Endişelenmem gereken bir durum var mı ?

Bugün idrar ve kan tahlili verdim. E nabızdan sonuçlarımı kontrol ettiğimde bazı değerlerim beni endişelendirdi. Doktora fiziki olarak gitmeyi beklemek istemiyorum. Tahlil sonuçlarımı yorumlarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba. Tahlil sonuçlarınızı inceledim. İdrar tahlili normal değil esas olarak. İdrar yolu enfeksiyonlarında genel olarak yüksek çıkan lökosit tahlilinizde bulunmuş. Beraberinde idrarda hemoglobinin 3 pozitif çıkması ve mikroskopik olarak da buna bir kan hücresi olan eritrosit varlığının eşilk etmesi idrar yollarınızda bir enfeksiyon varlığı yönünden bilgi veriyor. İdrar tahlilinde yassı epitelin 14 değerinde görülmesi de bu durumu destekliyor. Kan tahlilinizde de CRP değeri 9 çıkmış. Bu değer de enfeksiyon varlığında genellikle yüksek çıkar.

Muhtemelen bir idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsunuz ve antibiyotik tedavisi almanız gerekebilir. Ancak şu aşamada idrar yollarında enfeksiyon varlığını kesin olarak teşhis eden ve varsa enfeksiyona en uygun antibiyotik konusunda değerli bilgi veren idrar kültürü tahlili yapılması ve bu tahlilin sonucuna göre de tedavinizin planlanması uygun gözüküyor.

Bu nedenle tercihen bir üroloji doktoruna başvurmanız ve onun önerdiği tahlilleri yaptırmanız uygun gözükmekte.

Bunlar dışında kan tahlilinizde çok hafif bir kalsiyum ve trigliserit yüksekliği var. Kalsiyumun üst sınırı 10 iken sizde 10.1 çıkmış. Bu çok kayda değer bir yükseliş değil.
Aynı şekilde trigliserit değerinizde de çok hafif bir yükseklik var. Bu kan yağıdır. Buna paralel olarak da daha yüksek olmasını beklediğimiz ve iyi kolesterol olarak da bilinen HDL değeriniz en az 45 olması gerekirken sizde 32 çıkmış.
HDL değerini yükseltmek ve trigliserit değerini düşürmek için şu aşamada düzenli egzersiz ve spor yapıp yağlı gıdalardan uzak durmanız uygun olacaktır. Kilo fazlalığınız var ise bu konuda da diyet yapabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.