HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?

24.05.2020 07:43 | Güncelleme: 30.05.2020 02:56
Hayat Eve Sığar uygulaması ile kontrollü sosyal hayat kapsamında yurtdaşlarımıza özellikle seyahat ve ziyaretlerinde önemli kolaylıklar geliyor.Seyahat izni için bu kodun alınması büyük kolaylık sağlayacaktır.Bu yazımızda HES kodunun ne olduğu, nasıl alınabileceği ve kodu alan kişinin seyahatlerinde nasıl kolaylıklar getireceği konusunda önemli bilgiler bulabilirsiniz.
HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?
A

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) kodu Covid 19 pandemisi sırasında yurtdaşlarımızın ve halk sağlığının korunması amacıyla seyahat veya çeşitli amaçlarla ziyaret gibi ihtiyaçlarda, ilgili kişinin Covid-19 enfeksiyonu yönünden bir riski olup olmadığının belirlenmesinde kullanılmaktadır. İlgili kişinin kontrol sırasınd apaylaşyığı kod yetkili otoriteler tarafından sorgulanacaktır. Ancak HES kodu tek başına seyahat izni belgesi yerine de geçmemektedir.Seyahat izin belgesi için ayrıca E-devlet üzerinden de başvuru yapılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı, Hayat Eve Sığar uygulamasının seyahatlerde izin belgesi olacağı şeklnde bir bilgi paylaştı.
 "Hayat Eve Sığar uygulaması ile yurtdaşlarımızın seyahat izin belgesi almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna, kaymakamlık ve valilere gitmeleri gerekmediği de belirtildi.
Güncel yasal prosedürlere göre Corona virüsü pandemisi sebebiyle yurt içi. seyahat yasağı ve belli tarihlerde sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu süreçte çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen yurtdaşlar izin belgesi alıyorlar. Hayat Eve Sığar uygulamasından alınacak kod vasıtasıyla seyahatlere izin verilebilecek.
Bu uygulamayı akıllı telefonlarına indiren yurtdaşlarımız aldıkları kodu seyahatlerde serbest geçiş kartı olarak kullanabilecekler.
Bu kod uçak, tren veya otobüsle seyahat etmeyi planlayanların işlerini d ekolaylaştıracak.Bu sayede yolculuk edecek kişilerin Covid 19 enfeksiyonu yönünden risk taşımadığı da belirlenecek.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu, aklıllı telefonlara indirilecek olan "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabiliyor. Uygulamaya girdikten sonra  "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilip ve kod alınacak.

Uygulamada kod alınması, alınan kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, kullanıcının kendi insiyatifinde olacak.
Yurtdaşlarımız, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden istediği kadar kod alabilecek.Aldığı kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, istediği takdirde de aldığı kodu iptal edebilecek veya yetkilerini kaldırabilecek.

Bir diğer yol ise HES kodunun kısa mesaj ile alınması. Kısa mesaj ile HES kodu almak için yapılacak prosedür ise çok kolay. Mesaj kısmına HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e KISA MESAJ gönderilecek.  Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 sene ile sınırlandırılacak. Dileyen yurtdaşımız ise süreyi kendi belirleyip mesaja bunu yazacak.
Örneğin 10 gün geçerli kod almak için şu şekilde bir mesaj gönderilebilecek.
(Kısa mesaj örneği: HES 1123456789 4321 10. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 10 gün geçerli olacak.)

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl İndirilir?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması Google Play Store ve AppStore üzerinden indirilebiliyor. Uygulamayı mobil marketlerden ücretsiz indirebilirsiniz.
Uygulamanın nasıl telefonunuza indirileceği konusunda detaylı bilgi için tıklayınız....

Sabah Sporu Zayıflatır Mı?
Spor; Vücudun kan dolaşımını artırmak, sağlıklı yaşamak, zayıflamak için vazgeçilmezlerin başında gelir.
Yumurta Renkleri Neden Farklı?
Yumurta, gerek besin içeriğiyle gerekse yemeklere verdiği lezzet ile çok tercih edilen bir besindir. Uygun fiyatla kolaylıkla tedarik edilmesi de tüketimini arttıran bir unsurdur.Yumurtanın…
Beslenme Çantasında Neler Olmalı?
Okulların açılmasıyla birlikte, pek çok sağlık konuları da gündeme gelmeye başlamıştır. Yaz döneminde daha esnek olan yemek saatleri, uyku saatleri, sosyal etkinlik saatleri, okulların…
B2 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?
B2 vitamininin diğer adı riboflavindir. Vücutta pek çok role sahiptir. Suda çözünen bir vitamindir ve devamlı surette dışarıdan vücuda alınması gerekir. aksi takdirde…
Laktozsuz Süt Nedir?
Laktoz, sütte bulunan doğal şekerdir. Biyolojik bileşenleri, glikoz ve galaktozdur. Laktozsuz süt, laktozun parçacıklarına yani glikoz ve galaktoza ayrışması neticesinde meydana gelen…
Mahremiyet Bebeklikten Başlar
Çocuk kaçırılmalarının, cinsel istismarların arttığı bu dönemde, insanlar artık daha çok bilinçlenmekte ve çözümler üretmektedir
Gebelik Çatlakları İçin Kullanılan Ürünlerde Nelere Dikkat Edilmeli?
Gebelik çatlağı; gebelik sırasında alınan kiloların ve büyüyen karın bölgesinin, derinin incelmesi neticesinde kırmızı mor renklerde çizgiler şeklini almasıdır. Bu durum genel…
Kış Aylarında Ayak Bakımının Önemi
Vücutta bulunan tüm damarların ortak geçiş noktası ayaklardır. Bu sebeple ayak bakımı, masajı, nemlenmesi son derece önemlidir.
Gebelikte Kas Gevşetici Krem Kullanılır mı?
Gebelik haftası ilerledikçe, vücudun ağırlık merkezi değiştiği için, bel ağrıları çok ciddi boyutlara ulaşabilir.Bel ağrıları başta olmak üzere kramplar ve kalça…
Sahurda Doğru Beslenme İpuçları.
Normalde az ama sık beslenirken ramazanda bunu uygulayamadığımız için  sahur yaparken çok özenli olmalıyız ve bu eksikliği gidermek için dikkatli beslenmeliyiz.
Tırnak Mantarı Nedir, Neden Olur , Tedavisi
Tırnak mantarı, toplu kullanılan ortamlarda bulaşan bulaşıcı bir enfeksiyondur. Tırnakların sürekli nemli ve kapalı alanda kalması mantar gelişimine uygun bir zemin hazırlar.
Sabah Koşmanın Faydaları Nelerdir?
Koşmanın sağlık için birçok olumlu etkisi vardır. Her ne kadar günün bir çok saatinde koşma alternatifleri olsa da sabah saatlerinde koşmanın sağlık için çok…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com