FERRİTİN(VLD) L SONUÇ:2.43 ng7ml (referans aralığı 5-148) HEMOGLOBİN A1C 0.733 g/dl değerlendirir msiiniz?

FERRİTİN(VLD) L SONUÇ:2.43 ng7ml (referans aralığı 5-148) HEMOGLOBİN A1C 0.733 g/dl referans aralığı belirtilmemiş. DEMİR 26 ug/dl( referans aralığı 25-156) DEMİR BAĞLAMA 368 ug/dl ( REFERANS ARALIĞI 110-370) bende her zaman demir eksikliği vardı.halsizlik yorguluk vs özellikle sıcak havalarda dahada artıyor ayrıca adetim 10 gün sürüyor bu durumla demirin ilgisi var mı yani düşük çıkmasıyla lütfen yorumlayınnn hamile olmayı etkiler mi

Tahlil.com Cevabı : Ferritin değerinin düşüklüğü anemi bulgusu,demir de yine düşük çıkmış.Zaten demir eksikliği anemisi olduğunuzu söylüyorsunuz.Bunun için öncelikle tedavi olmanız gerekli.HBA1C testinin normal değerleri %4 ile 6 arasındadır.Sizde farklı bir değer var.O.733 çıktığını yazmışsınız.HBA1 C de değerlerin yüksek çıkması anlamlıdır.Sizde yüksek bir değer yok.Benim önerim testin yapıldığı merkeze danışmanız.HBA1C ile ilgili,sitemizde yayınlanmış testin normal değerleri ve ayrıntılı bilgi olan aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm. http://tahlil.com/hba1c-tahlili-ve-diabet