Evlilik sağlık raporunda HIV şüpheli çıktım.

Merhaba Evlilik için sağlık raporu çıkartmaya gittiğimde hiv Anti Hiv ( Kemilumiesans veya benzeri) sonucunda enfoksiyon hastalıkları ile görüşünüz yazıyordu. Görüştüğümde Hiv şüpheli olduğumu 2 adet kan alıp 1 i anlaraya 1 inde Rna dan bakacaklarını Rna dan çıkan sonucun net bişey söyleyeceğini söylediler. Hiv rna uzun süreceği için dışarda 2 adet araştırma laboratuvarında ve 1 adet özelde yaptırdığım Hiv testlerim negatif çıktı. Devlette yaptırdığım Hiv PCR testimde negatif çıktı. Ankaraya giden sonucumunda temiz gelme ihtimali yüksek midir ? Devlette yapılan hiv testlerinde Yalancı pozitif çok çıkıyor demişlerdi bu şekilde çıkmış diyebilir miyiz ? Ayrıcı hiv virüsü yok diyebilir miyiz artık ?

Tahlil.com Cevabı :

Ankara gönderilen test büyük olasılıkla Western Blot yöntemiye yapılan HIV testi içindir. Bu da büyük ihtimalle negatif gelecektir. Zira HIV PCR test sonucunuzun negatif olması zaten kanınızda HIV virüsünün olmadığını açıklıyor.
Ayrıca şüpheli sonuç sonrası toplamda farklı laboratuvarlarda 3 ayrı ELİSA testi yaptırmışsınız onlar da negatif çıkmış.

Zaten araştırma hastanesinde yapılan HIV PCR testinin negatif olması bile başlı başına bizleri HIV enfeksiyonu olmadığı yönünde rahatlatan bir durum.HIV PCR testinde zaten HIV RNA ya bakılır. Bu da sizde temiz çıkmış.

Belirttiğiniz gibi bu testlerde yalancı pozitif sonuçlara da sıklıkla rastalabiliyor.Sonuç olarak HIV PCR sonucuna göre sizde HIV virüsü yok ve Ankara'dan gelecek test sonucu da çok büyük olasılıkla negatif gelecektir.

Şu an için endişe duymanızı gerektiren bir durum yok.

Sağlıklı günler dileriz.