Orşit Tanısı Nasıl Konur?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 21.06.2020 06:02
Orşit; testislerde oluşan iltihabi hastalıktır.
Orşit Tanısı Nasıl Konur?
A

Orşit Nedir?

Orşit; vücutta bulunan bakterilerin kan yolu ile testis bölgelerine taşınması ve burada enfeksiyon meydana getirmesidir. Ve ya epididimitin ilerlemiş semptomu (semenleri testisleri dışarı taşıyan tüpün enfeksiyonu) olarak görülür.

Orşit Hastasının Şikayetleri Nelerdir?

Kişi ağrı ile ilk şüphelerini yaşar, testislerde hassasiyet başlar ve tedavi edilmediği sürece bu hassasiyet devam eder, ateş, mide bulantısı ve kusma şikayetleri meydana gelir.

Orşit Tanısı Nasıl Konur?

Orşit; testislerde oluşan iltihabi hastalıktır. Orşit olduğuna karar vermek için ilk tanı yöntemi, ultrasonografidir.

Fiziksel muayenede prostat enfeksiyonu tespit edilirse, uzun süre antibiyotik tedavi kullanılır. Bakteri değerlendirmesi için üretra örneği; penis sonu deliğini oluşturan tüpten alınır. Bu örnek, pamuk uçlu çubuk ile alınır.

HIV ve frengi hastalığı şüphesi için de kan örneği alınır.

Orşit Kısırlık Yapar mı?

Orşit ciddi bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir aksi takdirde testis küçülmelerinden başlayarak pek çok hastalığa sebep olduğu gibi; sperm kalitesinin düşmesine de dolayısıyla kısırlığa da sebep olabilir.

Orşit Neden Olur?

Orşit; türüne göre oluşum şekli değişen bir hastalıktır. Yani bakteriyel orşit ve viral orşit birbirinden farklıdır.

Bakteriyel orşit; üretra ve mesane enfeksiyonlarından kaynaklanır ve çoğu zaman cinsel yolla bulaşır. İdrar yolundaki anormallikler de sebepleri arasında gösterilir.

Viral orşit; ergenlik döneminden sonra kabakulak geçiren erkeklerde sıklıkla görülen şikayettir.

Orşit Risk Grubu

Orşit olma ihtimali yüksek olan kişiler de vardır. Bu kişiler; 19 – 35 yaş arası erkekler, birden fazla cinsel partnere sahip olmak (ve bu partnerlerin de başka partnerleri olması riski artırır), sık idrar yolu enfeksiyonu geçirenler, cinsel yolla bulaşan başka hastalıklara sahip olan kişiler, kabakulak geçirmemiş kişilerin aşılanmayı da ihmal etmesi, doğumu itibariyle idrar yolu problemi olan kişiler orşit riski yüksek olan kişilerdir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tahlil Sonuçlarını Nasıl Öğrenebilirim?
Günümüzde bilişim teknolojilerinin giderek gelişmesi ile birlikte hemen her hastanenin web sayfalarında hastanede yaptırdığınız tahlil sonuçlarına ulaşabileceğiniz linkler bulunmakta.
Kortizol Nedir?
Vücudun strese gösterdiği tepki olarak kortizol hormonu salgılanır.
Anti HAV IgG ve Anti HAV IgM Testleri Nedir?
Bu testler hastanın hepatit A virüsü taşıyıp taşımadığını gösterir.ELISA yöntemi ile çalışılan testlerdir.
Çölyak Hastalığı Tahlilleri Nelerdir?
Çölyak; kişinin gluten tükettiğinde rahatsızlık hissettiği bir hastalıktır.
Prostat Kanseri Tanısında Kullanılan Tarama Testleri
Prostat kanseri erkeklerde,orta yaş sonrası sıklıkla karşılaşılabilen kanser türlerinden biridir.Prostat kanseri tanısında çeşitli tarama test ve tahlilleri yapılmaktadır.
Hepatit C Tanısı,Tedavi ve Takibinde Hangi Tahliller Uygulanır?
Hepatit C enfeksiyonu tanısı, tedavisi ve Hepatit C hastalarının takipleri sürecinde çeşitli tahlillerden yararlanılmaktadır. Bu tahlillerin sonuçlarının değerlendirmesiyle birlikte…
Kadınlarda LH Yüksekliği Nedir? LH Hormonu Neden Yükselir?
LH hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur.Kadın üreme sisteminde önemli bir görevi vardır.Kadınlarda LH yüksekliği normal değildir. Bazı hastalıklarda LH yüksekliği görülebildiği…
Sperm Donasyonu Nedir?
Sperm donasyonu; erkeğin sperminin kalitesiz veya yetersiz kaldığı durumda, dondurulmuş ve bütün tahlilleri yapılmış spermlerden yardım alarak gebeliğin sağlanmasıdır.
Biorezonans Nedir? Nasıl Uygulanır?
Biorezonans; nedeni bilinmeyen hastalıklara uygulanan alternatif, tamamlayıcı tedavilerdir.
Karyotip Analiz Nedir ve Neden Yapılır?
Karyotip, kromozomların bölünme sırasında boyut ve şekil açısından homolog olarak yan yana dizilimlerinin görüntüsüdür.Genetik laboratuvarlarında yapılan bir…
Gaita Tahlilinde Mantar (Maya) Görülmesi Nedenleri Nelerdir?
Gaita tahlilinde mantar veya diğer bir ifadeyle  maya görüldüğünde bunun bir hastalık olup olmayacağı konusunda bir bilgi kirliliği bulunmaktadır. Gaita tahlilinde maya görülmesi…
Kemik Yoğunluğu Ölçümü (Kemik Taraması) Nedir?
65 yaş üzeri kadınlarda Kalça ve pelvis kemiği kırıklarının birçoğunun sebebi osteoporozdur. Osteoporoz tanısı ise kemik yoğunluğu ölçümü (kemik taraması) ile…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com