Kan Testi Yaptırdım Sonucum Çok Kötü mü?

Merhaba 24 yaşındayım erkek bireyim. Dişimde sürekli iltihap çıkıyor. Daha önce dişimde iltihap temizlenmesi için küçük bir ameliyat geçirdim. İltihapım geçen haftalarda tekrarladı. Hatta vücüdumda bir beze gibi bir şey çıktı. Bugün özel bir hastanenin aciline gidip kan testi yaptırdım. Doktor kanımda enfeksiyon olduğunu belirtti ve bana Aksef antibiyotik yazdı. Fakat sonuçlarımı ben internetten araştırdığımda biraz fazla riskli bir sonuç gibi gördüm. Sizin de bu konuda fikrinizi almak istiyorum.Vücüdüm da bazen kalp atış hızım hızlanıyor. Özellikle telaş yaptığımda veya korku yaşadığımda kalp atışım çok hızlanıyor.Ateşim olmuyor fakat vücut ısım stress yaşadığımda direkt artıyor ve terliyor gibi hissediyorum. Sizce ne yapmam gerekiyor uzun süredir hastaneye hiç gitmedim sürekli dişimdeki apselerle uğraşıyordum ama kan testi neredeyse 1 yıldır yaptırmadım. Kan tahlil sonucumu dosya ekine bıraktım.

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil sonuçlarınızı inceledik. 2 değer de yükseklik var. CRP ve WBC yani lökosit değeriniz yüksek. Ancak her 2 değer de panik olacak kadar ciddi yükseklikler değil. Bu 2 değerin aynı anda yüksek olması bir enfeksiyonu akla getiriyor. Doktorunuz da zaten bu enfeksiyon yönünden antibiyotik tedavi başlamış.Muhtemelen beze de dişinizdeki enfeksiyon nedeniyle çıkmış olabilir.
Bu durumda antibiyotik tedavi sonrası dişinizdeki engfeksiyonun geçmesini bekleriz. Ancak şikayetleriniz devam ederse bir diş doktoruna tekrar görünmeniz gerekebilir.
Fakat önceden de belirttiğimiz üzere kan değerlerinizde tehlikeli bir yükseliş bulunmuyor.

Kalp atışlarınızın hızlanması ve bunun strese bağlı olması akla panik atak olasılığını getiriyor. Bu rahatsızlığınızın vermiş olduğunuz test sonuçları ile direkt ilgisi bulunmuyor. Bu yönde bir kardiyoloji doktoruna danışmanız ve o da kalp yönünden bir sıorun görmezse ve gerek görürse bir psikiyatri doktoruna görünmeniz uygun olabilir.

Sonuç olarak antibiyotik tedavisi sonrası testin tekrarlanması uygun olacaktır. Tedavi sonrası yüksek olan wbc ve crp değerleinin normale dönmesi tedavinin işe yaradığını gösterecektir. Sonuçlarınız da riskli değil merak etmeyin, içiniz rahat olsun. Geçmiş olsun, sağlıklı günler dileriz.