Çocuğun Mastürbasyon Yapması Zararlı Mıdır?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 14.08.2020 04:14
Mastürbasyon; eller ile cinsel organını uyarılıp zevk alınması ve sonunda da cinsel orgazm yaşanmasıdır. Ancak çocuk mastürbasyonu orgazm olmak için değildir.
Çocuğun Mastürbasyon Yapması Zararlı Mıdır?
A

Mastürbasyon; eller ile cinsel organını uyarılıp zevk alınması ve sonunda da cinsel orgazm yaşanmasıdır. Ancak çocuk mastürbasyonu orgazm olmak için değildir.

Mastürbasyonun belli bir yaşı yoktur. Çocukluktan çıkıp, ergenliğe girdiğinde yapmaya başlayabilir. Bu cinsel gelişimin normal bir evresidir. Ancak daha küçük yaşlarda bu durumun gerçekleşmesi, bazı kaygıları beraberinde getirir.

Çocuk Neden Mastürbasyon Yapar?

Mastürbasyon çocukluk döneminde dikkat çekmek için yapılır. Yani çocuk bunu cinsel bir dürtüyle değil, psikolojik bir dürtü ile yapar. Genellikle altında yatan fiziksel bir şiddet veya psikolojik bir travma yatar.

Çocuk bu davranışı yaptığında aile kızıyor, tepki gösteriyorsa; çocuk istediği ilgi çekmeyi gerçekleştirdiğini düşünür ve ailede sevgi eksikliğinden kaynaklı böyle bir hareket yapıyorsa, ısrarla bu hareketi yapmaya devam eder.

Bu sebeple çocuk mastürbasyonuna doğru yaklaşım çok önemlidir. Ebeveynin bu durumda uzman yardımına başvurması ve tavsiyelere uyması neticesinde çocuk bu alışkanlıktan vazgeçecektir.

Çocuğun Mastürbasyon yaptığını Bilen Aile Nasıl Davranmalıdır?

Öncelikle panik hali terkedilmelidir. Çünkü panik hali ebeveyni yanlış davranmaya iterken, çocuğu daha çok mastürbasyona teşvik eder.

Aile sadece durumun farkında olduğunu çocuğa belli etmelidir. Yapılması gereken en doğru hareketi de bir uzmana danışarak öğrenmelidir. Çünkü her çocuğun fiziksel gelişiminde olduğu gibi, zihinsel gelişimi de kendine özeldir. Bu sebeple bir uzmandan yardım alınarak önce çocuğun neden bu hareketi yaptığı saptanmalı, onu teşvik eden durum ortadan kaldırılmalı ve uygun tedavi konuşulmalıdır.

Engellemek doğru değildir. Çocuk her zaman olumlama ile teşvik olunur. Yani çocuğa bu hareketi yapmamasını söylemek yerine, hadi gel şunu yapalım diye başka bir yere ilgisini çekmek ve yaptığı hareketi unutturmak gerekir.  

Çocuğun evde daha çok sevgiye ihtiyacı olduğu unutulmamalı ve daha çok ilgilenilmelidir.

 

Gebelik ve Cinsellik Hakkında Merak Ettikleriniz
Gebelik ve gebelik süresince cinsellik çiftler arasında sıkça merak edilen bir konudur
Prezervatif Nedir? Prezervatif Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Prezervatif, penise geçirilen ince lateks, plastik veya hayvan dokusundan üretilmiş bir doğum kontrol yöntemi olup piyasada en kolay bulunabilen doğum kontrol aracıdır
Cinsellikte Kama Sutra nedir?
 Kama Sutra günümüzde sadece cinsel pozisyonlar olarak bilinse de; Aslında, Hindistan'dan çıkmış bir mutlu yaşam önerileri ve öğretileri kitabıdır
Gebelikte Cinsellik
Hamilelikte cinsel ilişkiye girilemeyeceği anlayışı yanlıştır
Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkinin Bebeğe Etkisi
Bebekler rahim içinde güvenli ve vajinadan ayrı bir yerde olduklarından cinsel temastan direkt olarak  etkilenmezler
Peniste Peyroni Hastalığı ve Plağı Nedir?
Peniste meydana gelen plaklar peyroni hastalığına sebep olurlar
Testislerin Simetrik Olmaması Bir Hastalık Değildir
Erkeklerin üroloji kliniğine başvurma nedenlerinden biri testislerdeki asimetriktir
5 Yumurtalik kistleri nasil tedavi edilir
PROF . DR Suat DEDE 5 Yumurtalik kistleri nasil tedavi edilir Anlatıyor
Hamilelik Sürecinde Cinsel İsteksizlik Olağan Bir Durumdur.
Kadın vücudunda hamilelikle birlikte oluşan bazı hormonel değişimler cinsel isteğin azalmasına da yol açabilmektedir
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik ve Fonksiyon Bozukluğu Nedenleri
Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bazı nedenlerle cinsel isteksizlik ve cinsel fonksiyonlarda bozukluk meydana gelebilir
Erkeklerde İktidarsızlık (Erektil Fonksiyon Bozukluğu) Nedir?
Erkeklerin cinsel sorunlarının kuşkusuz en önemlisi, erektil fonksiyon bozuklukları( iktidarsızlık) veya impotans olarak bilinmektedir
Erkeklerde Cinsel Organ Hijyeni Önemlidir
Kadınlar gibi erkeklerde cinsel organ hijyenine dikkat etmelidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com