2000-3000 düzeylerine vardığında ise yani ortalama 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi trans abdominal (karından) ultrason aracılığıyla da görülebilir.Bu ultrason muayenesi de halk arasında üstten yapılan ultrason muayenesi olarak bilinir.
Gebeliğin kesin tanısında kullanılan ultrason muayenesi kadın doğum uzmanları ve radyoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Gebelerde Ultrason muayenesi ile ilgili detaylı bilgileri ise aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz:

Gebelikte Ultrason Muayenesi Nedir?

Ultrason muayenesi her  hamile kadına önerilen prenatal bir tahlil yöntemidir.
Ultrason uterustaki (rahim) bebeğinizin bir görüntüsünü göstermek için ses dalgaları kullanır. Ultrason, bebeğinizin sağlığını ve gelişimini kontrol etme konusunda doktorunuza yardımcı olur.

Ultrason hamileliğin özel bir parçası olabilir, ilk kez bebeğinizi “görme” zamanı! Ne zaman yapıldığına ve bebeğinizin konumuna bağlı olarak, ellerini, bacaklarını ve diğer vücut parçaları görmek mümkün olabilir. Bebeğinizin bir erkek ya da bir kız olup olmadığını söylemek mümkün olabilir, bu yüzden bilmek istemiyorsanız doktorunuzun söylemeyeceğinden emin olun!

Gebelikte İkinci Trimestirde (İkinci Üç Ay) Ultrason Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

 Çoğu kadın ikinci trimestrede hamileliğin 16-20. haftasında bir ultrasona girer. Bazıları da ilk trimestrede hamileliğin 14.haftasından önce ultrasona (erken ultrason olarak da adlandırılır) girer. Ultrasona girmeniz için en doğru zamanın ne zaman olduğuna doktorunuz karar vermelidir. 

Gebelikte Ultrason Muayenesi Neden Yapılır?

Gebelikte ultrason muayenesi vaz geçilmez bir jinekolojik tahlil yöntemidir.Ultrason muayenesinin hangi amaçla yapıldığını madde madde inceleyelim.

  • Doktorunuz aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şeyleri kontrol etmek için ultrason kullanır:
  • Hamile olduğunuzdan emin olmak için
  • Bebeğinizin yaşını ve büyümesini kontrol etmek için Bu doktorunuzun ne zaman doğum yapacağınızı anlamasına yardımcı olur.
  • Bebeğinizin kalp atışını, kas elastikiyetini, hareketini ve genel gelişimini kontrol etmek için
  • İkizlere, üçüzlere veya daha fazlasına hamile olup olmadığınızı kontrol etmek için
  • Ayrık omurga veya kalp kusurları gibi doğum kusurlarını taramak için.(Tarama, bebeğinizin diğerlerinden daha sağlıklı olup olmadığını görmek anlamına gelir; bebeğinizin rahatsızlığı olup olmadığından emin olmak anlamına gelmez.Ultrasondan sonra, doktorunuz bebeğinizin doğum kusuru olup olmadığını görmek için tanı testleri olarak adlandırılan daha fazla test yapmak isteyebilir. Doğum kusurları, bir bebeğin doğumda sahip olduğu sağlık koşullarıdır. Doğum kusurları vücudun bir veya daha fazla bölümünün şeklini veya işlevini değiştirir. Vücudun nasıl geliştiği veya vücudun nasıl çalıştığı ile ilgili genel sağlık sorunlara neden olabilir.
  • Koryon villus biyopsisi gibi diğer prenatal testlere yardımcı olmak için
  • Yumurtalığınızı ve uterusunuzu (rahim) incelemek için (Yumurtalıklar, yumurtaların vücudunuzda depolandığı yerdir.
  • Ektopik gebelik (dış gebelilk), molar gebelik ve düşük de dahil olmak üzere gebelik komplikasyonlarını kontrol etmek

Gebelikte Farklı Ultrason Türleri Var mı?

Evet, var. Sizin girdiğiniz ultrason, doktorunuzun neyi kontrol ettiğine ve hamileliğinizde ne kadar ilerlediğinize bağlıdır. Tüm ultrasonlar, bebeğinizin görüntülerini bilgisayarda oluşturmak için ses dalgalarını kullanan, dönüştürücü adı verilen bir araç kullanır.

Gebelikte En Yaygın Kullanılan Ultrason Türleri: 

Transabdominal Ultrason

Hamilelik sırasında ultrason hakkında bir şey duyarsanız eğer, büyük olasılıkla bu türden bahsediyorlardır. Bir muayene masasına sırt üstü yatıyorsunuz ve doktorunuz karnınızı ince bir jel tabaka ile kaplıyor. Jel, ses dalgalarının daha kolay hareket etmesine yardımcı olur, böylece daha iyi bir görüntü elde edersiniz. Daha sonra dönüştürücüyü karnınızın üzerinde  hareket ettirir. Test sırasında dolu bir mesaneye sahip olmanız gerekebilir, çünkü ses dalgaları sıvıda havadan daha kolay hareket eder. Ultrason ağrısızdır, ancak dolu bir mesaneye sahip olmak rahatsız edebilir. Ultrason yaklaşık 20 dakika sürer.

