Anti Pariyetal (parietal) Antikor Testi Nedir ?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 21.01.2019 09:41 | Yazar: Dr. Cem Argun
Anti pariyetal antikor kandan alınan serum örneği ile yapılan bir oto antikor testidir.Kısaca Anti-GPA, AGPA, APCA olarak da adlandırılır.Temel kullanım alanı B12 vitamin eksikliğinin en sık nedeni olan pernisiyoz anemi hastalığının tanısının koyulmasıdır.
Anti Pariyetal (parietal) Antikor Testi Nedir ?
A

Anti Pariyetal Antikor Testi Nedir? (Anti-GPA, AGPA, APCA )

Kolda damardan alınan kan örneğinden çalışılır. Pariyetal hücre antikorları otoantikordur.Anti pariyetal antikor testi de bir oto antikor testidir. Bu test ile kanda bu otoantikorların varlığı araştırılır.
Sıklıkla ELİSA yöntemi ile çalışılmaktadır. IFA yöntemi de tanıda kullanılan önemli ve çok daha duyatlı bir tahlil yöntemidir.
Pariyetal hücreler midede bulunmaktadır.Pariyetal hücreler, vücudumuzda hidroklorid asit ve intrensek faktör üretiminde görevlidir.

İntrensek Faktör Nedir?

İntrensek faktör, B 12 vitaminin emilimi ve kana geçmesi için gereklidir. Anti-pariyetal hücre antikorları pernisiyöz anemisi bulunan hastaların % 90’ında bulunur. Bu hastaların yarısından fazlası anti intrensek faktör antikoruna sahiptirler. Bu antikorların bulunmasının, mide mukozasının bozulmasıyla ilgili olduğu düşünülmektedir.

Anti Pariyetal Antikor Testi Nasıl Yorumlanmalıdır?

Anti pariyetal antikor pozitifliği normal bir durum değildir.Normalde negatif olmalıdır.
Anti pariyetal antikor testi pozitif olanlarda pernisiyoz anemi düşünülür. Ayrıca atrofik gastrit, hashamato tiroidit, addison hastalığı, juvenil diayabet vakalarında da anti pariyetal antikor testi pozitifliği görülebilmektedir.

Anti pariyetal antikoru olan hastalarda B 12 vitamini emilimi de bozulacağından, vitamin B 12 eksikliği olan hastalarda da ayırıcı tanıda sıklıkla istenen bir testdir. IFA ve ELİSA yöntemleri ile sıklıkla çalışılmaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

strannqe | 31.10.2013 05:11

Anti pariyetal antikor (APA) sonucu: lt 1:10 (Normal değerleri:alt sinir:lt 1:10 ust sinir:yazmıyor) çıktı. Durumum nedir acaba? 

Tahlil.Com | 31.10.2013 06:26
Muhtemelen ara bir değer çıkmış, doktorunuz gerek görürse testi tekrarlatabilir.
Sedim Testi Değerinin Düşük veya Yüksek Çıktığı Durumlar Nelerdir?
Sedimentasyon, eritrositlerin ( alyuvarların) çökme hızlarının ölçüldüğü bir tahlildir
Kan Uyuşmazlığı Hangi Durumda Gündeme Gelir?
Kan uyuşmazlığı, anne adayının Rh negatif (Rh-) kan grubuna sahipken baba adayının Rh pozitif (Rh+) kan grubuna sahip olduğu durumlarda söz konusu olabilen bir durumudur.
Tahlil.com'a Hormon Testlerini Soran Bayanlara Öneriler
Hormon tahlilleri ile ilgili soru soran bayan okurlarımızın sorularını sormadan önce aşağıdaki uyarılarımızı dikkatle okumaları ve sorularını buna göre sormaları konusunda bilgilendirnek istiyoruz.
MHRS Tahlil Sonuçları
MHRS Sağlık Bakanlığının geliştirdiği ve vatandaşlarımızın kolaylıkla dilediği hastanede istediği hekime muayene olmak için randevu aldığı bir portalıdır. MHRS, Merkezi Hekim Randevu Sistemi anlamına…
Hamilelik Döneminde Nitrazin Testi Nedir?
Nitrazin testi hamilelikte yapılan bir test olup vajinanin PH değerine dayanarak uygulanmaktadır.
İdrarda Yapılan Gebelik Testlerinde Hamilelik Nasıl Anlaşılır?
Gebelik testlerini temel olarak idrarda ve kanda yapılanlar olarak iki ana başlıkta inceleyebiliriz.
Spermiyogram (Sperm testi)
Spermiyogram, erkek infertilitesini (kısırlık) belirlemek amacıyla yapılan bir laboratuvar testidir. En ideal şartlarda sonuç vermesi için ortalama 3 günlük cinsel perhiz sonrası…
D Dimer Testi Nedir? D Dimer Yüksekliği Neden Olur?
D dimer fibrin yıkımından açığa çıkan bir maddedir.Hematoloji test parametrelerinden biridir. D dimer testinin doktorlarca en çok istendiği durumlar ise derin ven trombozu (DVT),…
Domuz Gribi Tanısında Sıkça İstenen Tahliller
Domuz Gribi şüphesi ile hastanelere başvuran hastalardan hastanın genel durumu ve muayene bulgularına göre çeşitli tahliller isteniyor. Domuz gribi tanısında sıkça istenen tahlilleri…
Domuz Gribi Nedir,Domuz Gribi Tahlilleri
Özellikle Meksika’da domuz gribine bağlı ölümlerin rapor edilmesiyle birdenbire popüler olan bir grip türüdür.Domuz gribi tanısında çeşitli laboratuvar…
Bakteri İzole Edilemedi Ne Demek?
Enfeksiyon şüphesi ve araştırması sebebiyle yapılan kültür tahlillerinde kimi zaman ''Bakteri izole edilemedi'' yazan sonuç raporları görülür. Bu sonucun ne anlama…
Eozinofil (Eosinofil) Nedir? Eozinofil Yüksekliği ve Eozinofil Düşüklüğü Hangi Durumlarda Görülür?
Eozinofil bağışıklık sistemine özel hücrelerdir. Ana görevi alerjik reaksiyonların neden olduğu iltihaplanmalara karşı vucüdu korumaktır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com