Elisa ve kemiluminesans arasındaki fark nedir?

Merabalar temastan 60 gün sonra anti hiv testi yaptırdım ilk sonuc 0.25 Ikinci 0.11 Ücuncü 0.09 Son testim negatif midir?Testin adı anti hiv 1/2 kemiluminesans ve diye deveam etmekte Ama önceki testlerim elisa dır elisa ve kemiluminesans arasındaki fark nedir hangisi daha iyidir Ve değerim normal mi son testim 0.09 değeri olan test kemiluminesans dır bu değer negatifmidir

Tahlil.com Cevabı :

Kemilüminesans yöntemi laboratuvar tahlillerinde antikor ve antijen deneylerinin duyarlılığını artırmak için başarıyla kullanılmaktadır. Bu yöntem de aynen ELISA yönteminde olduğu gibi antikor ve antijen araştırmasında kullanılır HIV tanısında. Hatta klinik uygulamalarda ELİSA yöntemine göre daha çok tercih edilmesi yönünde bilimsel görüşler de vardır.
ELISA yöntemiyle de yine aynı şekilde antijen antikor reaksiyonları araştırılır ve bu yöntem de HIV tanısında  kullanılır. Sonuç olarak her 2 yöntem de son derece güvenilir olup yeni teknoloji testlerdir. Sizin sonuçlarınız da sırasıyla 0.25, 0.11 ve  0.09 çıkmış. Bu 3 sonuç da tartışmasız olarak negatif değerler olup sizde HIV yönünden hiçbir endişe verici durum kesinlikle yoktur. Başka bir test yaptırmanıza da kesinlikle gerek bulunmamaktadır.

İçiniz rahat olsun sonuçlarınız normal. Geçmiş olsun.