Bulaşıcı bir hastalığa yakalandım mı?

Merhaba bu gün kan verdim. ve sonuçlarım bu şekilde antı hıv: 0.06 referans aralığı 0-1anti hb test sonucu: 6,21 referans değer: <ıu/ negatifanti hcv: 0.05 referans değer 0-1hbsag : 0.31 referans değer :<0.9 negatif.şimdiden teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Hayır, bu sonuçlara göre hiç bir bulaşıcı hastalığa yakalanmamışsınız.Anti Hıv testiniz 0,06 çıkmış. Referans değerler arasında sonucunuz Yani negatif çıkmış sonucunuz.Normal bir değer ve bir enfeksiyon bulgusu yok.
Hepatit C yönünden Anti HCV testiniz 0,05 çıkmış  Bu tahlil de, referans değerler arasında. Negatif sonucunuz, bir hastalık bulgusu kesinlikle yok.
Hepatit B yönünden Hbs Ag  testiniz 0,31 çıkmış  Bu tahlil de, referans değerler arasında. 0,9 dan küçük olması lazım normal olması için, aynen  olması gerektiği gibi çıkmış. Negatif sonucunuz, bir bulaşıcı hastalık bulgusu kesinlikle yok.

Tek pozitif çıkan Anti HBS değeriniz.Bu da asla bulaşıcı bir hastalık bulgusu değil. Tam aksine bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit B ye karşı bağışıklığınız olduğuna dair bir bulgu. Bu da istediğimiz bir sonuç.
Bu sonuç iki nedene bağlı gelişebilir.
Aşağıda olası iki nedeni görebilirsiniz.

1.Daha önce Hepatit B aşısı olmuşsunuz.Olduğunuz aşıya bağlı olarak bağışıklık gelişmiş.Bu nedenle Anti HBS testiniz pozitif çıkmış.

2.Önceden Hepatit B enfeksiyonu geçirmişsiniz ve sonrasında da vücudunuz buna karşı bağışıklık oluşturmuş.

Her iki durumda da şu anda  bir hastalık bulgusu kesinlikle yok..

Sonuçlarınız tam olması gerektiği gibi.Sağlıklı günler dilerim.