Transvajinal Ultrason

 Bu tür ultrasonlar vajina yoluyla yapılır (doğum kanalı). Bir muayene masasına sırt üstü uzanırsınız, ayaklarınızı özenginin üzerine koyarsınız. Doktorunuz vajinanıza ince bir dönüştürücü yerleştirir. Dönüştürücüden dolayı biraz baskı hissedebilirsiniz, ancak ağrıya neden olmamalıdır. Mesaneniz boş ya da kısmen dolu olmalıdır. Bu tür ultrason da yaklaşık 20 dakika sürer.

Özel durumlarda, doktorunuz bebeğiniz hakkında daha fazla bilgi almak için bu tür ultrasonları kullanabilir:

Doppler Ultrason

Bu tür ultrasonlar, bebeğiniz normal büyümezse bebeğinizin kan akışını kontrol etmek için kullanılır. Doktorunuz, bebeğinizin kalp atışını dinlemek ve göbek kordonundaki ve bebeğinizin kan damarlarındaki kan akışını ölçmek için bir dönüştürücü kullanır. Rh hastalığınız varsa Doppler ultrason kullanılabilir. Bu, tedavi edilmezse bebeğiniz için ciddi sorunlara neden olabilecek bir kan durumudur. Doppler ultrason genellikle son trimestrede kullanılır, ancak daha önce de yapılabilir.

3 Boyutlu Ultrason

3 boyutlu bir ultrason aynı anda binlerce fotoğraf çeker. Bir fotoğraf kadar net olan 3 boyutlu bir görüntü oluşturur. Bazı doktorlar, bebeğinizin organlarının normal şekilde büyümesi ve gelişmesi için bu tür ultrason cihazlarını kullanır. Ayrıca rahimdeki sorunları kontrol etmek için 3 boyutlu bir ultrason kullanılabilir.

4 Boyutlu Ultrason

Bu 3 boyutlu bir ultrason gibidir, ancak bebeğinizin hareketlerini bir videoda da gösterir.

Gebelikte Ultrason Muayenesinde Herhangi Bir Risk Var mı?

Ultrason, doktorunuz tarafından yapıldığında sizin ve bebeğinizin için güvenlidir. Ultrason radyasyon yerine ses dalgaları kullandığından, X-ışınlarından daha güvenlidir. Doktorlar 30 yılı aşkın bir süredir ultrason kullanıyorlar ve tehlikeli bir risk bulamadılar.

Hamileliğiniz yolunda gidiyorsa, ultrason sorunları ortadan kaldırmakta iyidir, ancak bunları bulmakta o kadar de etkin değildir. Bazı doğum kusurlarını kaçırabilir. Bazen rutin ultrason, gerçekte olmadığında doğum kusuru olduğunu gösterebilir. Takip testleri sıklıkla bebeğin sağlıklı olduğunu gösterirken, yanlış alarmlar ebeveynler için endişeye neden olabilir. 

Gbelikte Ultrason Muayenesinden Sonra Ne Olur?

Çoğu kadın için ultrason, bebeğin normal şekilde büyüdüğünü gösterir. Ultrason normal ise, sadece doğum öncesi kontrolleri için devam ettiğinizden emin olun.

 Bazen ultrason sizin ve bebeğinizin özel bakıma ihtiyacı olduğunu gösterebilir. Örneğin, ultrason bebeğinizin ayrık omurgası olduğunu gösteriyorsa, doğumdan önce rahimde tedavi edilebilir. Ultrason, bebeğinizin ters olduğunu (başı aşağı da değil ayakları aşağıda) gösteriyorsa, doktorunuz bebeğinizin pozisyonunu baş aşağı çevirmeye çalışabilir veya sezaryen doğum gerekebilir  Sezeryanda bebek, doktorunuzun karnınızda ve rahminizde yaptığı bir kesim yoluyla doğar.

Ultrason ne gösterirse göstersin, sizin ve bebeğiniz için en iyi bakımı ve gebeliğin seyri hakkında doktorunuzla konuşmanız en doğru yoldur.

Bu Makale Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu tarafından gözden geçirilmiştir

YORUMLAR

| 22.06.2018 07:54

Gebelik lehine değer

asdfg | 12.12.2015 12:47

İlişkiden 45 gün sonra gebeliğin ultrasonda görünmeme gibi bir ihtimali var mıdır ?

