Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda popülerliği artan çörek otu yağının faydalarını tahlil
A

Son zamanlarda popülerliği artan çörek otu yağının faydalarını tahlil.com olarak sizler için derledik. Çörek otu yağının tarihine bakacak olursak çok eski yıllardan beri kullanılır. Özellikle Mısır ve Hindistan’da sağlık alanında ve güzellik alanında eski dönemlerden beri yaygın bir kullanımı vardır.

Çörek otunun kendisini de yağını da tüketebilirsiniz. Çörek otu yağını alırken soğuk press yöntemiyle çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Çörek otu yağının tadı tatlı değil tersine biraz acıdır.

-Çörek otu yağı karaciğeri temizler, sindirimi düzenler ve iştahı azaltarak zayıflamaya yardımcı olur. Yemeklerden önce bir çay kaşığı yemenizi öneriyoruz.

-Çörek otu yağı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuda direnç sağlar. Özellikle çok hasta olunan kış aylarında nezle, grip, soğuk algınlığı hastalıklarına karşı vücudu korur. Bu hastalıklara yakalananlarda burun tıkanıklıklarını gidermeye ve yüksek ateşin düşürülmesine etkisi vardır.

-Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol dediğimiz hastalıklar hem ayrı ayrı hem de bir arada görülebilir. Bu hastalıklar yaygın olarak birçok insanda görülür. Çörek otu yağının düzenli kullanımında hem yüksek tansiyon hastalığını önler hem de kan basıncını dengeler. Yüksek kolesterol üzerinde de düşürücü bir etkisi vardır.

-Çörek otu yağının sindirim sistemine de birçok faydaları vardır. Antiseptik ilaçlarda olduğu gibi oluşan bağırsak kurtlarını düşürüp ve tedavi eden doğal bir ilaçtır. Hazımsızlığı önleyerek sindirim sistemini rahatlatır. Gaz sıkışmalarını önler ve gaz çıkarmaya yardımcı olur. Özellikle taze zencefil suyu ile karıştırılıp kullanıldığında mide ağrılarına ve mide bulantısına iyi geldiği görülmüştür.

-Çörek otunun içeriği oldukça zengindir. İçerisinde vücudumuza gerekli ve yararlı olan bir çok madde bulunur. A, B, C ve E vitaminlerini içerir. Sağlıklı yağ asitleri dediğimiz omega 3 ve omega 6 yağlarını içerir. Aynı zamanda; kalsiyum, magnezyum, çinko ve potasyum gibi gerekli mineralleri içerir.

-Çörek otu yağının bir diğer önemli faydası ise kas, kemik, eklem sorunu yaşayan kişilerde ağrıları hafifletir. Özellikle romatizma gibi eklem hastalıkları çok ağrılı geçebilir. Kas kemik ve eklem ve hatta baş ağrılarında ağrıyan bölgeye çörek otu yağını masaj yaparak sürüp, o bölgeyi kapatmak gerekir. Bir süre bekledikten sonra açılabilir. Çörek otu yağının ağrılarınızı hafiflettiğini göreceksiniz.

-Çörek otu yağı kalp hastalıklarına yol açan bir hormonun miktarını düşürerek. Kalp hastalıklarını önler. Kalp dostudur.

-Saçlarda kullanımı oldukça yaygın olan çörek otu yağı, saçları daha hızlı uzatır ve gürleştirir, ince telli saçları güçlendirir. Beyazlamayı önler.

-Çörek otunun bir diğer faydası da egzama, güneş lekesi veya diğer vücut lekelerini azaltıcı ve geçirici etkisi vardır. Tabi ki bu etkilerin sonucunu almak için düzenli kullanım önemlidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kusursuzluk Saplantısı Nedir?
Toplumda görülen birçok rahatsızlıktan biri de kusursuzluk saplantısıdır
Torun Sevgisi Sağlığınızı Koruyor!
Büyük anne-baba ve torun arasında hepimizin bildiği oldukça sağlam ve güzel bir sevgi bağı vardır
Yemeği Üfleyerek Soğutmayın
Nefes vermek; vücutta işlevi bitmiş, karbondioksit bakımından yoğun olan havanın vücuttan atılmasıdır
Gebelikte Folik Asit Neden Önemlidir?
Folik asit B grubu vitaminlerden birisidir
Çikolatalı Süt Antremandan Sonra İyi Bir İçecektir
Antrenman sırasında terlemekle beraber vücuttan su atılır bu nedenle spor sırasında sıvı alınması çok önemlidir
A VİTAMİNİ
Yağda eriyen önemli bir vitamindir
Çocuğunuz İnternet Bağımlısı mı?
Mevcut olumsuz davranışın veya eylemin kişinin hayatında olumsuzluklara sebep olmasına rağmen kişinin bunu bırakamaması durumu bağımlılıkların ortak özelliğidir
Diyabet Hastaları İçin En Uygun Gıdalar Nelerdir?
Kanada’da yapılan araştırmalara göre tip iki diyabet hastalarının kan basınç ve kan şekerlerinin azalması için fasulye gibi hububatın kullanımı tavsiye edilir
Eksik Dişler Çene Sağlığını Bozuyor.
Diş sağlığını korumak dişlerinizi koruma kadar çene sağlığınızı korumak için de önemlidir
Hafızanızı 'Fit' Tutun
Düzenli olarak egzersiz yapmak insan sağlığı için çok önemlidir
Gelişme Çağında Protein Tüketimine Özen Gösterin.
Fiziksel gelişimin en hızlı olduğu dönemler bebeklik çağı ve ergenliktir
Taze Meyve Suyu İçin..Bağışıklığınızı Yükseltin.
Bağışıklık, vücudu hastalık yapan etkenlere karşı koruyan vazgeçilmez bir sistemdir