Göz Tembelliği Nedir? Tedavisi Nasıldır?

03.04.2016 11:32 | Güncelleme: 15.03.2021 03:50 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Bilimsel ismi ambliyopi olan göz tembelliği, gözlerden birinin diğerine oranla görme yetisinin oldukça zayıf olması halidir.
Göz Tembelliği Nedir? Tedavisi Nasıldır?
A

Bilimsel ismi ambliyopi olan göz tembelliği, gözlerden birinin diğerine oranla görme yetisinin oldukça zayıf olması halidir. Çoğunlukla 7 yaşa kadar anlaşılan göz tembelliğinin tedavisinde göz bandı yöntemi uygulanır. Sağlıklı gören göz doktor yardımı ile belirli bir süre bant ile kapatılır. Bu sayede görme yetisi zayıf olan gözde odaklanma güçlendirilir. Bu tedavi sonucunda göz tembelliği çoğunlukla tedavi edilebilir. 

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gözler bazen aynı kapasitede açılmaz. Bu durum göz tembelliği olarak nitelendirilir. Bir göz diğerinden daha güçlü görür. Eğer durum fark edilip müdahale edilmezse göz tembelliği ilerleyerek zayıf gözün görme yetisi azalır. Göz tembelliğinde kesinlikle cerrahi müdahale yoktur. Yapılan tedaviler, tembel gözü çalıştırmaya yönelik egzersizlerle sağlanır.

Kapama tekniği; göz tembelliğine sonuca götüren kesin tedavidir. Yani göz tembelliği boyutu ne olursa olsun, tespit edilir edilmez hemen kapama tedavisi başlar. Ancak diğer tedaviler; tembelliğin durumuna ve derecesine göre, hatta kişinin yaşına ve hekimin tercihine göre uygulanır. 

Ortoptik fizik tedavi; göze uygulanan fizik tedavi anlamını taşır. Tembel gözü çalıştırmaya yönelik fizik çalışmalarını kapsar. 

5 yaş sonrası tedavisinde görsel oyunlar kullanılarak bu egzersizler yapılır. Bazı egzersizler evde ebeveyn yardımıyla yapılabilirken, bazı egzersizler hastanede uzman denetimi altında yapılmalıdır. Evde yapılan tedavilerde dahil olmak üzere ayda bir kez hastanın gözü, tembellik kontrolüne tabi tutulur ve durumu değerlendirilerek tedavinin kalan seyri belirlenir. 

Beslenme Şekli Göz Tembelliği Tedavisinde Önemli midir?

Göz tembelliği, ileri düzey bir hastalıktır. Beslenme ne yazık ki; iyileşme oranını belirlemez. Kişinin mutlaka tedavi alması gerekir. Beslenme ile göz bağlantısı, daha çok gözü beslemeye yani sağlığını korumaya yönelik etki etmektedir. Göz kusurlarını beslenme şekli ile düzenlemek neredeyse imkansızdır. 

Toksinler Atılmadığında Ne Olur?
Toksin; ağır metal kaynaklı oluşan, vücuda zarar veren, vücut atığıdır.
Ses Kısıklığı Neden Olur?
Ses kısılması ses tellerinin titremesinin engelleme anlamına gelir ve ana nedeni ses tellerindeki iltihaptır.
Asidoz Hangi Durumlarda Meydana Gelir?
Vücuttaki herhangi nedenden dolayı kanın pH değerinin 7’nin altına düşmesine denir.
Anjin Nedir?
Solunum yolunun etkilendiği enfeksiyon hastalığı anjin olarak isimlendirilir.
Üriner Sistem Enfeksiyonları
Günümüzde Tıp pratiğinde yaygın görülen enfeksiyonlar arasında üriner sistem enfeksiyonları önemli yer tutar. ABD’deki istatistiklere göre üriner…
Çocuklarda D vitamini Eksikliği (Raşitizm) Nedir?
İnsan vücudundaki D vitamini seviyesinin düşmesini sağlığımız açısından olumsuz bir durumdur.
Ortoreksia Nervosa Nedir?
Çevrenize şöyle bir baktığınızda, bütün gün düşüncesi hangi besini, nereden ve  nasıl sağlıklı temin edebilirimden başka bir şey olmayan,sağlıklı beslenmeyenleri…
Demir Eksikliği Anemisi Sebepleri ve Önlemleri
Demir eksikliği anemisi toplumda en sık görülen anemi çeşitidir. Erişkin çağda ortaya çıkan demir eksikliği anemisi; sadece demirce eksik beslenmekten değil; ayrıca emilim…
Akalazya Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Akalazya hastalığı; özefagus gövdesinde kasılmaların şiddetinin azalması ve alt özefagus sfinkerinin yetersiz gevşemesi sonucu basıncın artması ile birlikte olan bir sağlık problemidir.
Mukozit Nedir?
Mukozit, ağız içinde çıkan yaralara verilen isimdir.Bu yaralar kişide yutma güçlüğü de yaptığından beslenmeyi bozar ve yaşam kalitesine de olumsuz etki yapar.
Uykusuzluk, Horlama ve Uyku Apne Sendromu Nedir?
Uyku bedenimizin ve zihnimizin dinlendiği, düzenlendiği, yenilendiği bizleri ertesi güne hazırlayan sürece verilen isimdir.
EHEC(Enterohaemorrhagic Escherichia coli) Nedir?
Enterohaemorrhagic Escherichia coli adlı bakteri son günlerde Almanya'da ciddi ishallere yol açarak halk sağlığını tehdit ediyor.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com