SHIH POO Cinsi Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları

24.06.2020 01:17 | Güncelleme: 24.06.2020 01:18
Shih Poo nadir bir köpek türüdür.Ancak çok sevimlidir.Shih Poo, Shih Tzu ve Poodle köpeklerinin karışımı sonucu oluşmuş ayrı bir cinstir.
SHIH POO Cinsi Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları
A

Shih Poo Cinsi Köpek Nedir? 

Shih Poo, Shih Tzu ve Poodle köpeklerinin karışımı sonucu oluşmuş ayrı bir cinstir. Bu melez köpek cinsi diğer melezlerde de olduğu gibi her iki ailesinden aldığı sağlık sorunları karşı savunmasızdır.

SHIH POO Cinsi Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları 

Brakisefali Hava Yolu Sendromu

Bu sendrom, kasılmış burun delikleri, parçalan trakea ve uzamış yumuşak bir damak içeren anatomik kusurların birleşimidir. Bu birleşim hava akışının tıkanmasına neden olur ve solunum problemleri yaratır. Shih Pooların stres veya heyecan verici koşullar altında olması durumunda en yaygın olaydır. Sorunların ciddiyeti durumunda, köpeğinizi acilen veterinere götürmelisiniz!

Diş Hastalıkları

Shih Poolar da tıpkı diğer köpek cinsleri gibi diş hastalıklarına karşı savunmasızdır ve bu durum diş sıkışması, tartar oluşumu ve periodontal hastalıkların oluşmasına neden olur. Bunların tümü yaklaşık 6-7 aylık yavru Shih Poolarda teşhis edilebilir. Bu köpekler diş problemlerine meyilli olduğundan köpeğinizin ağız hijyenin korudumaya ve dişlerini günde iki kez fırçalamaya özen gösterin.

Kalça Displazisi

Bu gelişimsel bozukluğa Shih Poolardaki kalça eklemlerinden biri veya her ikisi de neden olabilir. Kalça displazisi, Shih Poolarda görülen yaygın bir durumdur ve köpeğinizde topallama ve yürüme bozukluklarına bile yol açabilir. Bunu fark ettiğiniz an acilen bir veteriner hekime başvurun! 

İntervertebral Disk Hastalığı

Bu hastalık, Shih Poo köpeğinin omurga bölgesinde şok emici disklerin dejenerasyonuna neden olur. Bu dejenerasyon, yaşlı köpeklerde sık görülen sinir yoğunlaşmasına ve şiddetli ağrıya yol açar. Bu durumun tedavisi için anti-eflamatuar önerilir, ancak kritik vakalarda cerrahiye başvurulması gerekmektedir.

Keratokonjonktivit Sicca

Göz kapaklarında gözyaşı bezleri yıkıldığında gözyaşı üretimi azalır ve “kuru göz”e( bu hastalığın diğer adıdır.) neden olur. Göz; tahrişe, iltihaplanmaya ve yüzey izine karşı savunmasızdır.

Patellar Lüksü 

Patellar Lüksü, köpeğin diz kapağının hafifçe yer değiştirmesinin doğrudan bir sonucu olan periyodik arka uzuv topallığı ve topallamayla ilgilidir. Bu durum için cerrahi, artriti önlemek ve topallamayı düzeltmek için tek seçenektir.

Radikal Retina Atrofisi

Bu hastalık Poodle melezlerinde yaygındır bu yüzden Shih Poolarda da sıkça görülür. Temel olarak sinirle ilgili, sonunda görme kaybına ve gece körlüğüne yol açabilen regresif bir bozukluktur. Üreme öncesi köpeğinizin ebeveynini test ettirin. Teşhis edilebilen ve çabuk tedavi edilebilen bir bozukluktur.

Sebase Adenit

Bu enflamatuar cilt bozukluğu, sonunda saç dökülmesine, cilt tahrişine ve ciltle ilgili diğer enfeksiyonlara yol açabilen şişmiş sebum üreten deri bezleri nedeniyle oluşur. Doktorlar bu durumda genellikle  temel anti-enflamatuarlar ve tıbbi şampuanları önermektedir.

Von Wilebrand Hastalığı

Von Wilebrand hastalığı, kalıtsal bir hastalıktır, trombosit aktivitesinin kötüleşmesi ve zayıflatılmış grafit oluşumu sonucunda oluşur. Eğer Shihpoo’nuzda devamlı kanama oluyorsa, nötralizasyon olarak bilinen cerrahi bir prosedür geçirmeniz gerekmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kemiklerin Güçlenmesi İçin Tüketilmesi Gerekenler Nelerdir?
Vücudumuzda destek görevi yapan kemik dokumuzun genç yaşlardan itibaren güçlü ve sağlam kalmasını sağlamak oldukça önemlidir
Daha Genç Görünmenin Yolları Nelerdir?
Yaşınız ilerlesin ancak cildiniz değişmesin aynı kalsın mı istiyorsunuz? Evet bu herkesin ortak korkusudur
Kilo Verememek 7 Nedene Bağlı Olabilir
Herkes zayıflamak için sporun ne kadar önemli olduğunun farkında ama buna rağmen bazıları için spor ekstra bir şeydir ve yavaş metabolizmasını hızlandırmak için herhangi bir şey yapmaz
E vitamini Kansere Karşı Birebir Etkilidir
Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre E vitamini prostat kanseri hücrelerini hayatta tutan enzimileri etkisiz hale getirerek kanserle mücadele eder
Gebelikte Annenin Cep Telefonu İle Konuşması Bebek İçin Zararlı mıdır?
Embriyonu  büyümesi dönemlerde sinir sisteminin şekillenmesi bebeğin sağlığı için çok önemlidir
Hafif (Light) Sigara Daha mı Masum?
Hafif yada light sigara olarak bilinen sigaralar ile normal olarak tanımlanan diğer sigaralar arasındaki en önemli farklılık içerdikleri katran ve nikotin miktarıdır
Az Yağlı Süt ve Süt Ürünleri Tüketmek, Yağ Atımını Arttırıyor
Doğru bir beslenme diyetinde vazgeçilmez olan süt ve süt ürünleri, ideal kilomuza ulaşmamız için de bize yardım ediyor
Göz Seyirmesi Nedir?
Göz seyirmesi sıkça rastlanan bir durumdur, hemen her kişide yaşamının belirli bir döneminde görülebilir
Kızlarda Adet (Regl ) Görme Kaç Yaşında Başlar?
Anne ve babalar kızlarının ilk olarak ne zaman göreceğini sıklıkla merak etmektedirler
Kilo Kontrolü İçin İnsülini Az Salgılatan Besinler Tüketin
Kilo vermek ve kilo verdikten sonra da verdiğimiz kiloları kontrol altına almak hemen herkesin en büyük arzularından biridir
Rezene Adet Düzensizliklerine İyi Gelebilir
Rezene aromatik bir bitkidir ve  yaprakları büyük oranda östrojen ve diğer kadın hormonlarından içerir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com