Kürtaj sonrası hamilelik riski

7 aralıkta kürtaj oldum. 22 aralıkta ilişkim oldu içime boşalma olmadı hemen ertesi gün hapı kullandım hamilelik olma ihtimali olabilir mi? Bugun idrar testi yaptım negatif çıktı bu beta hcg sıfırlanmış mı demek oluyor? Eğer gebelik olduysa ikinci kürtaj daha tehlikeli bir işlem mi

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle riskli dönemde ilişki yaşamışsınız. Kürtaj sonrası 15 ile 20 dün sonra yumurtlama olabilir.İlişki sonrası her ne kadar içinize boşalma olmasa da boşalma öncesi erkeğin cinsel organından 1-2 damla prostat salgısı diğer adıyla da zevk suyu dışarı çıkabilir. Bu sıvıda sperm hücresi olabilmekte olup az da olsa bu süreçte erkeğin cinsel organı vajina içindeyse hamilelik riski olabilir. Bu nedenle proaktif bir önlem olarak doğru zamanda ertesi gün hapı almışsınız. Bu sebeple hamilelik riskini ortadan kaldırmışsınız. Ancak henüz adet döngüsünün kürtaj sonrası normale dönmediği yani adet kanamalarınızın başlamadığı bu dönemde almış olduğunuz ertesi gün hapı adet döngüsünü olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle en azından adet döngünüz kürtaj sonrası normale dönene kadar bu hapları almanızı tavsiye etmiyorum. Kürtaj sonrası adet görülmesi 4 ile 8 hafta sonrası beklenir. Bu nedenle bu süreç tamamlana kadar bu tür ilaçları kullanmanızı önermiyorum. Ek bir bilgi olarak sık kürtaj olmak rahminize zarar verebilir. Sık kürtaj olmak rahim içindeki dokunun zarar görmesine yol açabilir. İleride çocuk yapmayı düşündüğünüz süreçlerde  gebelikte düşük riski yapabilir. Ayrıca kürtaja bağlı rahim içinde meydana gelen komplikasyonlar bazı durumlarda kalıcı kısırlığa da sebep olabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca kondom tarzı koruyucu önlemler ile cinselliğinizi sürdürmenizi öneririm.

Beta HCG değerinizde bu süreçte sıfırlanmıştır.

Sonuç olarak belirttiğiniz ilişki ve aldığınız ertesi gün hapı göz önüne alındığında hamilelik riskinizin bulunmadığını ifade edebilirim.