Çocuklara Domuz Gribi Aşısı

30.01.2014 06:51
Çocuklarımıza Aralık ayı ile birlikte domuz gribi aşısı yapılması ,Sağlık Bakanlığınca başlıyor
Çocuklara Domuz Gribi Aşısı
A

Çocuklarımıza Aralık ayı ile birlikte domuz gribi aşısı yapılması ,Sağlık Bakanlığınca başlıyor.Bu konuda farklı görüşler kafaları karıştırmış durumda.
Medyada çıkan haberlere göre velilerin önemli çoğunluğu çocuklarına aşı yaptırmayı uygun bulmuyor.Bu konuda sitemizde devam eden ankette de çocuklara domuz gribi aşısı yaptırmak istemeyenlerin oranı çok daha yüksek.
 Öncelikle aşılamanın tamamen gönüllülük esasına dayanan bir uygulama olması ve çocukların da ancak velilerinin onayı ile aşılanabileceğinin altını çizmek gerekli. Bilim adamları ise çoğunlukla domuz gribi aşısının çocuklara uygulanmasının gerekli olduğu görüşünde.
Sağlık Bakanlığı web sitesinde öncelikle 6 ay-5 yaş arası çocuklar ve Aralık 2009 tarihinden itibaren ise okul çocuklarına aşılama yapılacağını bildirmektedir. Tahlil.com olarak kullanıcılarımız için bu konuda, kısa bir değerlendirme hazırladık.
Burada amacımız çocuklarına domuz gribi aşısı yaptırıp yaptırmama konusunda kararsız olan anne babalara bir görüş açısı sunabilmektir.
Her çocuk sağlık yönünden farklı özelikler taşımaktadır.Kimisi sıklıkla hasta olurken,kimisi hastalıklara dayanıklıdır.Yumurta alerjisi gibi alerjik özellikli çocuklar olabileceği gibi alerjik durumu olmayan çocuklar da vardır.
Bu nedenle aşılama kararı vermeden önce tercihen çocuğunuzu sürekli takip eden bir doktor varsa onun görüşünü almak en önemli faktördür. Diyabeti olan veya immun sistemi yani bağışıklık sistemi bozuk olan çocukların aşılanması önem arz etmektedir. Alerjik Astım gibi solunum sistemi bozuk olan çocuklarda da aşılama öncelik taşımaktadır. Kreş,anaokulu veya okula giden çocukların evde bebek veya küçük yaşta kardeşi varsa , kardeşine de olası bir grip enfeksiyonunu taşımaması açısından aşılanması önerilebilir. Çocukların evde hamile bir annesi de varsa,aynı şekilde anneyi de potansiyel bir enfeksiyondan koruma amacıyla aşılanması faydalı olabilir. Sık olarak hastalanan çocuklar (yılda 5-6 kez gibi) aşılanmada öncelikl taşıyabilirler.
Önceki yıllarda da mevsimsel grip aşısı olan çocukların,benzer yan etkileri olan domuz gribi aşısını da olmaları önerilebilir. Sonuç olarak aşılama konusunda son karar, Sağlık Bakanlığı’nın uyarıları da göz ardı edilmeden,mutlaka uzman bir hekime danışmak suretiyle anne-babalar tarafından verilmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Pazartesi Sedndromunu Işıkla Yenin
Pazartesi günleri çalışmaktan keyif alınmaması ve hafta sonunun ardından işe veya okula gitmenin istenmemesi sık görülen bir durum olup Pazartesi Sendromu olarak adlandırılır.
Tüp Bebek Tedavisinin Tekrar Denenmesi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Direktörü Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.
Gençleşmede PRP Yöntemi
PRP; trombositten zenginleştirilmiş plazma demektir. Genç görünmek isteyenler de estetik amaçlı olarak PRP yöntemine baş vuruyor.
Prostat Muayenesi Nasıl Yapılır?
Prostat, her erkekte olan ve idrar kesesini çevreleyen bir bezdir.Prostat muayenesinin de nasıl yapılacağı erkekler için sıklıkla merak edilen bir konudur.Peki prostat muayenesi nasıl yapılır.Aşağıdaki…
Gözünüz mü Seğiriyor ?
Göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılması sonucunda ortaya çıkar.
Kıl Kurdu Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Barsak parazitleri dünya nüfusunun yaklaşık yarısından fazlasının sağlığını olumsuz etkiler.
Kulak Estetiği ( Kepçe Kulak Düzeltilmesi) Nedir
Kulak estetiği ve özellikle de kepçe kulak düzeltilmesi amacıyla yapılan plastik cerrahi girişimleri hastalarca sıklıkla merak edilen bir konudur.
Uçakta Çocuğun Kulak Sağlığı Nasıl Korunur?
Uçak yolculuğunda en sık meydana gelen sorun; kulak ağrısıdır. Yetişkinlerin kulak sağlığını korumak için bazı yöntemleri olsa da, bu yöntemleri çocuklarda kullanmak her…
Çocuğunuz Vejeteryan mı ?
Çocuklarınızın büyümesiyle birlikte sizin dışınızda gelişen, hayat görüşlerine ve yaşam tarzlarına uygun olarak davranış değişiminde bulunabilirler
Şurup Nasıl Saklanmalıdır?
Şişe ilaçlar açılmadan önce güvenli bir şekilde her ortamda bozulmadan nasıl durabilir? Açıldıktan sonra güvenliği nasıl korunur? Buz dolabında mı yoksa oda sıcaklığında…
Tahlil.com'a Sorulmuş Binlerce Soru ve Cevabı Okuyabilirsiniz
Tahlil.com'a her gün onlarca soru geliyor.Gelen sorular ise uzmanlarımızca sırayla cevaplanıyor.Tahlil.com'a gelen soru ve cevapları aşağıdaki bağlantılardan okuyup merak ettiğiniz tüm bilgileri…
Yumurtada Kan Lekesi Neden Olur?
Yumurta; yüksek besin içeriği ve tok tutma özelliği sayesinde, bebeklik döneminden itibaren her yaş grubuna hitap eden özel besinlerdendir. Bu durumda doğal olarak yumurtalar…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com