E Konsültasyon (Online Doktor Hizmeti) Nedir?

10.06.2020 11:34 | Güncelleme: 10.06.2020 08:38 | Yazar: Dr. Cem Argun
E Konsültasyon diğer bilinen adıyla da Online Doktor Hizmeti günümüzde sıklıkla tercih edilen dijital ortamda verilen bir sağlık hizmetidir.Özellikle Covid 19 pandemisi sonrası hastalar ve sağlık merkezleri tarafından daha sık tercih edilmektedir.Bu yazımızda E Konsültasyon - Online Doktor hizmeti hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.
E Konsültasyon (Online Doktor Hizmeti) Nedir?
A

E Konsültasyon Nedir?

Günümüzde hastaların ilgili doktorlara internet aracılığı ile görsel ve dijital ekipmanlar aracılığı ile ulaşıp uzaktan danışmanlık hizmeti giderek yaygınlaşıyor. Online doktor hizmeti olarak da bilinen bu sağlık hizmeti her geçen gün daha önemli hale geliyor.
Özellikle Covid-19 salgını sonrası enfeksiyon kapma korkusu ile hastanelere ve sağlık kuruluşlarına doğrudan başvuruda bulunmak istemeyen kişiler doktorlarına uzaktan teknolojinin de yardımıyla bağlanarak sağlık danışmanlığı almak istiyor.
Doktor ile hasta arasında uzaktan bağlantı ile çevrimiçi olarak sağlanan bu hizmete ise E-Konsultasyon adı veriliyor.
E-Konsultasyon aracılığı ile hastalar şikayetlerini ve semptomlarını elektronik ortamda doktora iletiyor.
Hastanın hastalığa dair şikayetlerini ve belirtileri ile semptomlarını değerlendiren doktor ise hastanın sağlığı yönünden gereken yönlendirmelerde bulunuyor.
E-Konsultasyon aslında dijital ortamda gerçekleştilen bir triyaj yöntemidir.
E-konsültasyonlar servis veren sağlık kuruluşunun verdiği hizmete göre farklı iletişim şekilleri ile olabilir.
Hastalar danışacakları konuları servis veren merkezin web sayfasına yazılı olarak iletip cevaplarını veya yapılacak bilgilendirmeyi yazılı olarak alabilir. Kendi kişisel mail adresine gerekli bilgiler ve cevaplar yönlendirilir.
Günümüzde yaygın olarak kullanılan Zoom, Skype gibi veya buna benzer uygulamalar ile de hasta ve doktor görüntülü olarak görüşebilir.
Görüntülü konuşmaların sağlıklı olması için en az 20 dakika ayırılması önerilmektedir.Kişinin hastalığı, gereksinimi veya hangi branşta hizmet alacağına ilişkin olarak bu görüşme süreleri uzayabilir.
Hastalar bu hizmetler için servis veren merkezin talep ettiği ücreti öderler.

Triyaj Nedir?

Triyaj uygulaması yüz yıllar öncesine dayanan bir yöntemdir.İlk olarak savaşlarda yaralanan yaralıların tedavisinde önceliğin saptanmasında kullanılmıştır.Günümüzde ise acil servisler ve sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların semptomları ve şikayetleri değerlendirilerek hastalıkları ciddi olanların öncelikli tedavi edici sağlık hizmeti almaları üzerine işleyen bir yöntem olarak kullanılmaktadır.
E- konsültasyon da bu hizmeti alanların arasında şikayetleri ve semptomları değerlendiren hastalardan acil veya öncelikli olarak tedavi alması gerekenlerin ayıklandığı bir çeşit triyaj uygulamasıdır.

E-Konsültasyonun Faydaları Nelerdir?

Özellikle Covid-19 pandemisi gibi hastalık kapma yönünden riskli olan sağlık kuruluşlarına başvuruyu minimize ederek ön bir sağlık danışmanlığı hizmeti alınıp hastanın gerekiyor ise sağlık merkezine ve hangi branşa yönlendirileceği yönünden büyük yarar sağlamaktadır.
Örneğin depresyon ve anksiyete gibi bazı psikiyatrik hastalıklar standartlara uygun bazı sorularla önceden tespit edilip hasta psikiyatri uzmanına yönlendirilebilir.
E-konsültasyon ile hastanın durumunun aciliyeti ve ne ölçüde öncelikli tedavi alması gerekliliği ortaya konulur.
Hastanın öncelikli tedavi alması gerekiyor ise, hasta ilgili branş hekimine yönlendirilir.Hastanın sağlık nedeniyle hastane veya sağlık kuruluşuna gitmesi uygun olmayacak ise gerekirse hastanın evine doktor ve sağlık personeli yönlendirilip evde sağlık hizmeti desteği verilebilir.

