Concerta ve attex kullanıyorum.Tahlil sonuçlarımı yorumlar mısınız?

Yaş.24 cinsiyet kadın. concerta ve attex kullanıyorum.tahlil sonuçlarımı yorumlar mısınız? Herhangi bir şikayetim yok. Genel kontrol için kan ve idrar tahlili yapıldı. Muayeneye gitmeden önce ikinci görüş almak istedim (mpv tahlil sonucu12.4 o dosyayı ekleyemedim)

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Gönderdiğiniz tahlilleri inceledim. Sırasıyla sonuçları yorumluyorum.
İdrar tahlilinizde lökosit yüksek çıkmış. 5 e kadar kabul ediilirken sizde değer 12 çıkmış.  Benzer şekilde kan tahlilinde de wbc yani lökosit yüksekliği az da olsa var.
10.8 e kadar normal kabul edilirken 11.12 çıkmış. Bu duurmda akla bir enfeksiyon ihtimali gelir idrar yollarınzda. İdrar yaparken yanma, sızı veya idrara çok çıkma şikayetleriniz varsa bu yönde ilave tahlil ( örneğin idrar kültürü) yapılabilir. Ayrıca bol bol da su tüketin şu sıra. Diğer tahlillerinizi de incelediğimde kanda demir eksikliğiniz görülüyor. Demir değeri kanda 60 a kadar kabul edilirken sizde 50 çıkmış. Buna bağlı olarak da demir bağlama kapasitesi testiniz de yüksek çıkmış. Bu sonuç da demir eksikliği bulgunuzu destekliyor. Sonuç olarak demir eksikliği yönünden tedavi olmanız gerekiyor.
MPV değeri yüksekliği  tek başına bir anlam ifade etmez. 11.5 a kadar normal kabul edilir zaten sizde de 12.4 çıkmış. Bu kadar düşük bir yükseklik diğer kan sayım sonuçlarınızın da normal olduğunu göz önüne alırsak bir anlam ifade etmez.
Son olarak kolesterol ve kötü kolesterol olarak da bilinen ve düşük çıkmasını arzu ettiğimiz LDL değerlerinizde az da olsa yüksek çıkmış. Düzenli spor yaparak, kırmızı, tereyağ gibi hayvansal gıdalardan uzak durup kilo fazlalığınız da varsa kilo vererek bu değerleri düşürebilirsiniz. HDL değerinizde ki hafif  yükseklik de olumlu. HDL iyi kolesterol olarak bilinir ve zaten yüksek çıkması istenir. Bu nedenle sizdeki bu yükseklik istediğimiz bir durum.
Gelelim kullandığınız ilaçlara Concerta ve attex kullandığınızı ifade ediyorsunuz. Gönderdiğiniz sonuçlarda direkt olarak bu ilaçların olumsuz bir etkisi gözlenmiyor.
Doktorunuzun önerisine göre ilaçlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.