Hamilelik Çatlakları Nasıl Oluşur? Nasıl Önlenir?

18.06.2018 10:22
Hamilelik çatlakları; vücudun hızlı büyüyüp, derinin buna uyum sağlayamaması neticesinde, meydana gelen çiziklerdir
Hamilelik Çatlakları Nasıl Oluşur? Nasıl Önlenir?
A

Hamilelik çatlakları; vücudun hızlı büyüyüp, derinin buna uyum sağlayamaması neticesinde, meydana gelen çiziklerdir. Bu çizikler kırmızı olarak başlayıp zamanla morarma şeklinde görülür. Aslında adı hamilelik çatlak olsa da, hamile olmayanlarda da hatta erkeklerde de hızlı kilo alımlarında görülen bir durumdur. Ancak %90 oranında hamilelerde görülmesi sebebiyle halk arasında hamilelik çatlağı olarak bilinir. Özellikle hamileliğin 6. Ayından sonra görülür. Sadece karın bölgesinde değil, göğüslerde de belirgin şekilde ortaya çıkar. Özellikle doğum sonrasında geçmediği durumlarda kadınlarda görüntü bozukluğu ve öz güven düşüklüğüne sebep olabilir.

Çatlakların başlıca sebebi hızlı büyüme olsa da, altında yatan sebep vücudun nemsiz olması ve yeterince suya sahip olmamasıdır. Gebelikte çok su içmek bebekte olduğu gibi, anne sağlığı için de büyük öneme sahiptir. Anne yeteri kadar su içtiğinde vücut gerilimi daha normal algılayacak ve o bölgeyi nemlendirerek çatlakları engelleyecektir.

şayet çok su içmenize rağmen çatlaklar oluşuyorsa bir dermatoloğa muayene olmalısınız. Doktorunuz uygun gördüğü kremlerle o bölgenin nemlenmesini artıracak ve çatlakları engelleyecektir. Bu kremlerin özellikleri; hyaluronik ve kollagen içerikli olmasıdır. Bu maddeler derinin gerilme tolerasyonunu artırır ve en azından oluşan çatlakların kolay iyileşmesini sağlar. Ayrıca hemen etki etmezler. Düzenli kullanılması gereklidir. Bebeğe hiçbir zararı yoktur kolaylıkla uygulanabilirler.

Çatlaklarda genetik unsur da son derece önemlidir. Şayet annede doğum çatlakları fazlaysa, kızında da aynı çatlakları görmek mümkündür. Derinin genetik yapısından kaynaklı bir durumdur ve bu durumda başvurulan her yönteme rağmen çatlaklar oluşabilir. Yine de alınan önlemler sayesinde miktarı büyük ölçüde azaltılabilir.

Hamilelik çatlakları çoğu zaman doğumdan bir süre sonra geçme eğilimindedir. Ancak bu tamamen derinin kendini yenileme özelliğine bağlıdır. Geçmeyen deri çatlakları ise rengi koyulaşarak kendilerini muhafaza ederler.

Hamilelik çatlaklarından korunmak için, hamileliğin orta dönemlerinde, henüz büyük deri gerilmelerinin oluşmaya başlamasını beklemeden bol su içilmeli, destekleyici kremler kullanılmalı ve masajlar yapılmalıdır. Bu yöntemlerle çatlaklar tamamen engellenemese de en azından sayısı daha az olur ve daha kolay iyileşirler.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sinüzit ve Belirtileri Nelerdir?
Sinüsler baş bölgesinde burnun her iki yanında bulunan boşluklardır
Kimyasal Maddelerin İnsan Sağlığına Zararları ve Korunma Yolları
İş hayatında üretim ve teknik hizmetler başta olmak üzere bir çok alanda çalışanlar, çalışma ortamlarında kimyasal maddelere maruz kalabilmektedir
Reflü Nedir? Reflü Önlemleri Nelerdir?
Gasrtoözafajeal reflü halk arasında bilinen kısa adıyla reflü hastalığı günümüzde sıklıkla görülen bir hastalıktır
Akut Nazofarenjit Nedir?
Akut nazofarenjit hastalığı sıklıkla görülen bir üst solunum yolu enfeksiyonudur
Astigmat Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Astigmat, görme yetisini bulanıklaştıran bir görme kusurudur
Dağ veya Yükseklik hastalığı nedir?
Dağ hastalığının nedeni yüksek irtifalarda oksijen oranının azlığıdır
Varis Nedir? Varisin Belirtileri ve Tedavisi
Varis Nedir? Toplardamarların bölgesel biçimde genişlemesi ve kıvrımlarının çoğalmasına varis denir
Parkinson Hastalığının Belirtileri
Parkinson beyinde belli bir sinir grubundaki hücrelerin kaybından kaynaklı dopamin maddesinin eksilmesine sebep olan sessiz ve yavaş ilerleyen bir hareket hastalığıdır
Bahar Nezlesi ve Burun Tıkanıklığı
Kışın soğuk havalarını geride bırakırken baharın güneşine ve vazgeçilmez alerji sezonuna giriyoruz
Kekeleme Belirtileri Nelerdir?
Kekemelik iletişimi olumsuz etkileyen bir konuşma bozukluğudur
Vücudumuzdaki Lenf Bezleri Neden ve Nasıl Şişer?
Vücudumuzdaki lenf bezler küçük ve yuvarlak oluşumlardır
Cilt ve Karaciğer Arasında Yakın İlişki Vardır
Yapılan bir araştırmaya göre cildin vücuttaki en büyük organ olarak karaciğer metabolizmasını etkilediği saptanmıştır
tahlil.com
tahlil.com