GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) Nedir ?

17.03.2017 09:57
GDO yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar, genetik mühendisliği aracılığı ile bir canlıya başka bir canlı türünden gen aktarılarak yeni bir canlı organizma yaratılması olarak tanımlanabilir
GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) Nedir ?
A

GDO yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar, genetik mühendisliği aracılığı ile bir canlıya başka bir canlı türünden gen aktarılarak yeni bir canlı organizma yaratılması olarak tanımlanabilir.
Gen aktarılan canlının DNA'sı değiştirilmekte ve kendi türünde olmayan özellikler kazanmaktadır. Canlılar doğal yaşam döngüsünde değişikliğe uğrarlar.
Gıda olarak yediğimiz bitkilerin büyük kısmı, insanların müdahalesi ile ya da doğal süreçler sonucu gelişerek ve doğal olarak da değişerek, bugünkü özelliklerini kazanmıştır. Ancak bu değişiklikler aynı türün farklı çeşitleri arasında melezlenmeler ile oluşmuştur. Bu yöntemle elde edilen bitkiler, ilaçlara ya da zararlılara karşı daha dirençlidir. Bu da kimyasal böcek ilaçlarının kullanılmasını azaltmaktadır.
Günümüzde mısır ve pamuğun zararlılara, soya ve kanolanın böcek ilaçlarına, papaya ve kabağın da virüslere karşı dirençli olmasında da  GDO teknolojisi sıkça kullanılmaktadır.Genlere müdahale ederek bitkilerin lezzet, besleyicilik ya da dayanıklılık gibi özelliklerini geliştirilebiliyor bununla beraber İstenmeyen durum ve olaylara karşı da daha kolay müdahale edilebiliyor.
GDO teknolojisindeki gelişmeler ve bu tür bitkilerin daha yaygın olarak kullanılması ile birlikte GDO’lu ürünler hakkında tartışmalar ve kuşkular da artmış durumdadır. GDO’lu ürünlerin özellikle insan sağlığı ve çevreye etkileri konusunda bilim adamlarının yaygın endişeleri bulunmakta. GDO içeren yiyeceklerin insan sağlığına zararlı olabileceğini düşünen bilim adamları gen bitkinin içine yerleştirildiği için, onu tüketenlerin de risk altında olacağını ileri sürüyor.
GDO’lu gıdaların zaman zaman kansere yol açtığı iddia edilse de bunun doğruluğunu kanıtlayan ciddi bilimsel veriler henüz elde edilmedi.Ayrıca GDO içeren ürünlerinin tohumlarının çevreye karışarak doğal ürünleri etkileyip yapısını bozabileceğini iddia eden bilim adamları da var. GDO’lu ürünlerin doğal ortama yayılıp yaygınlaşması sonucunda böcek nüfusunun olumsuz etkilenmesi ve tüm eko sistemin çökme olasılığı da ayrı bir endişe konusu.
Sonuç olarak GDO uzun bir süre daha gündemimizi işgal edecek gibi gözüküyor. GDO tahlili yapılması ile GDO lu besinler ortaya çıkarılmaktadır.Bu nedenle GDO tahlili yapan laboratuvarların önemi artmıştır.

GDO Tahlili Hangi Laboratuvarlarda Yapılıyor ?

Ülkemizde şimdilik Tarım Bakanlığına bağlı ,Ankara, Bursa ve Adana Tarım Müdürlükleri bünyesindeki 3 laboratuvar da GDO analizi yapılmaktadır. Bu laboratuvarların her biri günde ortalama 20 numuneden GDO Analizi yapıp, sonuç verebilmektedir. Bu laboratuvarların kısa zamanda ülke genelinde yaygınlaşması planlanmaktadır.

İleri Yaşta Baba Olmak Zorlaşıyor
Uzmanlarca; babalık yaşının artmasının yarattığı ilk problemlerden birinin hamile kalınma oranı olduğu belirtiliyor
Hamilemiyim? Bölümümüze Soru Sormadan Önce Uyarılarımızı Okuyunuz
Hamile olup olmadığınızı öğrenmek veya yaşadığınız cinsel beraberlik sonrası hamilelik ile ilgili kafanıza takılan sorularınızı sormadan önce lütfen aşağıdaki uyarılarımızı okuyunuz
Bitkisel Çaylar ve Normal Çay:Fark Nerede ?
Günümüzde bitkisel çaylara giderek artan bir ilgi var
Meme Büyüklüğü Sorunu ve Meme Estetiği Nedir?
Meme büyüklüğü bayanlar için oldukça rahatsız edici bir durumdur
Kanserli Hücreler Laboratuvar Ortamında Öldürülebiliyor
AKDENİZ Üniversitesi' nde (AÜ) görev yapan bir grup bilim adamı, 6 yıllık çalışma sonunda, ağızdan kullanımında zehirli etki gösteren bir bitkiden elde ettikleri madde ile laboratuvar ortamında kanserli…
Sünnet Yaşı İdeal Olarak Ne Olmalıdır?
Yaz ayları başlayınca sünnet sezonu da açılır
Kilo Vermek İçin 7 Önemli Beslenme Önerisi
Kilo vermek hemen herkesin ortak dileği
Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir ?
Sevgili okurlar, ''Yorgunluk ve Tahliller'' ile ilgili yazıma yoğun ilginiz ve sizden bu konuyla ilgili gelen mailler sonrası çağımızın güncel bir sağlık sorunu olan Kronik Yorgunluk Sendromu ile ilgili…
D Vitamini Doğum Sancısını Azaltıyor
D vitaminin pek çok faydası olduğu bilinmektedir
Kalp Hastaları Nasıl Et Yemeli?
Kalp hastalarının kırmızı eti ne sıklıkla ve hangi miktarda tüketeceği sürekli olarak tartışılan bir konudur
Sakız Mideye İyi Gelir mi?
Sakız çiğnemek; çene kaslarının güçlenmesini sağlar
Kese Sağlığınızı Koruyor
Özellikle yaz aylarında hemen hemen her gün duş alınır. Ancak bu duşlar temizlikten ziyade, ferahlamak amaçlıdır ve tam bir temizlikten bahsedilemez. Oysa ki, tam bir banyo yapmak, vücuttaki her türlü…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com