Basofil (Bazofil) Nedir? Basofil Yüksekliği Ne Zaman Olur?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 28.11.2018 10:16 | Yazar: Dr. Cem Argun
Basofil  lökosit yani akyuvar hücresidir.Kan sayım parametrelerinden biridir.Basofil yüksekliği bir çok nedene bağlı görülebilir.Tek başına basofil yüksekliği direkt olarak bir hastalık tanısı koyulması için yeterli değildir.Doktorunuz bu durumlarda gerek görür ise ilave tahliller ile basofil yüksekliğinin nedenlerini araştırmalıdır.
Basofil (Bazofil) Nedir? Basofil Yüksekliği Ne Zaman Olur?
A

Basofil Nedir?

Basofil tam kan saımı diğer adıyla da hemogram testi parametrelerinden biridir.Basofil lökosit yani akyuvar hücresidir.
Basofil testi kan sayımı tahlilleri arasında en sık merak edilenlerden biridir. Basofil lökositlerin alt grubu olan bir granülositdir. Basofil hücresi periferik yayma testinde mikroskopik incelemede mor rekte görülür.Basofilin önemli bir görevi de fagositoz yapabilmesidir. Bu şekilde bağışıklıkta ve immun sistemde rol oynamaktadır. Basofil vücut savunmasında rol alır.

Basofil Düşüklüğü Nedir?

Basofil hücresi lökositlerin içinde % 0,5 ile % 1’i arası oranıyla en az miktarda bulunanıdır..Bu nedenle bazı periferik yayma tahlillerinde görülemediği ve % 0 çıktığı durumlar da olabilir. Bu olağan bir durum olabilir.Basofil düşüklüğü veya bulunmaması olarak raporlanan tam kan sayımı ( hemogram) sonuçları normal kabul edilmelidir.

Basofil Hücresinin Yapısı Nasıldır?

Basofil hücrelerinin yapılarında histamin ve heparin bulunur. Basofil hücreleri aynı zamanda bu maddelerin  salınımında da rol üstlenebilirler. Periferik yayma tahlilinde veya tam kan sayımında basofil miktarı % 1 ve üstü çıktığında basofil  yüksekliğinden bahsedilebilir.
  

Basofil Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?

  • Bazofilik lösemi
  • Miyeloproliferatif hastalıklar
  • Hodgkin hastalığı
  • Kolit (Barsak İltihabı)
  • Hipotiroidi
  • Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı)

Basofil Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?

Basofil testi yorumlanmasında Tahlil.com doktorları olarak vurgulamak istediğimiz önemli bir nokta var. Tek başına basofil testi yüksekliğinde asla panik olunmamalıdır. Tek başına basofil yüksekliği ile hiçbir hastalık tanısı koyulamaz. Doktorunuz gerek görür ise ilave tahliller de isteyecek ve durumunuzu değerlendirecektir. Basofil düşüklüğü ise klinik olarak hiçbir anlam ifade etmez ve asla bir hastalık bulgusu olarak değerlendirilmemelidir.

YORUMLAR

FlyingFinn | 04.06.2021 06:42

WBC 7,58nRDW-SD 44,4nRDW-CV 14,1nRBC 5,06nPLT 169nPDW 16,3nPCT 0,2nNE%4,9nNE# 4,9nMPV 11,8nMID% 9,5nMID# 0,72nMCV 86nMCHC 32nMCH 27,5nLY% 21,9nLY# 1,66nHGB 13,9nHCT 43,5nEO% 2,9nEO# 0,22nBA% 1,1nBA# 0,08nnMerhaba sağlık raporu almak için sağlık ocağına gittiğimde aldığım bu sonuçtan dolayı hiv şüphesiyle beni devlet hastanesine yönlendirdiler pazartesiye kadar bu şüpheyle nasıl dayanabileceğimi bilmiyorum. lütfen söyleyin kötü bir durum var mı?

Tahlil.Com | 08.06.2021 12:29
Merhaba, sorularınızı lütfen aşağıdaki linki kullanarak sorunuz.Bu alandan soru sorulmamakta ancak yorum yapılabilmektedir.
https://www.tahlil.com/soru-sor
Teşekkür ederiz.
zilan_dikan | 05.08.2016 05:46

Merhaba ben daha önce guatr geçirmiştim.42 yaşındayım kadınım.
Kan tahlilinde LDL 151, Eozinofil 0.11, Bazofil 0.08, MPV 12.0 çıktı acaba çok buyuk bir tehlike varmı ?

Tahlil.Com | 10.09.2016 06:25

Sorduğunuz tahlil sonuçlarınızda kayda değer bir anormallik görülmüyor. 

LDL değeriniz de düşse iyi olur.Diyet ve düzenli egzersiz bu değeri düşürmede etkili olabilir.

sifa07 | 24.05.2016 03:42

Şlaç kullanımına bağlı olarak AST ve ALT değerlerim yüksek çıkmıştı. ilacı bıraktıktan sonraki 2. haftada ise aynı değerler normal çıktı. sadece Bas değerleri yüksek çıkmış, bu önemli bir durum mu?

Bas# 0,32 (normal: 0-0,2)
Bas%5,4 (normal: 0-2)

Tahlil.Com | 28.05.2016 12:36
Bazofil yüksekliğine çok takılmayın.Tek başına fazla bir anlam ifade etmez.
Zaten tam kan sayımının tüm parametreleri ile birlikte değerlendirilmelidir.
CMV IgG Avidite Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Nasıl Yorumlanır?
CMV  avidite testi önceden CMV virüsünden kaynaklanan enfeksiyonunun geçirilme süresi hakkında tahlili isteyen doktora önemli bilgiler vermektedir.
HbsAg Testi (Hepatit B surface antigen) Nedir?
HBS AG testi, akut veya kronik Hepatit B enfeksiyonlarının tanısında ve takibinde doktorlarca istenen son derece öenmli bir testtir.Günümüzde Mikrobiyoloji laboratuvarlarında ELİSA…
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Normal Değeri
Glukoz yani açlık kan şekeri en sık yapılan tahlillerden biridir. Kanda glukoz testi özellikle şeker hastalığı (Diabetes Mellitus) şüphesinde sıklıkla istenen bir tahlildir.Gebelik takibinde…
H.Pylori nefes testi (Urea breath test )
H. pylori nefes testi İngilizce'de urea breath test olarak adlandırılmaktadır. Helicobacter pylori bakterisi mide ve duodenumda yerleşip enfeksiyon yapan Gram Negatif bir bakteridir. H. pylori nefes testi…
Potasyum Testi: Potasyum Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir?
Potasyum (K) hücreler içinde bulunan katyon madenlerin başındadır. Potasyum testi biyokimya laboratuvarlarında çalışılan ve damardan alınan kan örneğinden yapılan bir kan testidir.
Üre Nefes Testi Nedir? Nasıl Uygulanır?
Gastrointestinal sistemde Helicobacter pylori bakterisinin varlığını ortaya koyan bir testtir. Gastroenteroloji uzmanlarınca sıklıkla istenen tahlillerden biridir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com