Tahlil.Com | 13.12.2015 05:29
Bu konuda öncelikle bilgi sahibi olmanız gereken konu gebelik kesesi ultrason muayenesinde ne zaman görülür.
Aşağıda bu konu ile ilgili detaylı bilgi var.


cns.ylmz14 | 08.03.2015 11:16

Merhaba, ben en son 12 ocak 2015 adet oldum mart ayina girdik hala adet olmadim test yaptim 2 hafta once negatifti. 03.03.2015 kan testi yaptirdim hcg sonucu0.18 cikti hamilemiyim lutfen yardim edin :(

Tahlil.Com | 09.03.2015 10:59

Tahlil sonucunuza göre hamile değilsiniz,Beta HCG değeriniz düşük.
10 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve Beta HCG ile gebelik tanısına  dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

Gebelik testini uygun zamanda yaptırmayıp erken test yaptıranlarda da bu tür negatif sonuçlar görülebilmektedir.Gebelik testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....


Azimeyetgin | 03.03.2015 11:02

Mrb en son 18 ocak 20 15 te adet gördüm 15 şubatta adet olmam gerekiyordu olmadım aletinin üstünden 10 gün geçtikten sonra 2 güne bir kan verdim 94.26 iki gün sonra 124.46 iki gün sonrada 223.12 çıktı normal gebelik mi sizce

Tahlil.Com | 03.03.2015 12:40

Bizlere belirtmiş olduğunuz kanda yapılan Beta HCG değerleriniz gebelik bulgusu.
Ancak sürekli olarak belirtiğimiz gibi sağlık gebelik varlığını ortaya koymak için ise  önümüzdeki süreçte ultrason muayenesi ve muayene sonrası da gebelik kesesinin ultrasonda gözükmesini de  beklemek gerekir.
Buna paralel olarak da Beta HCG değerlerinde düzenli  bir artış da gözlenmelidir.

Size önerimiz ise, bu aşamada doktorunuza  kontrollerinizi sürdürün
Takip eden süreçte hamileliğinizin sağlıklı olup olmadığını gözlemlemek için yapılacak ultrason muayenesi ve Beta HCG testlerinin sonuçlarını da sabırla bekleyin.

Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?

Kimyasal gebelik nedir?

Gebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?

seda___yilmaz92 | 25.02.2015 12:38

Iyi günler. En son 2 ocakta cinsel ilişkiye girdim. Ondan sonra adetim 45 gün gecikti ancak o sürede 2 kere idrar testi Yaptım negtf cıktı akabinde hastlndm kısa sürdü hastlgm doktora gittim ultrasonda da görülmedi bi şey ancak yine de hamile olabilir miyim ?

Tahlil.Com | 25.02.2015 06:27

Hamilelik olasılığı nedeniyle oldukça huzursuz olan okurlarımızda, kimi zaman psikolojilerini bozacak kadar derecede hamilelik korkusu bulunuyor.
Anlattıklarınızdan hamile olmadığınız ortaya çıkıyor.

Defalarca adet görmüş olsa da hamile olacağından hala şüphelenen veya görmüş olduğu adet kanamasını üstüne görme zanneden ve üstüne görme ile adet kanaması arasındaki farkı bile bilmeyen bir çok okurumuz bulunuyor.

Bu tür korkusu olanlar aynı zamanda gerekli gereksiz bir çok kere gebelik testi de yaptırıyor.
Test sonuçları negatif çıksa bile hamilelik korkusundan kurtulamıyorlar.

Size  önerimiz, bu kuşkular giderek artıyor ve devam ediyorsa psikolojik destek yönünden bir sağlık merkezine başvurmanız.

Dikkatli bir şekilde aşağıdaki bağlantıda verilen tüm konuları detaylı şekilde okumanız da, bilgisizlik nedeniyle duyabileceğiniz korkuları yenmenizde işe yarayacaktır.

vahit0931 | 08.02.2015 11:03

3ay önce ilişkiye grdim 3 ayda düzenli şekilde adet oluyorum hatta 3 ayda 4 kere adet oldum doktor ultrasinla yumurtalıklarima bkti hamile olsaydım ultrason da gorunurmuydu. Doktor bise yok dedi iliskiden bir ay sonra adetim bittikten sonra kan testinde yaltrmistim negatif çıkmıştı. Hamile olablrmym

Tahlil.Com | 09.02.2015 07:18

Yaşadığınız  cinsel beraberliğin ardından arka arkaya  adet görülmüş olması hamilelik olasılığının  bulunmadığını gösterir.
Hamilelik olasılığından bahsedemeyiz  bu durumda.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

Hala gebe olmadığınıza ikna olmuyorsanız bir kadın doğum doktoruna başvurabilirsiniz.Size gerekli bilgilendirmede bulunacaktır.
Secret | 20.01.2015 12:03

İyi günler. 2 aydır çocuk için uğraşıyoruz. Ovulasyon testiyle olasılıkları artırıyorum. Bu ay doktora gittim ve yumurtalık çatlamasının içe doğru olduğunu söyledi. Ama son 3-4 gündür sabah bulantım ve ara ara yumurtalıklarımda ağrılar oluşuyor. Gebe olma ihtimalim var mıdır ?

