Bebek ve Yetişkinde, Tıkanma İlkyardımı Farklıdır

23.12.2019 01:40 | Güncelleme: 12.03.2020 09:11 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
İlkyardım; günlük yaşamda başımıza gelecek ani tehlikeleri, sağlığa zarar vermeyecek şekilde, doğru müdahale ile atlatmaktır. Toplumda herkes bu müdahaleleri bilmeli ve gerektiğinde uygulamalıdır.
Bebek ve Yetişkinde, Tıkanma İlkyardımı Farklıdır
A

İlkyardım; günlük yaşamda başımıza gelecek ani tehlikeleri, sağlığa zarar vermeyecek şekilde, doğru müdahale ile atlatmaktır. Toplumda herkes bu müdahaleleri bilmeli ve gerektiğinde uygulamalıdır.

Temel ilkyardım eğitimi, uzmanlarca verilir. Özellikle işyerleri, son yıllarda bu konuyu önemsemektedir. Ancak ev hanımları, özellikle eğitim sektörü çalışanları, sağlık çalışanları bu işi özellikle önemsemeli ve doğru şekilde öğrenmelidirler. Çünkü çocuğun olduğu her yerde özellikle yutmaya bağlı tıkanıklık çok görülür.

Özellikle bebeklik döneminde çevreyi algılamanın ve öğrenmenin en etkili yöntemi ağıza almaktır. Bebek gördüğü her malzemeyi ağzına atmak, yalamak, çiğnemek ve yutmak ister. Bu sebeple en sık görülen ev kazası da yutmaya bağlı tıkanıklıklardır.

Toplumda bilinen, ilkyardım konusunda en büyük yanlış; tıkanma durumunda sırta vurmaktır. Yutulan yabancı cisim, soluk borusuna takılır ve kişi nefes alamaz. Sırtına vurduğunuzda ise, bu cisim soluk borusunda daha aşağıya kayar ve artık kişiyi kurtarmak mümkün olmayabilir. Nitekim son zamanlarda özellikle ilkokullarda buna bağlı hayatını kaybeden pek çok çocuğu görmek mümkündür.

Oysa ki yapılması gereken, soluk borusuna kaçan yabancı cismi tekrar ağıza getirmek suretiyle dışarı atmaktır.

Bebeklerde Tıkanıklığa Bağlı İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

Bebeklerin kemikleri henüz tam gelişmemiştir ve kırılgandır. Bu sebeple bebeklere ilk yardım yapılırken öncelikle sakin olmalı ve güç uygulanmamalıdır. Bebek yabancı bir cisim yuttuğunda öncelikle kolunuz midesine baskı yapacak şekilde, ağız aşağı konumda yatırın.

Sırtına aşağıdan yukarı ittirecek şekilde hafif kuvvetle birkaç kez vurun.

Ağzına bakarak cismin gelip gelmediğini kontrol edin.

Yetiştkinlerde Tıkanıklığa Bağlı İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

Yetişkinlerde tıkanıklığa bağlı ilk yardım daha sert hamlelerle yapılmalıdır ki, normal akışın ters yönüne doğru olan cisim dışarı atılabilsin.

Göbek deliği ve göğüs kafesinin ortası, mideye denk gelen kısımdır. Yetişkinde bir tıkanıklık olduğu zaman, kişi arkadan kavranmalı, yukarı doğru ittirmek suretiyle mideye bastırılmalıdır.

Şayet kişi evde yalnızsa, bir sandalye kullanarak aynı işlemi kendi kendine uygulayabilir. Mide sandalye tepesine denk gelecek şekilde (ayaklar sandalye arkasında), sandalyenin üzerine kapanılmalıdır. Bu sayede ağız aşağı bakar ve alttan yapılan baskı ile besin kolayca çıkar.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Çocuklarda Kabızlık Neden Olur?
Aynı yetişkinler gibi çocukluk döneminde de kabızlık olabilir
Tanoreksia: Bronzlaşma Bağımlılığı Nedir?
Tanoreksia, bronzlaşma bağımlılığı olarak Türkçeleştirilen ve ülkemizde de yaygın denebilecek seviyede görülen psikolojik bir hastalıktır
Raşitizm Nedir?
Kemik erimesi çocuk ve erişkinlerin yaşadığı ve tedavi edilmediği taktirde ciddi sonuçlara yol açan bir hastalıktır
Darier Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Darier hastalığı ailesel olabildiği gibi idiyopatik (bir nedeni olmayan) olarak da görülebilir
Akromegali Nedir? Neden Olur?
Akromegali veya diğer ismi ile devlik hastalığı, büyüme hormonunun salgılandığı hipofiz bezinin aşırı çalışması sonucunda oluşmaktadır
Kalça Ağrısı Neden Olur?
Kalça bölgesinde kemik veya kasta hissedilen ağrıların pek çok nedeni olabilir
Premenstürel Sendrom Nedir? Neden Olur?
Her kadının belirli yaş aralıklarında yaşadığı regl döngüsü öncesi yumurtlama süreci premenstürel dönem olarak bilinmektedir
Ses Teli Polipi Nedir?
Ses teli  polipi ses kısıklığına sebep  olan tek taraflı ses teli şişlik olarak tanımlanmaktadır
Rahim Egzaması ve Belirtileri Nelerdir?
Rahimden gelen kötü kokulu ve kirli sarı renkli akıntıların nedeni rahim egzaması olabilir
Diz Kireçlenmesinde PRP Tedavisi ve Horoz İbiği Uygulaması
Diz kireçlenmesi sıklıkla rastlanabilen bir hastalık olup yürümede zorluk yaptığından yaşam kalitesine de olumsuz tesirde bulunur
Ülserin Belirtileri Nelerdir?
Mide asidi midede salgılanır ve aşırı salgılandığında mide, sindirim sıvıları tarafından zarar görebilir
Sosyal Anksiyete Nedir?
Kişinin sosyal yaşam sırasında sebepsiz olarak duyduğu baş edilemez kaygı, korku ve panik durumu sosyal anksiyete olarak tanımlanmaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com