HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

24.05.2020 07:43 | Güncelleme: 30.05.2020 02:56
Hayat Eve Sığar uygulaması ile kontrollü sosyal hayat kapsamında yurtdaşlarımıza özellikle seyahat ve ziyaretlerinde önemli kolaylıklar geliyor.Seyahat izni için bu kodun alınması büyük kolaylık sağlayacaktır.Bu yazımızda HES kodunun ne olduğu, nasıl alınabileceği ve kodu alan kişinin seyahatlerinde nasıl kolaylıklar getireceği konusunda önemli bilgiler bulabilirsiniz.
HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?
A

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu Covid 19 pandemisi sırasında yurtdaşlarımızın ve halk sağlığının korunması amacıyla seyahat veya çeşitli amaçlarla ziyaret gibi ihtiyaçlarda, ilgili kişinin Covid-19 enfeksiyonu yönünden bir riski olup olmadığının belirlenmesinde kullanılmaktadır. İlgili kişinin kontrol sırasınd apaylaşyığı kod yetkili otoriteler tarafından sorgulanacaktır. Ancak HES kodu tek başına seyahat izni belgesi yerine de geçmemektedir.Seyahat izin belgesi için ayrıca E-devlet üzerinden de başvuru yapılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı, Hayat Eve Sığar uygulamasının seyahatlerde izin belgesi olacağı şeklnde bir bilgi paylaştı.
 "Hayat Eve Sığar uygulaması ile yurtdaşlarımızın seyahat izin belgesi almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna, kaymakamlık ve valilere gitmeleri gerekmediği de belirtildi.
Güncel yasal prosedürlere göre Corona virüsü pandemisi sebebiyle yurt içi. seyahat yasağı ve belli tarihlerde sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu süreçte çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen yurtdaşlar izin belgesi alıyorlar. Hayat Eve Sığar uygulamasından alınacak kod vasıtasıyla seyahatlere izin verilebilecek.
Bu uygulamayı akıllı telefonlarına indiren yurtdaşlarımız aldıkları kodu seyahatlerde serbest geçiş kartı olarak kullanabilecekler.
Bu kod uçak, tren veya otobüsle seyahat etmeyi planlayanların işlerini d ekolaylaştıracak.Bu sayede yolculuk edecek kişilerin Covid 19 enfeksiyonu yönünden risk taşımadığı da belirlenecek.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu, aklıllı telefonlara indirilecek olan "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabiliyor. Uygulamaya girdikten sonra  "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilip ve kod alınacak.

Uygulamada kod alınması, alınan kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, kullanıcının kendi insiyatifinde olacak.
Yurtdaşlarımız, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden istediği kadar kod alabilecek.Aldığı kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, istediği takdirde de aldığı kodu iptal edebilecek veya yetkilerini kaldırabilecek.

Bir diğer yol ise HES kodunun kısa mesaj ile alınması. Kısa mesaj ile HES kodu almak için yapılacak prosedür ise çok kolay. Mesaj kısmına HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e KISA MESAJ gönderilecek.  Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 sene ile sınırlandırılacak. Dileyen yurtdaşımız ise süreyi kendi belirleyip mesaja bunu yazacak.
Örneğin 10 gün geçerli kod almak için şu şekilde bir mesaj gönderilebilecek.
(Kısa mesaj örneği: HES 1123456789 4321 10. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 10 gün geçerli olacak.)

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl İndirilir?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması Google Play Store ve AppStore üzerinden indirilebiliyor. Uygulamayı mobil marketlerden ücretsiz indirebilirsiniz.
Uygulamanın nasıl telefonunuza indirileceği konusunda detaylı bilgi için tıklayınız....

Aşı Nedir? Aşı Karşıtlığı Doğru mudur?
Aşı; laboratuvar şartlarında öldürülmüş veya zayıflamış mikrobun vücuda enjekte edilerek, vücudun o mikrobu tanımasını sağlamaktır.
Yürüyüşün Faydalı Olması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?
Yürüyüş; diğer sporlara göre herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek, pek çok yönden avantajlı bir spordur. Hiçbir engeli, bahanesi olmayan bir spordur.  
Sahurda Nasıl Beslenmeli?
Ramazan aylarının gelmesiyle birlikte; doğru beslenme konusu bir kez daha gündeme gelmektedir.Yaklaşık 17 saat süren açlık; günlük hayatı etkilememeli, iş veya okul başarısını…
Plazma Lipo Yöntemi Nedir? Işık Topu İle İncelme
Plazma Lipo Yöntemi ve ışık topu ile incelme konusunda Prof.Dr.Cihat Baran okurlarımızı bilgilendiriyor.
Anne Karnında İlk 3 ay Beslenme
Gebelik; çoğu zaman planlı olsa da, bazen sürpriz gebelikler olabilir ve anne bir süre fark edemeyebilir
Omega-3 Nedir? Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?
Omega-3 yağ asitleri inanılmaz derecede önemlidir. Vücudunuz ve beyniniz için pekçok sağlıklı ve etkili faydaları vardır. Aslında, omega-3 yağ asitleri olarak çok az besin…
Hamilelikte Sağlıklı Kilo Alma Oranı Nedir?
Hamilelik sürecinde görülen kilo artışı kimi zaman kadınların hamilelik sonrası en büyük sorunlarından birisidir.
Omega-3 Nedir?
Günümüzde Omega 3 sıklıkla konuşulan bir madde olmuştur.Omega 3 bir yağ asididir.
Vücutta Protein Eksikliği Nedir?
Protein eksikliği hipoproteinemi olarak da bilinir.Vücudumuzda protein eksikliği normal bir durum değildir.Bu makalemizden, proteinin ne kadar önemli bir besin maddesi olduğunu, protein eksiklerinin…
Laparotomi Nedir?
Laparotomi bir cerrahi operasyon türüdür,  karın çeperini keserek karın boşluğunu açmaya dayanan ameliyattır.Bu makalemizden, laparotominin ne olduğunu, ne gibi durumlarda…
Gebelikte Folik Asit Kullanımı
Gebe kalmaya çalışıyorsanız, doğum öncesi önemli vitaminlerden biri olarak folat -ya da sentetik versiyonu olan folik asitten bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Ancak ne zaman kullanmaya…
İdrar Steril midir?
İdrarın steril olup olmadığı günlük hayatta ve sosyal medyada oldukça yaygın bir şekilde tartışılan ve merak edilen bir konudur.İdrarın steril olup olmadığı ve susuz kalındığında idrarın…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com