;

Dönüştürülmüş Bozukluk (Histerik Nevroz) Hastalığı Nedir?

Yayın Tarihi : 2018/02/19 11:29 • Güncelleme Tarihi : 2018/02/19 11:29 •
Dönüştürülmüş bozukluk veya histerik nevroz, fiziksel bozukluklar kendini göstererek organik bir sebep olduğunu düşündürmesine karşın psikolojik temellere dayanan bir hastalıktır

Dönüştürülmüş bozukluk veya histerik nevroz, fiziksel bozukluklar kendini göstererek organik bir sebep olduğunu düşündürmesine karşın psikolojik temellere dayanan bir hastalıktır.
Kişinin genellikle gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde görülen bu hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir.
Kişinin yaşadığı kaygı, stres, ilgi görme isteği veya ortamdan kendini uzaklaştırma eğiliminin bu hastalığın çıkışına neden olduğu düşünülmektedir.
Dönüştürmüş bozukluklara örnek olarak hamilelik kaygısı sonucu yaşanan mide bulantıları, kusma ve bayılmalar verilebilir.
Aslında hamilelik oluşmasa bile kişinin yaşadığı yoğun stres ve kaygı sonrası hamilelikte görülen fiziki belirtiler ortaya çıkmaktadır. Sebep olmaksızın yaşanan kısa süreli felç, körlük ve nöbetler de histerik nevroz’a örnek olarak verilebilir.
Dönüştürülmüş bozukluğa sebep olan nedenin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması için tedavi uygulanması, bu hastalıktan kurtulmanın en kesin yoludur. 

Yorumlar

Yorum
; ;