Orşit Tanısı Nasıl Konur?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 08.07.2020 12:47
Orşit; testislerde oluşan iltihabi hastalıktır. Bu yazımızda orşit hastalığı hakkında merak edilen bilgileri bulabilirsiniz.
Orşit Tanısı Nasıl Konur?
A

Orşit Nedir?

Orşit; vücutta bulunan bakterilerin kan yolu ile testis bölgelerine taşınması ve burada enfeksiyon meydana getirmesidir. Ve ya epididimitin ilerlemiş semptomu (semenleri testisleri dışarı taşıyan tüpün enfeksiyonu) olarak görülür.

Orşit Hastasının Şikayetleri Nelerdir?

Kişi ağrı ile ilk şüphelerini yaşar, testislerde hassasiyet başlar ve tedavi edilmediği sürece bu hassasiyet devam eder, ateş, mide bulantısı ve kusma şikayetleri meydana gelir.

Orşit Tanısı Nasıl Konur?

Orşit; testislerde oluşan iltihabi hastalıktır. Orşit olduğuna karar vermek için ilk tanı yöntemi, ultrasonografidir.

Fiziksel muayenede prostat enfeksiyonu tespit edilirse, uzun süre antibiyotik tedavi kullanılır. Bakteri değerlendirmesi için üretra örneği; penis sonu deliğini oluşturan tüpten alınır. Bu örnek, pamuk uçlu çubuk ile alınır.

HIV ve frengi hastalığı şüphesi için de kan örneği alınır.

Orşit Kısırlık Yapar mı?

Orşit ciddi bir hastalıktır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir aksi takdirde testis küçülmelerinden başlayarak pek çok hastalığa sebep olduğu gibi; sperm kalitesinin düşmesine de dolayısıyla kısırlığa da sebep olabilir.

Orşit Neden Olur?

Orşit; türüne göre oluşum şekli değişen bir hastalıktır. Yani bakteriyel orşit ve viral orşit birbirinden farklıdır.

Bakteriyel orşit; üretra ve mesane enfeksiyonlarından kaynaklanır ve çoğu zaman cinsel yolla bulaşır. İdrar yolundaki anormallikler de sebepleri arasında gösterilir.

Viral orşit; ergenlik döneminden sonra kabakulak geçiren erkeklerde sıklıkla görülen şikayettir.

Orşit Risk Grubu

Orşit olma ihtimali yüksek olan kişiler de vardır. Bu kişiler; 19 – 35 yaş arası erkekler, birden fazla cinsel partnere sahip olmak (ve bu partnerlerin de başka partnerleri olması riski artırır), sık idrar yolu enfeksiyonu geçirenler, cinsel yolla bulaşan başka hastalıklara sahip olan kişiler, kabakulak geçirmemiş kişilerin aşılanmayı da ihmal etmesi, doğumu itibariyle idrar yolu problemi olan kişiler orşit riski yüksek olan kişilerdir.

 

Keton Değeri Tek Başına Ne İfade Eder?
Keton değeri, kan tahlili ile yapılan bir analizdir. Tek başına keton değerinin normalin dışında olmasının bir anlam ifade edip etmediği de merak edilen bir konudur.
ANA Pozitifliğ IFA Testinde Hangi Durumlarda Görülür?
ANA testi özellikle immunolojik sistemi ilgilendiren otoimmun hastalıkların tanı ve takiplerinde sıklıkla başvurulan bir tahlil yöntemidir.ANA testi en güvenilir olarak IFA(Indirect Immunofluorescence…
Trafikte Alkol Muayenesinde Sonra Uyuşturucu Testi İle Denetim de Başlıyor
Trafikte sürücülere alkol kullanımı yıllardır yapılmaktaydı.Ancak atrık trafikte uyuşturucu testi de trafik polisleri tarafından genel kontrollerde yapılmaya başlandı.
İdrar Tahlil Örneği Nasıl Alınır?
İdrarda yanma veya kan görülmesi yada farklı şikayetlerle doktora giden hastalardan idrar tahlili için idrar örneği alınmaktadır
24 Sure Testi (Tüm Kromozom Analizi) Nedir?
Tüp bebek yönteminde bebek kayıplarının en sık görülme nedeni; kromozom sayılarındaki anormalliklerdir.
Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?
Ovulasyon kitinin kullanış şekli; markasına göre değişir.
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Koyulur?
İdrar yolu enfeksiyonu; idrarda yanma ve ağrıyla kendini belli eden, bakteri  ve/veya mantar kaynaklı hastalıktır.
HbA1c Tahlili Nedir? Diabet Tanısı ve HbA1c Testi
HbA1c: kronik bir hastalık olan diyabetin takibinde en önemli tahlillerden birisidir. HbA1c tahlili son üç ayın kan şekeri ortalaması hakkında bilgi verir. Kanda şeker yükseldikçe…
Düzenli Olarak Yaptırmanız Önerilen 10 Tahlil Nedir?
Sağlığımızın takibi ve kontrolü için düzenli aralıklarla bazı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Özellikle doktorların hastalarından en sık istediği ve düzenli olarak yapılmasını…
Evde Kısırlık Testi
Kısırlık (infertilite); kadın veya erkekte, bebek sahibi olmayı engelleyen durumlardır.Kısırlık tanısında evde yapılan bazı testler vardır.Doktor kontrolünde sağlık merkezlerind eyapılan laboratuvar…
ASA (Anti Sentromer Antikor) Testinin Normal Değeri Nedir?
ASA; anti sentromer antikorun kısaltmasıdır. Anti Sentromer Antikor testi sonuçları incelendiğinde normal değeri ve anormal değerleri sıklıkla merak edilmektedir.
Biyokimya Laboratuvarı ve Klinik Biyokimya
Biyokimya bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com