Hepatit B Test Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

08.05.2019 12:00 | Güncelleme: 18.03.2020 01:30 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Bu makalemizde Hepatit B türlerini, ve bu türlere ait genel sonuç yorumlamaları grafikler ve tablolar halinde görebilirsiniz. Grafikler ve tabloların yanı sıra Hepatit B'nin ne olduğuna dair detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.
Hepatit B Test Sonuçları Nasıl Yorumlanır?
A

Hepatit B kan testlerini anlamaya çalışmak kafa karıştırıcı olabilir. Doktorunuzla konuşmanız, test sonuçlarınızı anlama ve hepatit B hastalığınızın ne durumda olduğunu görmeniz için önemlidir. Enfeksiyon kaptınız mı? Korundunuz mu? Ya da kapma riskiniz var mı? Hepatit B Kan Testleri Paneli 3 testi içerir ve durumunuzu doğrulamak için üç sonucu da bilmeniz gerekir.

Aşağıda, test sonuçlarının en yaygın açıklamasına sahip bir grafik bulunmaktadır, ancak olağandışı test sonuçları ortaya çıkabilir. Bu grafiğin tıbbi tavsiye olarak tasarlanmadığını lütfen unutmayın, bu nedenle tam bir açıklama için doktorunuzla konuştuğunuzdan ve test sonuçlarınızın basılı bir kopyasını aldığınızdan emin olun. Bazı durumlarda, hasta daha fazla değerlendirme için bir karaciğer uzmanına yönlendirilebilir.

 

Hepatit B Kan Testlerinin Yorumlanması Hakkında Detaylı Bilgi

Akut hepatit B enfeksiyonu nispeten uzun bir kuluçka dönemi izler - 60 ila 150 gün arasında ortalama 90 gün. Bununla birlikte, bir kişinin hepatit B virüsünden kurtulması altı aya kadar sürebilir. Bir hepatit B kan testinin, kişinin akut bir enfeksiyondan kurtulduğunu veya kronik olarak enfekte olup olmadığını göstermesi altı ay kadar sürebilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) gelen aşağıdaki grafik, ilk maruz kalmadan iyileşmeye kadar akut hepatit B enfeksiyonunun tipik seyrini göstermektedir.Kaynak: ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri

CDC'ye göre, bir hepatit B kan testi sonucu (veya serolojik belirteç), enfeksiyonun yeni bir akut enfeksiyon veya kronik bir enfeksiyon olmasına bağlı olarak değişir.

  • HBsAg (hepatit B yüzey antijeni), yeni bir akut enfeksiyonda ortaya çıkan ilk serolojik belirteçtir, hepatit B virüsüne(HBV) maruz kaldıktan yaklaşık 1 hafta kadar erken ve 9 hafta kadar geç olmakla birlikte ortalama 1 ay sonra tespit edilebilir.  

HBsAg, HBV DNA ile birlikte bir süre içinde tespit edilebilir, ancak yaklaşık %50'si semptomlardan 7 hafta sonra HBsAg ve HBV DNA testleri negatif sonuç verir.

- Kendiliğinden bir enfeksiyondan kurtulan herkes, semptomların ortaya çıkmasından yaklaşık 15 hafta sonra HBV DNA testi negatif sonuç verecektir.

  • Anti-HBs veya HBsAb (hepatit B yüzey antikoru) - bu, virüsten kurtulabilen ve kronik bir enfeksiyondan kaçınabilen kişilerde HBsAg'ın ortadan kalkmasından sonra bir kan testinde saptanabilir hale gelir. Yeni bir akut enfeksiyonun ardından anti-HB'lerin varlığı genellikle iyileşmeyi gösterir ve daha sonra bir kişi hepatit B ile yeniden enfeksiyondan korunur (veya "bağışık kazanır").
  • Anti-HBc veya HBcAb (hepatit B çekirdek antikoru) - bu kan testi geçmiş HBV enfeksiyonunun bir belirteci olarak süresiz olarak pozitif kalır.
  • HBeAg (hepatit B e-antijen) yeni bir akut enfeksiyonu olan hastalarda genellikle tespit edilebilir; HBeAg varlığı, daha yüksek HBV DNA seviyeleri ile ilişkilidir, bu nedenle bulaşıcılık artmıştır.
  • IgM anti-HBc - pozitif bir kan testi sonucu, kişinin yeni bir akut hepatit B enfeksiyonu geçirdiğini gösterir. IgM anti-HBc genellikle semptomlar ortaya çıktığında tespit edilebilir ve 6 - 9 ay içinde alt saptanabilir seviyelere düşer. Not: Kronik bir HBV enfeksiyonunu akut bir alevlenme (veya karaciğer parlaması) ayrıca bir anti-HBc IgM test sonucuna neden olabilir. Bu nedenle 6 ay sonra takip testi gereklidir.
  • IgG anti-HBc - bu kan testi geçmiş HBV enfeksiyonunun bir belirteci olarak süresiz olarak pozitif kalır.

Kaynak: http://www.hepb.org/prevention-and-diagnosis/diagnosis/understanding-your-test-results/  

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
PTH Testi Nedir?
PTH testi ile kandaki paratiroid hormonunun miktarı ölçülür
Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Olmaktadır?
Yüksek tansiyon olarak nitelendirilen damar kan basıncının 12 üzerinde seyretmesi yüksek tansiyon yani hipertansiyon olarak nitelendirilmektedir
Hamilelikte Kordosentez Uygulaması ve Nedenleri
Anne karnındaki bebeğin sağlığından ciddi şekilde şüphe duyuluyorsa veya yüksek oranlı kalıtsal bir hastalığın varlığı araştırılmak isteniyorsa kordosentez yöntemi ile örnek alımı gerçekleşir
Gebelik Düşüncesi ve Radyasyon
Radyasyon; teknolojik aletlerde bulunan direkt ışınlardır
Sperm Donasyonu Nedir?
Sperm donasyonu; erkeğin sperminin kalitesiz veya yetersiz kaldığı durumda, dondurulmuş ve bütün tahlilleri yapılmış spermlerden yardım alarak gebeliğin sağlanmasıdır
Dr.Nazire Uçar Solunum Fonksiyon Testini Anlatıyor
Solunum fonksiyon testi kısa adıyla da SFT Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanlarının hastalarından sıklıkla istediği bir tahlildir
Widal test nedir?
Widal testi tifo ve paratifo hastalıkların tanı ve takibinde  kullanılmaktadır
LDL Kolesterol Nedir LDL Testi Nasıl Yapılır?
LDL (Low density Lipoprotein) düşük yoğunluklu protein olup kötü huylu kolesteroldür
Alerji Nedir? Alerji Tanısında Kullanılan Testler Nedir?
Alerjik hastalıkların başlıcaları; alerjik astım, alerjik orta kulak iltihabı ve burun nezlesi(alerjik rhinit), egzama dediğimiz atopik dermatit, böcek sokmalarına karşı oluşan alerjiler, alerjik sinüzit,…
Ağır Metal (Toksik Metaller) Tahlili Nedir Nasıl Yapılır?
Bu tahlili belirli ağır metallere aşırı maruziyeti araştırmak, saptamak ve izlemek için  yapılır
Kısırlık Tanısında Selektif Salpingografi
Çiftlerin, bebek sahibi olamamasının sebeplerinden biri de, kadının tüplerinde oluşan tıkanıklıktır
Aşılama Öncesi Yapılacak Testler
Aşılama; normal yollarla gebe kalamayan kişilere uygulanan tedavi yöntemidir
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com