Orşit Tanısı Nasıl Konur?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 08.07.2020 12:47
Orşit; testislerde oluşan iltihabi hastalıktır. Bu yazımızda orşit hastalığı hakkında merak edilen bilgileri bulabilirsiniz.
Orşit Tanısı Nasıl Konur?
A

Orşit Nedir?

Orşit; vücutta bulunan bakterilerin kan yolu ile testis bölgelerine taşınması ve burada enfeksiyon meydana getirmesidir. Ve ya epididimitin ilerlemiş semptomu (semenleri testisleri dışarı taşıyan tüpün enfeksiyonu) olarak görülür.

Orşit Hastasının Şikayetleri Nelerdir?

Kişi ağrı ile ilk şüphelerini yaşar, testislerde hassasiyet başlar ve tedavi edilmediği sürece bu hassasiyet devam eder, ateş, mide bulantısı ve kusma şikayetleri meydana gelir.

Orşit Tanısı Nasıl Konur?

Orşit; testislerde oluşan iltihabi hastalıktır. Orşit olduğuna karar vermek için ilk tanı yöntemi, ultrasonografidir.

Fiziksel muayenede prostat enfeksiyonu tespit edilirse, uzun süre antibiyotik tedavi kullanılır. Bakteri değerlendirmesi için üretra örneği; penis sonu deliğini oluşturan tüpten alınır. Bu örnek, pamuk uçlu çubuk ile alınır.

HIV ve frengi hastalığı şüphesi için de kan örneği alınır.

Orşit Kısırlık Yapar mı?

Orşit ciddi bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir aksi takdirde testis küçülmelerinden başlayarak pek çok hastalığa sebep olduğu gibi; sperm kalitesinin düşmesine de dolayısıyla kısırlığa da sebep olabilir.

Orşit Neden Olur?

Orşit; türüne göre oluşum şekli değişen bir hastalıktır. Yani bakteriyel orşit ve viral orşit birbirinden farklıdır.

Bakteriyel orşit; üretra ve mesane enfeksiyonlarından kaynaklanır ve çoğu zaman cinsel yolla bulaşır. İdrar yolundaki anormallikler de sebepleri arasında gösterilir.

Viral orşit; ergenlik döneminden sonra kabakulak geçiren erkeklerde sıklıkla görülen şikayettir.

Orşit Risk Grubu

Orşit olma ihtimali yüksek olan kişiler de vardır. Bu kişiler; 19 – 35 yaş arası erkekler, birden fazla cinsel partnere sahip olmak (ve bu partnerlerin de başka partnerleri olması riski artırır), sık idrar yolu enfeksiyonu geçirenler, cinsel yolla bulaşan başka hastalıklara sahip olan kişiler, kabakulak geçirmemiş kişilerin aşılanmayı da ihmal etmesi, doğumu itibariyle idrar yolu problemi olan kişiler orşit riski yüksek olan kişilerdir.

 

Hepatit C Testleri Nasıl Yorumlanır?
Hepatit C enfeksiyonu şüphesi duyulan durumlarda veya hepatit yönünden tarama testi olarak doktorlar Hepatit C testleri isterler.Hepatit C testleri en sık ELİSA yöntemiyle çalışılmaktadır.
Üre Testi (BUN): Üre Yüksekliği Neden Olur?
Üre testi böbrek fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya tahlilidir.Kan örneğinden yapılan bir testtir.
Akyuvar Sayımı Ve Enfeksiyonlar İle İlişkisi
WBC veya beyaz kan hücrelerinin sayımı vücutta oluşan enfeksiyonların tanımında önemli  ve yapılması gereken tahlillerdendir.WBC testi ile kanda bulunan akyuvarlar sayılır.
PSA Testi İle İçiniz Rahat Olsun
PSA testi; prostat kanseri tanısında önemli bir veridir.Üroloji doktorlarınca risk grubu erkeklerden kanserin erken tanısı amacıyla sıklıkla istenir.
Tiroit Hastalıkları Teşhisinde Hangi Testler Uygulanır?
Tiroit hastalıkları; tiroid bezinin çalışma veya fonksiyon bozuklukları neticesinde oluşan hastalıklardır.Tiroid hastalıkları teşhisinde çeşitli kan testleri uygulanmaktadır.
Mikrobiyoloji Tahlillerinde Kullanılan Bazı Terimler Ne Anlama Gelir?
Tahlil sonuç kağıtlarında yazan bilgiler, yapılan incelemeler hakkında bilgi verir.Mikrobiyoloji tahlillerinde ise bazı terimlerin bilinmesi önem taşımaktadır.Özellikle bakteriyolojik incelemelerde bu…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com