Baş Ağrısını Artıran Besinler Nelerdir?

09.08.2017 09:59 | Güncelleme: 28.02.2021 12:37
Besinler doğru kullanıldığında fayda sağlayabileceği gibi, bazı besinler bazı dönemlerde tüketilmemelidir
Baş Ağrısını Artıran Besinler Nelerdir?
A

Besinler doğru kullanıldığında fayda sağlayabileceği gibi, bazı besinler bazı dönemlerde tüketilmemelidir. İşte baş ağrısını tetikleyen besinler; zeytin ve zeytinyağlı besinler, soya sosu, kurutulmuş et, fast food, yapay tatlandırıcı, yer fıstığı.

Neden Fazlası Zarar?

Biz çoğu zaman besinlerin faydasını konuşuruz. Ancak faydaları anlatılırken, çoğu zaman miktarları da belirtilir. Ancak faydaları öyle çok beğeni toplar ki; sanki hiç miktardan bahsedilmemişcesine devamlı olarak tüketilir. Ancak bu durumda zararları ile ortaya çıkar. 

Her besinin etki ettiği bir organ vardır. Ancak bunlar haddinden fazla tüketildiğinde bir organı fazlaca uyarır, fazla uyarılan organ, bir süre fazla çalışma temposuna ayak uydurabilir. Ancak bu süre uzatılırsa, ciddi yan etki olarak karşımıza çıkabilir.

Bu durum en fazla kuruyemişlerde görülür. Örneğin haftada bir avuç yer fıstığı (ister tek seferde ister günde 2 adet) ; zihinsel fonksiyonları güçlendirir, bağışıklığı artırır, vücutta yağda çözünen vitaminlerin hızlca çözünmesini, kaliteli şekilde emilmesini ve vücudun maksimum verim almasını sağlar, ayrıca iyi bir enerji kaynağıdır. Ancak siz bu tüketim miktarını abarttığınızda, ciltte ve saçlarda aşırı yağlanmalar, sivilcelerde ve aknelerde artışlar hatta yağ bezeleri dahi oluşmasına sebep olabilirsiniz. Bu durumda yarardan fazla zararı ortaya çıkar. 

Ancak bazı besinlerde faydasının olmamasına rağmen çok nadir yediğinizde hiç bir zararı ile karşılaşmazsınız. Ancak tüketim miktarını abarttığınızda onlarda sorun olarak karşınıza çıkar. Bunun en büyük örneği de fast food beslenme tarzıdır. ayda bir kez yediğiniz bu yiyecek size bir fayda sağlamaz ancak bariz bir zararını da görmezsiniz. Ancak haftada bir veya ayda bir kaç tüketiyorsanız, işte o zaman; organlarda yağlanma, kilo artışı, ciltte lekelenme, sivilce artışı, dolaşım problemleri ile karşılaşabilirsiniz. 

Bu sebeple ne tüketirseniz tüketin, kararında tüketmeye dikkat edin. 

Dakriyoadenit Nedir?
Dakriyoadenit, göz yaşı bezinin iltihaplanmasına verilen bilimsel isimdir
Osteoartrit (Kireçleme) Nedir?
Osteoartrit veya daha yaygın bilinen ismi ile kireçlenme, eklemler arası kıkırdak dokunun zedelenmesi sonucu oluşan eklem kitlenmeleri veya aşınması halidir
 Ascaris Lumbricoides Nedir?
Ascaris lumbricoides,  Ascarididae familyasının bir üyesidir
Cushing Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Cushing sendromu  bir endokrin hastalığıdır
Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri ve Nedenleri
Panik atak son yıllarda sıkça konuşulan psikiatrik hastalıkların arasında yerini almıştır
Koku Alamama Nedir?
Sağlıklı kişiler için kokuları algılayabilmek sıradan bir durumdur, fakat koku kaybı yaşayan insanlar için bu durum mutsuzluk sebebidir
Salpenjit: Fallop Tüpü İltihabı
Salpenjit, fallop tüplerinin iltihaplanmasına verilen isimdir
Sakro-İlyak Ağrı ve Nedeni
Sakro-İlyak ağrı, kuyruk sokumu bölgesindeki yoğun ağrıyı ifade eder
Uyuz Hastalığı (Sarcoptes) Nedir?
Uyuz hastalığı, Carcopytes scabei türü parazitin neden olduğu bir çeşit deri hastalığıdır
Ailesel Akdeniz Ateşi Belirti, Tanı ve Tedavisi
Ailesel Akdeniz Ateşi, anne ya da babadan herhangi birinde olması ile çocukta da görülebilen, kalıtsal bir hastalıktır
Aşil Tendon Zedelenmesi Nedir?
Topuk kemiği ve baldır kasları arasında oldukça sert bir bağ vardır
Nefes Darlığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Normal tempodan biraz daha fazla efor sarf edilen durumlar sonrası nefes almada oluşan kısa süreli zorluk, normal sayılabilecek bir durumdur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com