Rus Covid 19 (Corona Aşısı) Son Durum

05.09.2020 09:24 | Güncelleme: 05.09.2020 09:25
Dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet'de Rus bilim adamlarının Rus aşısı ile ilgili yaptıkları bir çalışmanın sonuçları yer aldı.Bu çalışma Rus aşısının umut verici olabileceği konusunda bir takım doneler veriyor.Ancak aşının bilimsel etkinliğinin ise önümüzdeki süreçte yapılacak Faz 3 denemeleri sonrası ortaya çıkacağı konusunda görüş birliği bulunmakta.
Rus Covid 19 (Corona Aşısı) Son Durum
A

Dünyanın saygın Tıp Dergilerinden olan Lancette Rus Rus Covid 19 (Corona Aşısı) ile ilgili sevindirici bir tıbbi makale yayınlandı.

Haziran  ve Temmuz 2020 de çalışmaya dahil edilen 76 kişinin tamamında aşı antikor oluşturmayı başardı. Bu kişilerde ateş, baş ağrısı, halsizlik  ve eklem ağrısı gibi yan etkiler görüldü.Ancak buy an etkilerin hafif olduğu belirtildi. 

Çalışmaya göre, aşı sonrası gelişen nötralize edici antikor tepkisi düzeyi, Covid 19 enfeksiyonuna yakalanan kişilerin doğal olarak iyileşmesi sonrası gelişen antikor tepkisine benzer olarak bulundu. 

Bilimsel çalışma sonucu, aşı sonrası 4 hafta içinde  bağışıklık sisteminde önemli rol sahibi olan T hücrelerinden gelen tepkinin de oluştuğu ortaya çıkarıldı.

Rus bilim adamlarının çalışmasını değerlendiren Avrupalı bilim adamları ise her ne kadar bu çalışmanın aşının faydası konusunda umut verebileceğini gösterse de aşının etkinliğinin önümüzdeki süreçte yapılacak olan Faz 3 denemeleri sonrası ortaya çıkacağı konusunda görüş bildirdiler.

 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Antibiyotiğe Dirençli Bakteriler: Kendi Düşmanını Yaratmak
Antibiyotik kullanımı, bakteri kökenli enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun!
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, tüm dünyanın birlikte kutladığı eşitlik, dayanışma, birlik ve haksızlıkla mücadele günüdür.
Gözyaşı da Değişir
Gözünüzden neden yaş geldiği; nasıl geldiğini de değiştirir
Mutsuzluk Nedir?
Mutsuzluk, genel anlamıyla kişide yaşam isteğinin azalması, kendisini umutsuz ve çaresiz hissetme durumu olarak tanımlanabilir.
Tarçın Sağlığımız İçin Son Derece Yararlı Bir Baharattır
Tarçın, dünyadaki binlerce baharat gibi birçok hastalığa iyi gelir.
Gıda İntoleransı: Yaz Meyveleri ve Sebzeleri Gıda İntoleransını Tetikleyebilir
Ülkemizde üretilen ve tüketilen meyve sebze kombinasyonları her mevsimde büyük bir çeşitliliğe sahiptir.
Oruç Tutmak Zayıflatır mı?
Ramazan ayında oruç tutanlar oruç tuttukları için kilo verip vermeyeceklerini de sıklıkla merak eder. Peki oruç tutmak zayıflatır mı? Aşağıdaki yazımızda bu çok merak…
Yaş Aralıklarına Göre Olması Gereken Nabız ve Kalp Atış Hızı
Nabız, bir dakikalık süreç içinde ölçülen kalp atış hızı olarak bilinir. Dakikada kalbin kaç kere attığı ölçülür. Nabız ölçümü…
LDL Kolesterolü Düşüren Sentetik Ürünler Nelerdir?
Kolesterol yüksekliği birçok kişide bulunabilen bir hastalıktır.LDK kolesterol yüksekliği ise istenmeyen bir durumdur. LDL kolesterolü düşüren bazı sentetik ürünler…
Yazın Hangi Yiyecekleri Yemeliyiz?
Artan sıcaklıklarla birlikte çoğu insanın yeme alışkanlığı değişir.
HPV Nedir?
HPV’nin açılımı; human papiloma virus’tur.
Yumurta Ne zaman Döllenir?
Gebelik planlamasında, esas alınan, yumurtlama dönemidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com