NDM-1 Tedavisinde Kullanılan Kolistin İlaci Kolay Bulunmuyor

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/07/25 16:26 •

Son günlerde sağlığımız için yeni bir tehdit olan NDM-1 enzimi taşıyan bakterilerin tedavisinde de sorunlar yaşanabileceğine dair TTB (Türk Tabipler Birliği) bir basın açıklaması yaptı.

NDM-1 Tedavisinde Kullanılan Kolistin İlaci Kolay Bulunmuyor

Teknoloji ve bilimin ilerlemesi halinde pek çok hastalığın tanısı ve tedavisi çok kolay yapılabilmekte, ancak bunların yanında pek çok yeni hastalıkta literatürlere girmektedir. Bunlardan bir kısmı gelişim sürecinde olan hastalıklar olup insanların hayatlarını tehdit etmezken; bir kısmı ölümcül olabilmekte ve tıbbı müdahale dışında bırakabilmektedir. Bu hastalıkların tedavisi zamanla bulunabilecek olsa da, gerekli araştırmalar yapılana kadar geçen süreç, insanların hayatını kaybetmesine sebep olacaktır.

Son günlerde sağlığımız için yeni bir tehdit olan NDM-1 enzimi taşıyan bakterilerin tedavisinde de sorunlar yaşanabileceğine dair TTB (Türk Tabipler Birliği) bir basın açıklaması yaptı. TTB'nin basın açıklamasını aşağıda okuyabilirsiniz:

Hastanelerde yaşanan sorunlara bir yenisi daha eklendi. Hekimleri hastalarının ölümüne adeta seyirci bırakan bu yeni sorunun adı “Kolistin”; daha doğrusu etken maddesi kolistin olan ilacın bulunamaması. Kolistin, çok ilaca dirençli bakterilerin yani mevcut antibiyotiklerin birçoğu ile tedavi edilemeyen bakterilerin yol açtığı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar, önceki yıllarda yoğun bakım ünitesinde uzun süredir yatan hastalarda daha sık görülürken son yıllarda kanser tedavisi almış, organ nakli ameliyatı geçirmiş ve hatta kısa süreli yatış gerektiren rutin ameliyatlardan birini geçiren hastalarda da görülmeye başlamıştır.

Tedavi edilmesi güç olan bu bakterilere en güncel örnek son günlerde basında sıkça yer alan “bela bakteri”lerdir. Bu “bela bakteriler” hekimlerin aslında gayet iyi bildiği E.coli ve Klebsiella’dır. Bu bakterilerin “bela”ya dönüşmesinin nedeni ise adını Yeni Delhi’den alan NDM-1 (New Delhi Metallo betalactamase 1) adlı direnç enzimidir. NDM-1 enzimi antibiyotiklerin reçeteleme kuralları dışında gelişigüzel kullanımı sonucu ortaya çıkmaktadır. Sonuçta ise mevcut yüzlerce ilaçtan sadece birkaçının etkili olabildiği ölümcül enfeksiyonlar ile karşılaşılmaktadır. Şu anda Türkiye’de hekimlerin ve hastaların günlük yaşantıda karşı karşıya kaldığı bakteri yukarıda adı geçenden farklı da olsa tedavi seçeneği kolistin ile sınırlıdır. Kolistin, Türkiye’de üretilmeyen bir ilaç olup yurt dışından Türk Eczacıları Birliği (TEB) aracılığı ile temin edilebilmekte idi. Ancak 2010 yılı Nisan ayında bir firmanın kolistin üretim ruhsatı alması sonucu ilaç artık TEB üzerinden temin edilemez oldu. Daha yüksek fiyata ve sadece birkaç eczanede bulunuyordu. Ancak son günlerde ilaç hiç bulunamaz hale geldi. Bunun anlamı hastalarımızın ölümle karşı karşıya kalmalarıdır.


 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?