Bayramda Şeker Hastalarının Dikkatli Olması Gerekiyor

22.06.2018 08:00
Bayramının gelmesiyle birlikte, özellikle geleneksel yemeklerimizin ve tatlılarımızın misafirliklerde sunulması  şeker hastaları için büyük bir zorluk oluşturmaktadır
Bayramda Şeker Hastalarının Dikkatli Olması Gerekiyor
A

Bayramının gelmesiyle birlikte, özellikle geleneksel yemeklerimizin ve tatlılarımızın misafirliklerde sunulması  şeker hastaları için büyük bir zorluk oluşturmaktadır. 
Bayramı fırsat bilip tatile çıkan şeker hastalarında ise  ise  tatil köyleri ve otellerde kurulan açık büfeler dikkat edilmesi gereken bir durumdur.Şeker hastaları, bu dönemde de ağır yemeklerden kaçınmalı, özellikle  tatlıları yememeye gayret etmelidir.
Yenen küçük bir parça tatlı bile ,tüm gün yapılan diyeti ve kan şekeri ayarını bozabilir.   Bayram sofralarını süsleyen kalorili yiyeceklere, özellikle de tatlılara karşı koyamayan şeker hastaları, kan şeker düzeylerindeki yükselme veya düzensizlik gibi sorunlar nedeniyle,bayram sonrası dönemde  ciddi rahatsızlıklar yaşayabiliyor.
Diabet rahatsızlığı olmayan kişilerin de bayram tatilinde  aşırı derecede tatlı tüketmeleri ve gıda almaları da sağlıklarında problem yaratabiliyor.  
Şeker hastalarının, bayramda baklava,kadayıf gibi hamur işi tatlılar yerine  meyve tüketmeleri  veya diyet ürünlerle hazırlanmış sütlü tatlıları az da olsa tüketmeleri önerilmektedir.     
İnsülin kullanan çocukların da bayramda tatlı yemelerinde ane babalar dikkatli ve tedbirli olmalıdır.Anneler çocukları için hem damak, hem de göz zevki açısından diyabetik reçellerle kurabiye yapabilecekleri gibi piyasada kolaylıkla bulanabilen diyabetik şeker veya çikolataları tercih edebilir.
Benzer şekilde diabetli hastalara özel dondurmalar da tercih edilebilir çocuklar için.     Şeker hastaları bayramda da uzun süre aç kalmamalı ve ideal olarak 2 saatte bir gıda tüketmelidir.
Şeker hastalarını ağırlayacak ev sahipleri de ikramlarda baklava veya diğer tatlılar yerine meyve veya diabetik şekerlerle hazırlanmış sütlü tatlıları tercih edebilir.     Bayramda alınacak fazla kalorilerin yakılması şeker hastaları için gerekli olduğu gibi sağlıklı kişilerde de gereklidir.
Bunun için mümkünse ziyaretlere giderken araba yerine yürüyüşün tercih edilmesi ve asansör yerine merdiven kullanılması önerilmektedir.Tatil merkezlerinde de düzenli yürüyüş ve yüzmeler önerilen egzersiz yöntemleridir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Solunum Fonksiyon Testleri Nedir? Neden Yapılır?
Solunumla ilgili şikayeti olan, göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalara  ilk uygulanması gereken yöntem solunum fonksiyon testleri (SFT) dir.
Ghrelin Nedir? Ghrelin ile obezitenin ilişkisi nedir?
Ghrelin günümüzde sıklıkla önemi fark edilen ve üzerinde araştırmalar yapılan bir  hormondur. Ghrelin hormonu  obezite tedavisi planlamalarında da önemli bir unsur haline gelmiştir.
Vajinismus muyum?
Vajinismus cinselliği yaşayan kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur.Vajinismus olup olmadığını merak eden kadınlar kendilerine Vajinismus muyum sorusunu sıklıkla sorarlar.
Sarımsağın Faydalarını Biliyor musunuz?
Çiğ haldeki sarımsağın veya sarımsak yağının bir çok faydası vardır
Bitter Çikolata Kan Şekeri ve Kolesterolü Düşürüyor
Günlük 50 gramı geçmemek kaydıyla bitter çikolata, kan şekeri ve kolesterol seviyesini düzenliyor
Badem Hem Zayıflatıyor Hem de Gençleştiriyor
Badem lezzetli ve kolaylıkla bulunabilen bir kuruyemiş türüdür
Kanserojen Maddelerin Yol Açtığı Tehlikeler ve Sağlık Riskleri
Çevremizde buluna çeşitli kanserojen maddeler  sağlığımız için tehdit oluşturabilmektedir. Gerek iş hayatımızda gerekse gündelik hayatta bir takım mesleki ve çevresel etmenler kanserojen etkileri nedeniyle…
Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımı
Güneş; insan sağlığı için çok önemli bir D vitamini kaynağı ve iyi bir kemik güçlendiricidir. Ancak bunun yanında, bulundurduğu ultraviyole ışınlarıyla göze ve cilde zarar verebilen ışıktır.
Mineralli İçme Suyu Neden Önemlidir?
Günümüzde sağlık için mineralli su içmenin önemi tartışılmaz bir hale geldi.
İshal Nedenleri ve Korunma Yolları
İshal; günde 3 kere yada daha çok kez sıvı yada normalden daha sıvı dışkılama olarak tanımlanır
İç Organ Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?
Karın yağlanması olarak da bilinen iç organ yağlanması çoğu insanda görülen, karında ve etrafındaki iç organlarda görülen yağ türüdür
Günlük Yürüyüşleriniz Enerjik Olsun!
Güne başlarken ve günü sonlandırırken yapılacak 30 dakikalık yürüyüşler sizi olası felç ihtimalinden korumaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com