HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

24.05.2020 07:43 | Güncelleme: 30.05.2020 02:56
Hayat Eve Sığar uygulaması ile kontrollü sosyal hayat kapsamında yurtdaşlarımıza özellikle seyahat ve ziyaretlerinde önemli kolaylıklar geliyor.Seyahat izni için bu kodun alınması büyük kolaylık sağlayacaktır.Bu yazımızda HES kodunun ne olduğu, nasıl alınabileceği ve kodu alan kişinin seyahatlerinde nasıl kolaylıklar getireceği konusunda önemli bilgiler bulabilirsiniz.
HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?
A

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu Covid 19 pandemisi sırasında yurtdaşlarımızın ve halk sağlığının korunması amacıyla seyahat veya çeşitli amaçlarla ziyaret gibi ihtiyaçlarda, ilgili kişinin Covid-19 enfeksiyonu yönünden bir riski olup olmadığının belirlenmesinde kullanılmaktadır. İlgili kişinin kontrol sırasınd apaylaşyığı kod yetkili otoriteler tarafından sorgulanacaktır. Ancak HES kodu tek başına seyahat izni belgesi yerine de geçmemektedir.Seyahat izin belgesi için ayrıca E-devlet üzerinden de başvuru yapılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı, Hayat Eve Sığar uygulamasının seyahatlerde izin belgesi olacağı şeklnde bir bilgi paylaştı.
 "Hayat Eve Sığar uygulaması ile yurtdaşlarımızın seyahat izin belgesi almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna, kaymakamlık ve valilere gitmeleri gerekmediği de belirtildi.
Güncel yasal prosedürlere göre Corona virüsü pandemisi sebebiyle yurt içi. seyahat yasağı ve belli tarihlerde sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu süreçte çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen yurtdaşlar izin belgesi alıyorlar. Hayat Eve Sığar uygulamasından alınacak kod vasıtasıyla seyahatlere izin verilebilecek.
Bu uygulamayı akıllı telefonlarına indiren yurtdaşlarımız aldıkları kodu seyahatlerde serbest geçiş kartı olarak kullanabilecekler.
Bu kod uçak, tren veya otobüsle seyahat etmeyi planlayanların işlerini d ekolaylaştıracak.Bu sayede yolculuk edecek kişilerin Covid 19 enfeksiyonu yönünden risk taşımadığı da belirlenecek.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu, aklıllı telefonlara indirilecek olan "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabiliyor. Uygulamaya girdikten sonra  "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilip ve kod alınacak.

Uygulamada kod alınması, alınan kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, kullanıcının kendi insiyatifinde olacak.
Yurtdaşlarımız, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden istediği kadar kod alabilecek.Aldığı kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, istediği takdirde de aldığı kodu iptal edebilecek veya yetkilerini kaldırabilecek.

Bir diğer yol ise HES kodunun kısa mesaj ile alınması. Kısa mesaj ile HES kodu almak için yapılacak prosedür ise çok kolay. Mesaj kısmına HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e KISA MESAJ gönderilecek.  Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 sene ile sınırlandırılacak. Dileyen yurtdaşımız ise süreyi kendi belirleyip mesaja bunu yazacak.
Örneğin 10 gün geçerli kod almak için şu şekilde bir mesaj gönderilebilecek.
(Kısa mesaj örneği: HES 1123456789 4321 10. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 10 gün geçerli olacak.)

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl İndirilir?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması Google Play Store ve AppStore üzerinden indirilebiliyor. Uygulamayı mobil marketlerden ücretsiz indirebilirsiniz.
Uygulamanın nasıl telefonunuza indirileceği konusunda detaylı bilgi için tıklayınız....

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Patoloji Nedir,Patolog Kimdir? Genel Bilgiler:
Patoloji Bilim Dalı ve Patoloji laboratuvarlarının çalışma alanı sıklıkla tam olarak bilinmez
Oruç Tutan Şeker Hastaları
Ramazan ayında oruç tutacak Şeker hastalarının oruç tutarken dikkat etmesi gereken unsurları sizler için derledik
Egonuza 'Dur' Deyin!
Kişi sosyal ilişkilerinde çoğu zaman çıkmaz bir duruma girdiğini ve ilişkiyi bir türlü yürütemediğini düşünür
Göz Altı Morluklarından Nasıl Kurtulabiliriz?
Daha çok kadınlarda görülen gözaltı morluğu yoğun bir iş günü, uykusuz kalma, stres, bilgisayar veya televizyon ekranına fazla bakma gibi etmenlerin işaretidir
Yeşil Çay ve Faydaları
Yeşil çay, yaklaşık olarak milat öncesi 3000'li yıllara kadar dayanan eski tarihli bir içecektir
Mineral Eksikliği Sigara Kullanımından Kaynaklanabilir.
Sigara tüketen kişilerde mineral ve vitamin eksikliği sıklıkla görülmektedir
Bebeğimizin Boy Uzaması Normal mi?
Çocukların ergenlik dönemine kadar sürekli boyları uzar ancak bu boy uzaması ergenliğe kadar yıllık 3 cm’den azsa bir uzmanla danışmanız gerekir
Kanserlerde Beslenme
Kanserin beslenme alışkanlıkları ile ilişkili olabileceği konusunda çeşitli görüşler vardır
Aile Hekimliği Nedir?
Aile hekimliği, ülkemizde de kullanılan ve hastalıkların erken tanı ve tedavi takibi için geliştirilmiş bir yöntemdir
Çocuğunuz Aşırı Duygusalsa Ne Yapılmalı?
Çocuklar da yanı yetişkinlerde olduğu gibi duygu durum bozukluğu yaşayabilir veya yaşanan olaylara aşırı tepki gösterebilirler
Ramazanda Nelere Dikkat Edilmeli ?
Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken önemli bir konu nasıl beslenmemiz gerektiğidir
Boyunuzun Uzaması İçin Yüzün!
Boy, bebeklik döneminden ergenliğin son dönemine kadar uzamaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com