Bu Şekilde Hiv Bulaşır Mı?

Hocam sorumu dün sormuştum sagolun cevaplarınız için. Ama aklıma birkaç şey takıldı o yüzden bir daha soruyorum. Şimdi hocam çarşıda gezerken çocuk benim bacağımı küflü bıçakla çizdi. Ben bacağımda kanama olup olmadığını görmedim sadece ertesi gün baktığımda hafif bir kazirklik vardı. Diyelim ki hocam kanama oldu ben de bu şekilde hiv bulaşır mı? Diğer bir sorunda diyelim o bıçakla daha önceden başkasının kanı vardı ve beni çizdiği için bana geçmiş olabilir mi? Şu detayı da vermek istiyorum hocam. Çocuk uzunca bir süre yanımızda durdu hiv virüsü de kısa sürede dış ortamda ölen bir virüsmuş sanırım yani o bıçakla başkasının kanı olsa da ölmüş olurdu diye düşünüyorum. Hocam içim rahat olabilir mi, test yaptırmama gerek yok değil mi konuyu kapatabilirim. Şimdiden teşekkürler hocam.

Tahlil.com Cevabı :

Tekrar merhaba, Daha önce de belirttiğim gibi HIV için temel bulaş yolları, HIV taşıyan biriyle korumasız an*l veya vajinal ilişki,  HIV'li biriyle iğne, şırınga veya diğer uyuşturucu enjeksiyon ekipmanlarının paylaşılmasıdır.
Sizin belirttiğiniz şekilde bir HIV bulaşı ise bilimsel olarak mümkün değildir. Yani çocuktan size bu şekilde uzun süre yanınızda oturması veya çizmesi ile mümkün değildir.
Lütfen rahat olun bu tür bir bulaşma bilimsel olarak mümkün değildir.Test de yaptırmanıza kesinlikle gerek bulunmuyor bu sebep için.