Hamilelik Çatlakları Nasıl Oluşur? Nasıl Önlenir?

Hamilelik çatlakları; vücudun hızlı büyüyüp, derinin buna uyum sağlayamaması neticesinde, meydana gelen çiziklerdir
A

Hamilelik çatlakları; vücudun hızlı büyüyüp, derinin buna uyum sağlayamaması neticesinde, meydana gelen çiziklerdir. Bu çizikler kırmızı olarak başlayıp zamanla morarma şeklinde görülür. Aslında adı hamilelik çatlak olsa da, hamile olmayanlarda da hatta erkeklerde de hızlı kilo alımlarında görülen bir durumdur. Ancak %90 oranında hamilelerde görülmesi sebebiyle halk arasında hamilelik çatlağı olarak bilinir. Özellikle hamileliğin 6. Ayından sonra görülür. Sadece karın bölgesinde değil, göğüslerde de belirgin şekilde ortaya çıkar. Özellikle doğum sonrasında geçmediği durumlarda kadınlarda görüntü bozukluğu ve öz güven düşüklüğüne sebep olabilir.

Çatlakların başlıca sebebi hızlı büyüme olsa da, altında yatan sebep vücudun nemsiz olması ve yeterince suya sahip olmamasıdır. Gebelikte çok su içmek bebekte olduğu gibi, anne sağlığı için de büyük öneme sahiptir. Anne yeteri kadar su içtiğinde vücut gerilimi daha normal algılayacak ve o bölgeyi nemlendirerek çatlakları engelleyecektir.

şayet çok su içmenize rağmen çatlaklar oluşuyorsa bir dermatoloğa muayene olmalısınız. Doktorunuz uygun gördüğü kremlerle o bölgenin nemlenmesini artıracak ve çatlakları engelleyecektir. Bu kremlerin özellikleri; hyaluronik ve kollagen içerikli olmasıdır. Bu maddeler derinin gerilme tolerasyonunu artırır ve en azından oluşan çatlakların kolay iyileşmesini sağlar. Ayrıca hemen etki etmezler. Düzenli kullanılması gereklidir. Bebeğe hiçbir zararı yoktur kolaylıkla uygulanabilirler.

Çatlaklarda genetik unsur da son derece önemlidir. Şayet annede doğum çatlakları fazlaysa, kızında da aynı çatlakları görmek mümkündür. Derinin genetik yapısından kaynaklı bir durumdur ve bu durumda başvurulan her yönteme rağmen çatlaklar oluşabilir. Yine de alınan önlemler sayesinde miktarı büyük ölçüde azaltılabilir.

Hamilelik çatlakları çoğu zaman doğumdan bir süre sonra geçme eğilimindedir. Ancak bu tamamen derinin kendini yenileme özelliğine bağlıdır. Geçmeyen deri çatlakları ise rengi koyulaşarak kendilerini muhafaza ederler.

Hamilelik çatlaklarından korunmak için, hamileliğin orta dönemlerinde, henüz büyük deri gerilmelerinin oluşmaya başlamasını beklemeden bol su içilmeli, destekleyici kremler kullanılmalı ve masajlar yapılmalıdır. Bu yöntemlerle çatlaklar tamamen engellenemese de en azından sayısı daha az olur ve daha kolay iyileşirler.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kronik Bronşit Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?
Kronik bronşit, en az iki yıl süreyle, yılda en az 3 ay süren ve aşırı mukus salgılatan, öksürük ve balgam çıkarma ile seyreden bir hastalıktır
Hifema Hastalığı Nedir?
Göze delici bir cisim çarpması veya travmatik bir rahatsızlık sonucu gözün ön bölgesinde oluşan yoğun kanamaya Hifema adı verilir
Alzheimer Hastalığını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?
Alzheimer; nörolojik bir rahatsızlıktır
Orta Kulak İltihabı Nedir?
İşitme organı kulağın zarıyla iç kulak arasındaki bölümünde görülen en­feksiyonlara orta kulak iltihabı denir
Multipl Myelom Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Multipl Myelom, bir kemik iliği kanseri türüdür
Safra Taşlarını Düşürmenin Yolları Nelerdir?
Safrada bulunan kolesterol ya da diğer maddelerden kaynaklanabilen safra kesesi taşları genellikle sorun yaratmaz
Down Sendromu nedir?
Kalıtsal down sendromu, embriyonik aşamalarda, hücre bölünmesi sırasında oluşan bir hastalıktır
Sedef Hastalığı Nedir?
Daha çok deri, dirsek ve sırtta görülen bir hastalıktır
Modern Çağın Hastalığı Olan Metabolik Sendroma Dikkat.
Metabolik sendrom dünyayla birlikte ülkemizde de ciddi bir sağlık problemi haline gelmektedir
Kıl Dönmesi Sebepleri ve Kurtulma Yolları
Tıraş edilen yerlerde sıklıkla görülmekle birlikte vücudumun farklı bölgelerinde de  olabilen bir rahatsızlıktır
Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?
Baş ağrısı yaşam kalitesini düşüren, bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilen bir rahatsızlıktır
El ve Ayak Tırnaklarında Gelişen Mantar Enfeksiyonlarının Sebepleri Nelerdir?
Birçok kişinin yakından tanıdığı bu rahatsızlık dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak gözlenir