21 Gün Kuralı Nedir? Yeni Alışkanlıklar Yaratmanın Yolları

24.02.2016 10:59
Hepimizin gündelik hayatta alışkanlıkları vardır
21 Gün Kuralı Nedir? Yeni Alışkanlıklar Yaratmanın Yolları
A

Hepimizin gündelik hayatta alışkanlıkları vardır. Sabah kalkınca elimizi yüzümüzü yıkamak, gece yatmadan önce dişlerimizi fırçalamak gibi. Bunlar düşünmeden yaptığımız ‘otomatiğe bağlanarak yapılan’ davranışlarımızdır. Peki bu alışkanlıklardan vazgeçmek istersek ne yapmalıyız hiç düşündünüz mü ?

Önce karar verin, ben bu alışkanlığımı bırakacağım ve bir daha yapmayacağım diyerek sözünüzü tutun. Güzel bir başlangıç olacak fakat bu tutum size sonuç vermeyecektir. Karar vererek bırakmak istediğiniz alışkanlıklarınız bir süre sonra işe yaramayacaktır. Bunun sebebi bilinç ve bilinçaltının çatışma halinde olmasıdır. Fakat kazanan değişmez ve bilinçaltı her zaman galip gelir. Örneğin sigarayı bıraktıktan sonra, beyniniz sigara hakkında olumlu düşüncelerden vazgeçmediği sürece tekrar sigaraya başlayabilirsiniz.

Alışkanlıklardan kurtulmanın birçok yolu vardır. İlk şartı karar vermek ve bunu istikrarlı bir şekilde uygulamaktır. Bununla birlikte başka yolları denemek her zaman kişiye farklılık ve fayda sağlayacaktır. Yeni bir alışkanlık yaratmak, kötü olan bir alışkanlığınızdan vazgeçmekten daha kolay olacaktır.

Yeni bir alışkanlık yaratmak için ilk 21 gün çok önemlidir. Çünkü hücrelerimize yeni bir şey öğretmek, yeni bir alışkanlığı benimsemek ortalama 21 gün içinde gerçekleşir. Bu süreç boyunca yeni alışkanlığımızı ara vermeden tekrar edersek, hayatımıza kalıcı olarak yerleştirmemiz mümkündür.

Peki yeni bir alışkanlık geliştirmek için ne yapmalıyız?

İlk olarak hayatınıza sokmak istediğiniz davranış için açık ve net bir şekilde karar vermek çok önemlidir.  Bununla birlikte 21 günlük süreçte davranışlarımızı ara vermeden tekrarlamak gerekir. Israrcı olun ve yapmadığınız zaman rahatsız olun. Yeni bir davranış için bu durumu ‘zaten hep yapıyormuş gibi’ davranın. Bu sayede bilinçaltınız daha kısa sürede bu durumu kabullenecektir. Olumlama cümleleri kullanın ve zorlanmayarak yaptığınızı düşünün.

En önemlisi kararlı ve azimli olun, pes etmeyin. Hayatınızı sizin şekillendirdiğinizi unutmayın J

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Evlilik Heyecanı Öldürmez!
Evliliğin ilişkinin heyecanını öldüreceği düşüncesi oldukça yaygın düşünülen yanlış bir görüştür
Bakış Açınızı Değiştirin..Mutlu Olun!
Mutluluğun ne olduğu ve insanın nasıl mutlu olabileceği geçmişten günümüze tartışılan ve gelecekte de tartışılacak bir konudur
Aspirin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Aspirin, kan sulandırma ve ağrı kesici özelliğe sahi bir ilaçtır
Rüzgar Baş Ağrınızı Tetikleyebilir.
Rüzgarlı günler yaşadığımız son zamanlarda baş ağrısı şikayetlerinde de artış görülmektedir
Depresyon ve Kalp Krizi
Kalp krizi, halen dünya genelinde en çok yaşam alan hastalıklar arasında yer alıyor
Sanal Taciz Nedir?
Taciz, kelime olarak kişinin isteği dışında fiziksel veya psikolojik olarak rahatsız edilme halidir ve yasal olarak ciddi yaptırımları olan bir suçtur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com