Şeker, Anemi ve idrar hastalığı ile bulanıklığı hakkında

Merhaba İdrar ve kan tahlinde bu şekilde sonuç çıktı, HER SAHADA BOL LÖKOSİT, 7-8 EPİTEL GÖRÜLDÜ, Ve ekteki rapor hakkında bilgi yazabilir misiniz?

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil sonuçlarınızı inceledik. Tam idrar tahlilinde her sahada bol lökosit görülmesi normal değildir. Bu tahlil sonucu  idrar yollarında bir enfeksiyon olabileceğini akla getiriyor. Kanda da lökosit yani WBD değeri yüksek çıkmış. Bu durum da enfeksiyon varlığı yönünden bilgi veriyor. Kan tahlilinde CRP değeri de yüksek çıkmış. 57,2 çıkan CRP değeri de enfeksiyon varlığı konusunda bir fikir vermektedir.İdrarın bulanık olması da enfeksiyon varlığı yönünden bir bulgu olabilir.

Bu durumda idrar yolu enfeksiyonu varlığı açısından ek olarak  idrar kültürü tahlili yol gösterici olacaktır.
İdrar yolu enfeksiyonlarının tanısında idrar kültürü pratik, kolay ve güvenilir bir mikrobiyolojik tahlil türüdür. Bu tahlilin yapılması halinde idrar yollarındaki enfeksiyon varlığı konusunda net bilgi alınır ve bu sonuca göre gereken antibiyotik de verileceği için gereksiz yere ezbere antibiyotik kullanımının da önüne geçilir.

Ancak tahlil sonuçlarınızda şeker hastalığı bulguları da var. Açlık kan şekeri yani glukoz 195 çıkmış. İdrar tahlilinde de olmasını istemediğimiz glukoz (++) çıkmış. Şeker hastalığı yönünden yüksek çıkan şeker değerini düşürmeniz de önem arz etmektedir.Şeker hastalığının varlığı vücudunuzu aynı zamanda enfeksiyonlar için riskli duruma getiriyor ve enfeksiyonları atlatmanızda da bir engel olabilir.

Özellikle şeker hastalığı ve takibi yönünden bir endokrinoloji uzmanına idrar yollarında muhtemell enfeksiyon için de bir üroloji uzmanına danışmanızda yarar var.

Diğer tahlil sonuçlarınızda ise kayda değer bir sorun görülmüyor. Anemi yönünden değerleriniz normal sınırlarda çıkmış. Ancak demir, ferritin gibi değerlerinizi de görmekte fayda var.

Geçmiş olsun dileklerimle,

Sonuç olarak idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığının araştırılması için idrar kültürü testi yapılmasını öneriyoruz.

İdrar kültürü testine dair daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız...

 İdrar kültürü testi nedir?