Sağlık siteniz Tahlil.com olarak da 10 yılı aşkın bir süredir e-konsültasyon ve online doktor hizmetini başarıyla sürdürüyoruz. Üyelerimizden gelen 86 000'i aşkın soruyu cevaplamış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
Tahlil.com ekibinin online olarak cevaplamış olduğu soruları aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

Cevaplanmış Sorular
Cevaplanmış Yorumlar

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Vücutta D Vitaminin Görevleri Nelerdir?
Uzmanlar yaz aylarında sıklıkla güneş ışınlarından faydalanmayı, özellikle bebek, çocuk ve yaşlılara sıklıkla önermektedir. Herkesin bildiği gibi; bunun altında yatan sebep D vitaminidir.
Okul Demek Düzen Demek
Tatil zamanlarında yapılan yemek kaçamakları, uyku kaçamakları, düzenli alışkanlıkların kaçamakları, okullar açılınca yeniden rutine ve sağlıklı şekline dönmektedir.
Sapı da Kıymetli Çıktı
Doğal antibiyotik olarak bildiğimiz sarımsağın sadece iç kısmını tüketiyoruz. Oysa ki, ağırlığının % 10 u sap olarak çöpe atılıyor. Bu da bilim insanlarını sarımsağın sap ve kabuk…
Bebek Masajının Önemi
Masaj, dokunsal ve bası yöntemiyle his uyandırmak şeklinde yapılan rahatlama yöntemidir. Bu uygulama özellikle bilinçli eller tarafından doğru şekilde yapılıyorsa, vücutta inanılmaz…
Öğrencilere Kahve Yerine E Vitamini
Kahve, son yılların tempolu yaşamında tüketimi en çok artan sıvılardan olmuştur. Yapılan araştırmalar; sudan sonra en çok tüketilen içeceğin kahve olduğunu ortaya koyuyor.
Her Besini Tüketin Ancak Kararında Tüketin
Besin tüketimi, insanların yaşaması için gerekli olan enerjiyi sağlama biçimidir. Yani aslında yaşamak için yemek yenir. Ancak besinler öyle bir sektör oluşturmuştur…
Vazelin Nasıl Bulunmuştur? Nasıl Kullanılır?
Vazelin; çok eski zamanlardan beri kullanılan kozmetik bir üründür. Günümüzde diğer kozmetiklere oranla kullanımı daha düşüktür. Ancak bir dönemin…
Yaş ve Cinsiyete Göre Günlük Magnezyum İhtiyacı Ne Kadardır?
Magnezyum; vücutta olmazsa olmaz elementlerdendir. Vücutta 300 den fazla reaksiyonda yer alması bu gerçeği doğrular niteliktedir.
Bebek ve Çocuklar Hangi Balığı Yemeli?
Omega 3; beyin gelişimi için en önemli yağdır. En fazla balıkta bulunur. Bu gerçek artık çok yaygın olarak bilinmektedir. Ancak hangi balık omega 3 zenginidir. Ya da hangi balığı…
Mutfak Hijyeninde Püf Noktalar
Mutfak hijyeni, insan sağlığı için vazgeçilmez unsurlardandır. Çünkü mikrobun vücuda en kolay alındığı yöntem, ağız yoludur. Ağız yolu ile alınan besin beraberindeki…
Kendi Balığımız Uskumru
Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz, çeşitli balıklara da ev sahipliği yapmaktadır. Farklı içerik ve zenginlikteki balıkları tanımamak ve tüketmemek, yapılan en büyük…
Yeni Alınan Kıyafet Neden Yıkanmalı?
Hijyen; sağlıklı yaşamanın en önde gelen kuralıdır. Besinlerde hijyen, kıyafette hijyen, vücutta hijyen, evde hijyen kaliteli yaşamın başlıca sırrıdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com