Bırads 4/C Kanser Mi

Merhaba mememde solid bir kitle gözlendi. Kötü huylu olup olmadığını öğrenmek için biyopsi yaptırdım.Ancak biyopsi sonucunu beklemem mi gerek yoksa derhal başka bir doktora mı gözükmeli miyim bilmediğim için raporu sizin de incelemenizi istiyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Sizi BI-RADS hakkında bilgilendirmek isterim.
BIRADS (BREAST IMAGİİNG REPORTİNG and DATA SYSTEMS ) anlamına gelir. Türkçe olarak da bunu meme görüntüleme ve raporlama sistemi olarak çevirebilir. Bu değerlendirme, mamagrafi sonrası kişide meme kitlelerinde izlene MEME GÖRÜNTÜLEME VE RAPORLAMA SİSTEMİ Yapılan mamografi sonucunda izlenecek yolu gösteren bir raporlama tekniğidir. Gönderdiğiniz tahlilleri inceledim.
Bırads 4/C Kanser mi sorunuzu cevaplayayım, tabii ki yüzde yüz kanser denemez ancak  kanser çıkma olasılığı yüksek bir rapordur bu.  Özellikle sol memede meme başına yaklaşık 4 cm uzaklıktaki 12x9 mm ebatlarındaki düzensiz şekilli solid hipoekoik lezyon da kanser yönünden şüphe uyandırıyor. Düzensiz şekilli lezyonların kanser olma olasılığı fazladır. Zaten bu görüntü BIRADS 4 C yönünden bilgi vermektedir. Sol memede ayrıca 13 x10 mm boyutlarında bir kitle izlenmiş. Bu da şüpheli olarak değerlendirilmiş. Sonuç olarak da histopatolojik inceleme önerilmiş. Histopatolojik inceleme memede oluşan ve kanser lehine yorumlanan değişikliklerin çeşitli yöntemler kullanılarak mikroskopta incelenmesidir.

Zaten size de patoloji incelemesi için biyopsi yapılmış. Şu aşamada sakin bir şekilde patoloji sonucunuzu beklemeniz en uygun yaklaşım olacaktır. Patoloji sonucu kanser lehine çıkar ise  ileri tetkikler de yapılarak sonraki tedavi süreciniz planlanacaktır. Bu nedenle doktor değiştirmenizi gerektiren bir durum bulunmuyor. Gereken incelemeler yapılmış şu an için.

Sağlıklı günler dileklerimle birlikle esenlikler dilerim.