Bebek ve Yetişkinde, Tıkanma İlkyardımı Farklıdır

23.12.2019 01:40 | Güncelleme: 12.03.2020 09:11 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
İlkyardım; günlük yaşamda başımıza gelecek ani tehlikeleri, sağlığa zarar vermeyecek şekilde, doğru müdahale ile atlatmaktır. Toplumda herkes bu müdahaleleri bilmeli ve gerektiğinde uygulamalıdır.
Bebek ve Yetişkinde, Tıkanma İlkyardımı Farklıdır
A

İlkyardım; günlük yaşamda başımıza gelecek ani tehlikeleri, sağlığa zarar vermeyecek şekilde, doğru müdahale ile atlatmaktır. Toplumda herkes bu müdahaleleri bilmeli ve gerektiğinde uygulamalıdır.

Temel ilkyardım eğitimi, uzmanlarca verilir. Özellikle işyerleri, son yıllarda bu konuyu önemsemektedir. Ancak ev hanımları, özellikle eğitim sektörü çalışanları, sağlık çalışanları bu işi özellikle önemsemeli ve doğru şekilde öğrenmelidirler. Çünkü çocuğun olduğu her yerde özellikle yutmaya bağlı tıkanıklık çok görülür.

Özellikle bebeklik döneminde çevreyi algılamanın ve öğrenmenin en etkili yöntemi ağıza almaktır. Bebek gördüğü her malzemeyi ağzına atmak, yalamak, çiğnemek ve yutmak ister. Bu sebeple en sık görülen ev kazası da yutmaya bağlı tıkanıklıklardır.

Toplumda bilinen, ilkyardım konusunda en büyük yanlış; tıkanma durumunda sırta vurmaktır. Yutulan yabancı cisim, soluk borusuna takılır ve kişi nefes alamaz. Sırtına vurduğunuzda ise, bu cisim soluk borusunda daha aşağıya kayar ve artık kişiyi kurtarmak mümkün olmayabilir. Nitekim son zamanlarda özellikle ilkokullarda buna bağlı hayatını kaybeden pek çok çocuğu görmek mümkündür.

Oysa ki yapılması gereken, soluk borusuna kaçan yabancı cismi tekrar ağıza getirmek suretiyle dışarı atmaktır.

Bebeklerde Tıkanıklığa Bağlı İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

Bebeklerin kemikleri henüz tam gelişmemiştir ve kırılgandır. Bu sebeple bebeklere ilk yardım yapılırken öncelikle sakin olmalı ve güç uygulanmamalıdır. Bebek yabancı bir cisim yuttuğunda öncelikle kolunuz midesine baskı yapacak şekilde, ağız aşağı konumda yatırın.

Sırtına aşağıdan yukarı ittirecek şekilde hafif kuvvetle birkaç kez vurun.

Ağzına bakarak cismin gelip gelmediğini kontrol edin.

Yetiştkinlerde Tıkanıklığa Bağlı İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

Yetişkinlerde tıkanıklığa bağlı ilk yardım daha sert hamlelerle yapılmalıdır ki, normal akışın ters yönüne doğru olan cisim dışarı atılabilsin.

Göbek deliği ve göğüs kafesinin ortası, mideye denk gelen kısımdır. Yetişkinde bir tıkanıklık olduğu zaman, kişi arkadan kavranmalı, yukarı doğru ittirmek suretiyle mideye bastırılmalıdır.

Şayet kişi evde yalnızsa, bir sandalye kullanarak aynı işlemi kendi kendine uygulayabilir. Mide sandalye tepesine denk gelecek şekilde (ayaklar sandalye arkasında), sandalyenin üzerine kapanılmalıdır. Bu sayede ağız aşağı bakar ve alttan yapılan baskı ile besin kolayca çıkar.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Bakteriyel vajinoz Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Bakteriyel vajinoz diğer ismiyle bakteriyel vajinozis, Gardnerella vaginalis veya diğer ismiyle Haemophilus vaginalis bakterisinin sebep olduğu bir rahatsızlıktır
Mide Fıtığı (Hiatal Hernia) Nedir?
Diyafram kasındaki deliğin zayıf veya gergin olması nedeniyle midenin bir bölümü bu boşluktan göğüs bosluğuna çıkıntı yaparsa bu hastalığa  mide fıtığı adı verilir
Andropoz Nedir?
Andropoz erkeklerde 45 yaştan sonra görülebilen ve kadınlardaki menopoza benzer bir durumdur
MS (Emes Hastalığı) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Tıp dilinde Multipl Skleroz diye bilinen hastalığa halk arasında MS hastalığı, Beyin ve omurilik (merkezi sinir sistemi) hastalığı olarak bilinir
Migren Ağrısı ve Normal Baş Ağrısı Nasıl Ayırt Edilir?
Migren, kalıtsal ve çevresel etkilerin tetiklediği baş ağrısı ataklarıdır
Dönük Rahim ( Retrovert Uterus ) Nedir?
Rahim normalde öne doğru yatık olarak duran bir yapıdır ancak bazı durumlarda rahim ön yerine aşağı veya yana doğru dönük olabilir
Kızıl Nedir?
Kızıl, bütün vücut derisinde dökün­tüler yapan, glomerülonefrit ve romatizmal ateş gibi çok önemli komplikas-yonlara yol açabilen akut ve bulaşıcı bir hastalıktır
Rosacea Nedir?
Rosacea, her yaş ve cinsiyette görülmesine karşın, özellikle hassas ve açık renkli cilt yapısına sahip, 50’li yaşlarına yaklaşmış kişilerde sıklıkla görülen bir deri hastalığıdır
Sinir Krizi Nedir?
Sinirlilik halinin en üst seviyeye ulaştığı durum sinir krizi olarak nitelendirilir
Anemi (Kansızlık) Tedavisinde Beslenme ve Demir Hapları Önemlidir
Son araştırmalara göre dünyada kansızlığa neden olan en önemli şey demir eksikliğidir
Gastrit (Mide İltihabı) Nedir? Neden Olur?
Mide, besinlerin büyük bölümünün sindirildiği ve asidik oranı yüksek bir organdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com