Göz Tembelliği Nedir? Tedavisi Nasıldır?

03.04.2016 11:32 | Güncelleme: 15.03.2021 03:50 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Bilimsel ismi ambliyopi olan göz tembelliği, gözlerden birinin diğerine oranla görme yetisinin oldukça zayıf olması halidir.
Göz Tembelliği Nedir? Tedavisi Nasıldır?
A

Bilimsel ismi ambliyopi olan göz tembelliği, gözlerden birinin diğerine oranla görme yetisinin oldukça zayıf olması halidir. Çoğunlukla 7 yaşa kadar anlaşılan göz tembelliğinin tedavisinde göz bandı yöntemi uygulanır. Sağlıklı gören göz doktor yardımı ile belirli bir süre bant ile kapatılır. Bu sayede görme yetisi zayıf olan gözde odaklanma güçlendirilir. Bu tedavi sonucunda göz tembelliği çoğunlukla tedavi edilebilir. 

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözler bazen aynı kapasitede açılmaz. Bu durum göz tembelliği olarak nitelendirilir. Bir göz diğerinden daha güçlü görür. Eğer durum fark edilip müdahale edilmezse göz tembelliği ilerleyerek zayıf gözün görme yetisi azalır. Göz tembelliğinde kesinlikle cerrahi müdahale yoktur. Yapılan tedaviler, tembel gözü çalıştırmaya yönelik egzersizlerle sağlanır.

Kapama tekniği; göz tembelliğine sonuca götüren kesin tedavidir. Yani göz tembelliği boyutu ne olursa olsun, tespit edilir edilmez hemen kapama tedavisi başlar. Ancak diğer tedaviler; tembelliğin durumuna ve derecesine göre, hatta kişinin yaşına ve hekimin tercihine göre uygulanır. 

Ortoptik fizik tedavi; göze uygulanan fizik tedavi anlamını taşır. Tembel gözü çalıştırmaya yönelik fizik çalışmalarını kapsar. 

5 yaş sonrası tedavisinde görsel oyunlar kullanılarak bu egzersizler yapılır. Bazı egzersizler evde ebeveyn yardımıyla yapılabilirken, bazı egzersizler hastanede uzman denetimi altında yapılmalıdır. Evde yapılan tedavilerde dahil olmak üzere ayda bir kez hastanın gözü, tembellik kontrolüne tabi tutulur ve durumu değerlendirilerek tedavinin kalan seyri belirlenir. 

Beslenme Şekli Göz Tembelliği Tedavisinde Önemli midir?

Göz tembelliği, ileri düzey bir hastalıktır. Beslenme ne yazık ki; iyileşme oranını belirlemez. Kişinin mutlaka tedavi alması gerekir. Beslenme ile göz bağlantısı, daha çok gözü beslemeye yani sağlığını korumaya yönelik etki etmektedir. Göz kusurlarını beslenme şekli ile düzenlemek neredeyse imkansızdır. 

Tüberküloz (Verem) Belirtileri Tedavi ve Korunma Yolları
Tüberküloz, oldukça uzun geçmişi olan ince hastalık ya da halk arasında Verem olarak bilinen hastalık türüdür
Kemikte Paget Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Paget hastalığı; kemikteki doku maddesinin kaybı ve bozukluğu nedeniyle kontrol edilemeyen bir kemik döngüsü oluşmasıdır
Bronşektazi Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yolları Nelerdir?
Bronşektazi, akciğerlerde görülen bir solunum hastalığıdır
Ergenlik Sivilcelerinin Tedavisi Nedir?
Ergenlik sivilceleri, birçok genç kızın ve genç erkeğin korkulu rüyası olabiliyor.
Meme Kanseri Belirtileri, Tedavileri Nelerdir?
Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser çeşitlerinden biridir
Beyin Apsesi Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Beyin apsesi, beynin asıl iş gören dokusunun enfeksiyonudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com