Tıbbi belgenin çıkarılması için testte kanımda uyuşturucu çıkar mı?

Tıbbi belgenin çıkarılması için araştırma hastanesine gittim ve kan verdim ve HPLC yöntemi ile kan değerlerime bakıldı ve e -nabızdan baktığımda 3 değer referans dışı yazıyor bir tanesini göremiyorum 2 gün öncesinde uyuşturucu içmiştim doktor tanı olarak Diabetes mellitus için özel tarama muayenesi yazmış kanımda uyuşturucu çıkarmı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Tahlil.com Cevabı :

Kanınızda uyuşturucu kullanıldığı çıkmaz. Öncelikle hastanelerde özellikle uyuşturucu testinin istenmesi gerekir. Bu testler de her hastanede olmadığı gibi olan hastanelerde de uyuşturucu varlığı kanda değil de idrar da araştırılır.
Bu nedenle kanınızda uyuşturucu kullanımı ortaya çıkmaz.
Ancak sizden idrar örneği alındıysa ve bu örnekten de idrarda uyuşturucu aranmaktaysa bu durumda kullanımınıza bağlı uyuşturucu testi pozitif çıkabilir. Bu konuda da size bilgi verilmesi gerekir.Zaten diyabet yönünden yapılan testlerde uyuşturuya bakılmaz.
Tahli sonuçlarınızı da inceledim.HBA1C testi yüksek çıkmış. Bu test son 3 aydaki kan şekeri ortalamanızın hafif de olsa yüksek olduğunu ve şeker hastalığı yönünden risk altında olduğunuzu gösteriyor. Ancak belirttiğimiz gibi bu test ile uyuşturucu testlerinin uzaktan yakından ilgisi yok ve uyuşturucu kullanımı bu test sonuçlarında da direkt olarak etki göstermez.
Sağlıklı günler dilerim.