Tahlil.Com | 20.01.2015 10:57

Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.
Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.

Hamilelik şüpheniz var ise, adetinizde de gecikme var sa, gebelik testi yaptırın.
Bu kadar basit durumunuzun çözümü.

ayse.hrn | 09.01.2015 12:31

gebe kalmak için belirli günler mi vardır?adet bitiminden 5-6 gün sonra yaşanan ilişkide gebe kalma olasılığı düşük müdür ?

Tahlil.Com | 14.01.2015 01:31
Gebe kalmak için yumurtlama döneminde ilişkiye girilmelidir ideal olarak.
Aşağıdaki bağlantıda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

elif-nur3480 | 15.12.2014 09:54

hocam 3 hatalık gebeyim değerim 65 oldu ancak ultrasonda ne zman görebilirim keseyi ?

Tahlil.Com | 15.12.2014 10:45

Tahlil.com'a göndermiş olduğunuz  Beta HCG değerleriniz hamilelik bulgusu olarak değerlendirilir.Ancak sitemizde sürekli vurguladığımız gibi, kesin gebelik tanısı için ultrason muayenesiyle de gebelik kesesinin görülmesi gerekmektedir.
Bununla birlikte Beta HCG değerlerinin de hamileliğin seyriyle birlikte periyodik olarak yükselmesi de sağlıklı bir gebelik lehinedir.

Bu bakımdan sadece Beta HCG değerlerine bakarak kesin bir gebelik varlığından söz etmek doğru değildir.olsa da, Tahlil.com'da özellikle vurguladığımız konu, ultrason muayenesinde gebelik teyit edilmeden kesin bir hamilelikten söz edilmesinin çok da doğru olmadığıdır.
  

Size önerimiz ise, bu aşamada doktorunuzun önerileri doğrultusunda kontrollerinizi sürdürmeniz.Önümüzdeki günlerde yapılacak ultrason muayenesi ve Beta hcg gibi diğer tahlillerin sonuçlarını bekleyin.Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?

Kimyasal gebelik nedir?

Gebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?

bilmek istiyorum | 02.12.2014 10:03

20 yaşındayım 8 haftalık hamileyim.bebeğin kalp atışları hangi hafta da duyulur? normal doğum kişinin isteğine mi bağlıdır? diabet testi her hamilede yapılır mı?

Tahlil.Com | 03.12.2014 09:39

Herhangi bir tahlil sonucu sormamışsınız.Ancak merak ettiğiniz konularla ilgili olarak sitemizde bir çok yazı yayınladık ve soru cevapladık.
Dilerseniz merak ettiğiniz konulara dair sitemizdeki yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.

Tahlil.com'un arama motorunu kullanarak site içinde dilediğiniz konuyu araştırmak için tıklayınız....

DAHA FAZLA GÖSTER
#HayatEveSığar Mobil Uygulaması Android ve App Store Platformlarında
#HayatEveSığar Mobil Uygulaması Android ve Apple Store platformlarında yayına başladı.Aşağıda verdiğimiz linklerden bu uygulamaları indirerek Covid 19 pandemisine karşı digital bir önlem alabilirsiniz.
Okullar Öncesinde Çocuklara Yapılması Önerilen 7 Tahlil
Okula başlamadan önce çocuklara yapılması önerilen bir takım tahliller vardır.Bu tahliller hem yorucu bir öğrenin yılı öncesinde çocukta genel bir sağlık kontrolü…
Kan Sayım Parametreleri Nelerdir?
Kan sayımı yaygın olarak kullanılan bir tahlildir
Amniyosentez Alternatifi NIFTY Test Nedir?
Amniyosentez bebekteki genetik hastalık şüphesi yönünden  riskli gebeliklerde kadın doğum doktorları tarafından yapılan girişimsel bir tahlil yöntemidir.
Brucella Aglütinasyon Testi Nasıl Yorumlanır?
Brucella   tüp agglütinasyon testi Brucellla enfeksiyon hastalığı tanısında sıklıkla kullanılan bir tahlil yöntemidir.
VZV IgG Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
VZV IG G, suçiçeği ve zona hastalıklarının tanısı için yapılan bir testtir.
Op.Dr.Çiğdem İstanbulluoğlu
tahlil.com
tahlil.com