Domuz Gribi Aşısı Nedir? Kimlere Uygulanır?

Yayın Tarihi : 2014/01/28 12:52 • Güncelleme Tarihi : 2023/06/25 09:39 •

Aşı; öldürülmüş veya zayıflatılmış mikrobun vücuda verilerek bağışıklığın o mikroba karşı artırması beklenir.

Domuz Gribi Aşısı Nedir? Kimlere Uygulanır?

Domuz gribi aşısının nasıl ve kimlere uygulanacağı ve aşı hakkında merak edilenleri Tahlil.com olarak sizin için derledik.

Domuz Gribi Aşısı Nerelerde var?

Dünyada Pandemik İnfluenza H1N1 (İNFLUENZA A (H1N1) AŞISI Avusturalya, Çin, Macaristan ve ABD, Japonya ve pek çok Avrupa ülkesinde üretilmektedir. Domuz Gribi Aşısının Yan Etkisi Var mı? Aşının yan etkilerinin mevsimsel grip aşısı ile benzer olması düşünülmektedir. Lokal deri reaksiyonlarının yanı sıra baş ağrısı, kas ağrısı gibi sistemik etkiler de görülebilir. Bu etkilerin de 1-2 günde geçmesi beklenmektedir.

Domuz Gribi Aşısı Öncelikli Olarak Kimlere Önerilmektedir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından öncelikli olduğu bildirilen gruplar savunmasız ve riskli gruplardır. Hamilelik sırasında riskin arttığı bilinmektedir. Virüsün, genç kişileri daha sık enfekte ettiği düşünülmektedir. Bu grup 6 ay ile 24 yaş arası bireyleri kapsamaktadır. Solunum yolu hastalıkları (astım gibi), kalp hastalıkları ve diabetes mellitus gibi kronik hastalığı olan 25-64 yaş arası bireyler de risk altındadır. Ayrıca bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlarda (organ nakli yapılan hastalar, kanser tedavisi gören hastalar gibi) gribe bağlı ciddi ve ölümcül risklerin arttığı bilinmektedir. Sağlık çalışanları da risk grubu içinde bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığınca Öncelikli Olarak Kimlerin Aşılanması Planlanıyor?

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, domuz gribi aşısının henüz çok yeni olması nedeniyle öncelikli olarak aşıların gönüllülerden oluşan bir grup ve sağlık personeline yapılmasını düşünüyor. Daha sonra ise aşının uygulanması planlanan gruplar ise :

Gebeler (Gebeliklerinin ilk üç ayındaki anne adaylarına aşı önerilmemektedir) 

6 ay, 5 yaş arası çocuklar

Diabetli hastalar, KOAH (Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı)’lı hastalar,

Bağışıklık Sistemi Yetmezliği Olanlar (Kemoterapi alanlar, organ nakli yapılmış hastalar gibi)

İtfaiye, ulaşım, elektrik, doğalgaz hizmeti gibi kritik görevlerde bulunan kamu personeli

Silahlı Kuvvetler mensupları ve asayişi sağlayan kolluk kuvvetleri (emniyet mensupları)

Hacı adayları, yumurta allerjisi olanlar, hamileliğinin ilk 3 ayında olan gebeler ve 6 aydan küçük bebeklere ise aşı önerilmemektedir.

Domuz Gribi Aşısı Kaç Doz Olarak Yapılacak?  

Domuz gribi aşısı tek doz olarak uygulanacak. Domuz gribi viral bir hastalıktır. Aşı; öldürülmüş veya zayıflatılmış mikrobun vücuda verilerek bağışıklığın o mikroba karşı artırması beklenir. Bu sebeple bir doz aşı yeterli olacaktır.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?