Kan tahlili yorumu yapmanızı rica ediyorum.Bu hafta 2 ayrı HBs testi yaptırdım.İlkinde HBs pozitif çıktı,başka laboratuvarda da HBs negatif Anti HBs pozitif çıktı.12 yıl önce Hepatit aşısı olmuştum.

Tahlil.com Cevabı : HBs testleri arasında çelişki var.İkisinden biri yanlış.Ayrıca Hepatit aşısını 12 yıl önce olduğunuzu yazmışsınız.Eğer aşı tutmuşsa muhtemelen halen koruyuculuğunuz olabilir.İlk akla gelen ilk tahlil sonucunuzun yani HBs pozitif çıkanın yanlış olabileceği.Benim önerim tercihen Gastroenteroloji veya Enfeksiyon Hastalıkları uzmanına danışarak,HBs ve Anti HBs testlerinizi güvenilir bir merkezde tekrar yaptırmanız.Ayrıca HBs yine pozitif çıkarsa PCR yöntemiyle HBV DNA testi de yapılabilir doğrulamak için.